Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am ramas foarte uimit de un articol din ziarul capital: pe teritoriul Ungariei nu sunt recunoscute numerele de înmatriculare provizorie pe termen scurt, cu valabilitate de maxim 5 zile („numere galbene”), emise de autoritãþile competente din Germania, aceastã categorie de numere fiind prevãzutã exclusiv pentru uzul pe teritoriul naþional al Germaniei. Mai multe detalii aici.

Aveti cunostinta despre aceasta situatie? Am adus o masina la inceputul acestui an si nu am avut probleme, desi in comentarii vad ca cineva se plange ca a incasat o amenda!
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
asta e de mult, doar ca acum au inceput sa insiste pe ia.E ceva de genu folie pe geamuri la noi.Poate sa treaca cu vederea sau poate sa se lege de asta
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
posibil sa fie vreo gogorita cum au vrut romanii sa faca cu masinile din BG ...
din ce zice aici: http://www.transit-plate.com/ placutele sunt valabile 4 zile si sunt internationale... costa 150 euro, dar ai si asigurare Smile
edit:
Please note that the transit plates are in fact valid in the whole of Europe on the basis of the EU directive C68/2007. However, if there should be any complications with foreign authorities, the use of the transit plates is exclusively your responsibility.

adica fiecare stat are dreptul de a accepta sau refuza tranzitul autovehiculelor cu acele nr de inmatriculare
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu exact cum e insa daca e directiva la nivel UE, sa-ti opreasca masina ugurii ar insemna sa ingradeasca dreptul la libera circulatie...
poti cel mai probabil sa-i dai in judecata si castigi insa alti bani, alta distractie
cel mai sigur iti iei numere pe o luna (care sunt rosii daca nu ma insel) si cu astea nu au ce-ti face...
am impresia ca sunt undeva pe la 130 de euro si au si carte verde...
Skip ads

  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
E 100% adevarat, nu stiu insa daca ar trebui sa facem tam-tam pe chestia asta, numerele galbene(ptr 5 zile) sunt valabile in 5 tari- germania, austria, olanda, belgia si danemarca. Ca acest lucru e mai putin cunoscut de politia maghiara si romaneasca si ne lasa sa mergem cu masinile asa, e partea a doua.
Nu se ingradeste niciun drept la circulatie, asa cum numerele romanesti sunt legale doar in romania, asa se intampla si in privinta celor galbele, sunt valabile in tarile expuse mai sus. Nu poti spune ca nu circuli liber pentru ca e ilegal sa iesi din tara cu ele.
Consecintele pot fi foarte grave, retinut talon/placute/amenzi mari, iei masina practic si o lasi la unguri, din fericire, ungurii sunt spagari mari si poti scapa de ei, ce te faci cu romanasii zelosi insa, toti militienii iesiti de pe bancile scolii care se cred miez...
Numerele rosii costa mai mult si mai au un inconvenient, trebuia ca masina sa aiba TUV valabil(ITP).
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am patit-o cu nr galbene , cand am facut actele in germania cu (turc, arab sau ce era el ) am cerut nr rosii dar mi sa spus ca nu poate pt ca nu are TUV ,asa ca am luat nr galbene ,am trecut austria si la unguri am avut morcovul... cu tot cu gradina si gradinar Very Happy ca intelesesem ca iti iau nr de pe masina si o iei doar cu platforma de acolo ,asa ca ..... in fine ,am ajuns la vama si acolo ungurasul de servici ma tras pe o banda unde mai erau 2-3 romani cu masini cu nr galbene ,erau fericiti ca scapam doar cu amenda de 10 000 de forinti si ca ne lasa sa trecem , ca altii au avut nesansa sa le ia nr de pe masini si sa vina sa o ia cu platforma din vama ca sa treaca in romania dupa aia dumnezeu cu mila Very Happy , dar de ungurasi astia fac ce vor ei cu noi si noi........
Asa ca cine se duce sa aduca masina de la nemtia sa o ia cu nr rosii
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
cei de la vama se leaga de faptul ca asigurarea la numerele galbene nu acopera si romania ,Mie mi-au cerut sa fac asigurare acolo in vama ( cam 100 euro), binenteles ca nu am facut.Am scapat cum se scapa pe vremuri ......In ungaria am fost oprit pentru control de rutina dar nu au zis nimic .Au palavragit putin in limba lor , eu in limba noastra si gata .Cand e vorba de bani cam toti vorbesc aceiasi limba
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nici mie nu mi-au zis ungurii ceva legat de numere galbene, s-au luat de alte tampenii si am scapat cu 5-25 euro spaga dupa caz.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR