Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai e bun traseul pe care l-am facut eu in a doua excursie la Paris. Ai detalii in celalat topic al meu: https://www.clubopel.com/vie...87110&start=0
Atat doar ca la dus in Franta am ales drumurile nationale ca sa fie mai ieftin. Dar cand am venit acasa am mers pe autostrada sa pot ajunge in Romania intr-o zi. Ai detalii in topicul citat mai sus.
Daca nu vrei sa mergi prin Pascani, poti ocoli spre Roman. Adica ai Iasi - Tg. Frumos - intersectia cu sensul giratoriu de la Sabaoani - mergi la dreapta spre Suceava - Motca - Gura humorului - Etc. Cum ai scris tu e foarte bun traseul.
De la Bors mergi spre Debreten ( intri pe M35), spre Budapesta (M3), Budapesta ori o treci prin oras sau pe centura pe M0, iesi spre Gyor pe M1, treci in Austria si tii A4, ajungi la Viena pe care o ocolesti pana la A1 (vezi ca sunt mai multe autostrazi pe care le tot schimbi dar sunt foarte bine semnalizate iar GPS-ul te va duce bine, vei intra pe A1 spre Linz, de acolo pe A8 spre Passau (Germania). In Germania sa urmezi traseul Nurnberg - Mannheim - Saarbrucken. Dupa Saarbrucken vei trece in Franta: Metz - Reims - Paris.

Ca si sfat: Nu incarca cu toata distanta GPS-ul. De exemplu Cand treci in Ungaria pui Budapesta. Apoi la una din pauze (ca vei face destule pauze pe traseu) ii dai Viena. initial GPS-ul te va duce prin mijlocul Budapestei. Dca e duminica sau sambata merita sa traversezi Budapesta. In timpul saptamanii nu cred. Atunci ii vei da punct intermediar undeva pe centura, pe M0.

Bafta, drum bun si astept sa vad si eu excursia ta la Paris. deschizi si tu un topic si pui link-ul aici sau in celalalt topic sa-l vad!
Daca mai vrei detalii iti stau la dispozitie.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Urmeaza traseul zis de Marius. Nu te panica cu GPS-ul, daca ti-ai facut ruta dinainte gasesti Parisul si dupa indicatoare. Cum ai iesit din tara nu ai cum sa te pierzi.
  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
multumesc, stiu ca nu am cum sa ma ratacesc cand ies din tara ca am mai facut un traseu Danemarca - Iasi si e super simplu in exterior. Oricum e mai bine cred ca prin Austria pentru ca undeva intre Praga si Budapesta, nu mai stiu ori in Cehia ori in Slovacia este o autostrada de vreo 50km parca e facuta din placi, parca mergi pe strada de beton. Si asta e acum doua luni de zile, deci nu prea cred eu ca au facut schimbari in zona aia. Plus ca is 2 tari, 2 viniete. O sa urmez traseul lui Marius, multumesc pentru sfat Marius!
  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
@marius: A fost fain traseul, numai ca in Franta cum am intrat dupa Saarbrucken am platit 3.5E ca sa intru pe A4 si am tinut autostrada pana la Paris, iar acolo ma lovit cu 21E iarasi, noroc ca aveam niste bani pe card ca altfel nu aveam cum sa platesc, era doar cu fise si cu cardul si aveam multe masini in spatele meu. Oricum francezii is pacatosi cu taxele lor de autostrazi, in total am dat aproape 30 de euro pentru 550km de autostrada.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Da, asta e pe autostrazile din Franta! Daca citeai cu atentie cele doua topicuri ale mele cu Parisul, vedeai care-i treaba!
Oricum, concediu plecut, distractie maxima si nu gandi in lei tot ce cheltui pe acolo! Ai bugetul tau si te intinzi in functie de el. Nu incerca NICIODATA de faci paritate lei/ euro ca nu te vei bucura de vacanta!
  • f1gio

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
jammin a scris:@marius: A fost fain traseul, numai ca in Franta cum am intrat dupa Saarbrucken am platit 3.5E ca sa intru pe A4 si am tinut autostrada pana la Paris, iar acolo ma lovit cu 21E iarasi, noroc ca aveam niste bani pe card ca altfel nu aveam cum sa platesc, era doar cu fise si cu cardul si aveam multe masini in spatele meu. Oricum francezii is pacatosi cu taxele lor de autostrazi, in total am dat aproape 30 de euro pentru 550km de autostrada.


Sa stii ca asa este SCUMP,dar merita fiecare ban. In cazul meu eu traversez Franta de 5/6 ori pe an(cei drept pe diagonala:Lille,París,Orleans,Limoges,Toulouse,Andorra)si totalul se ridica la 60€. Ptr doritorii exista nationale,care la fel sunt bune,dar cu restrictiile bine stiute de toti.
Vacante placute tuturor.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR