Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • adicojocaru

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
sal. Stie careva cum se pot afla km reali?
Eu stiu ca sunt testere care fac acest lucru, vreau sa stiu daca cineva a avut cineva curiozitatea sa faca acest lucru.
S-a mai discutat acest lucru dar unii sic ca nu se pot afla, eu ii contrazic stiind sigur ca se poate
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
adicojocaru a scris:sal. Stie careva cum se pot afla km reali?
Eu stiu ca sunt testere care fac acest lucru, vreau sa stiu daca cineva a avut cineva curiozitatea sa faca acest lucru.
S-a mai discutat acest lucru dar unii sic ca nu se pot afla, eu ii contrazic stiind sigur ca se poate

Pai...daca s-a discutat inseamna ca stii ca nu se poate face chestia asta, cel putin la Opel.
Daca vrei sa ii contrazici, de ce nu vi cu solutia ??? Rolling Eyes
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
de ex. la mine Vectra A 1.8i pe bord arata 203004Km.......cum aflu daca sunt reali sau nu
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
OK, hai ca ai atras atentia destulor colegi. Care-i solutia?
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
foarte simplu...folosind functia "cautare" Razz ...subiectul s-a mai discutat Wink
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Si dupa cautare uite ce apare https://www.clubopel.com/vie...=kilometrii+reali Smile
  • MILWAKY

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut ,tuturor forum-istilor
.....as vrea sa stiu daca Astra G stocheaza in calculator km. efectuati pana la data testarii,deoarece am tot vazut masini de prin 2000 - 2002 cu un rulaj de 80.000 -120.000 km Question ! Masinile aratau impecabil ....dar ma cam indoiesc de nr . de km. !Nu as vrea sa raman Sad ,,de papagal,, cad o sa merg cu masina la reprezentanta si sa-mi zica ......,,nu se poate vede ce rulaj are masina ,, !
PS :am avut ocazia sa vad un Opel Astra G -2006 cu 200.000 km. reali(cunosc proprietarul),sunt in dubii la cele mai vechi............. la alte marci am vazut ca se poate verifica nr. de km.!

Multumesc frumos !
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu poti afla km reali. La astra G km sunt stocati in IPC ( ceasuri ) unde se modifica foarte usor. La masinile mai noi ( Astra H, J..etc. ), km sunt stocati si in ECU, dar si acolo se modifica. Concluzia: nu poti afla km reali.

P.S. Acum ti-am mutat intrebarea la locul potrivit, pe viitor te rog sa fii mai atent Wink
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
se pot afla km reali! daca nu au fost modificati! se gasesc cu op com! in romania nu e neaparat o certitudine valoarea data de testere! in germania e simplu! unde a fost ultima revizie pe cartea de service? la x service! mergi acolo si te uiti la istoricul de service! costa 15 euro!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Doar ca nu poti afla daca au fost modificati sau nu Rolling Eyes
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
se pot! bc-ul retine doua tipuri de km! unu bc1 pe care majoritatea il reseteaza cand fac un drum mai lung! bc2 pe care majoritatea il reseteaza la revizii! si km din bord! de multe ori bc2 e neresetat! km din bord trebuie sa fie cu maxim 2000 de km mai putin de cat iese din cel dat de opcom! daca e diferenta mare e mangleala!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si tu crezi ca cei care "manaresc " nu stiu asta? Ai sa fii uimit cate "smecherii" pot face cei care se ocupa cu asa ceva. Un lucru e sigur: daca masina e SH nu mai poti fi sigur de numarul de km din bord. Nici cartea de service nu mai e o garantie. Se stie pretul pentru o astfel de carte...chiar si in Germania Rolling Eyes
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ba da! stiu ca ei stiu! dar si tu stiind ca ce spun eu este corect si vrand sa cumperi o masina la care ti se spune ca km sant reali si nu se pupa chestiile spuse mai sus io spui omului paia dreapta ca se cam inghesuie km in calculatoarele alea ca nu mai au loc! si negocierea pleaca de la alt pret! daca nu sant mii de masini nu e neaparat nevoie sa o iei paia laudata cand stii ca nu e ceva in regula dupa cateva controale simple!
toata stima!
vorbesc din cunostinta de cauza ! am carat masini din germania ! multe!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
in germania te duci la ultimul service ce e trecut in carte si vezi daca e ok ce scrie acolo! in germania km fac pretul masinii! si se inregistreaza! este fapta penala masluirea lor!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@alex, ai cam "deviat" de la subiect. Omul are Astra G, fara BC1, BC2, etc. La el km sunt stocati doar in IPC..floare la ureche pentru cei care se ocupa cu asa ceva. Nu mai afla in veci daca sunt km reali sau nu.
A, ca isi poate da seama din alte lucruri asa cu aproximatie...e alta treaba. Dar cu testerul nu mai afla..in veci Wink

P.S. deocamdata este doar un proiect de lege pentru UE sa fie "penalizata" acesta fapta. S-a discutat si la Tv despre acest lucru zilele trecute
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
corect! la astea nu! dar nici nu ai cum sa crezi ca o masina care e adusa din germania si amers pe acolo,adica se vede ca are rulaj ,nu are cum sa aibe km putini! neamtul cumpara masina numai daca ii este necesara! ! adica merge lejer peste 20k pe an cu benzina si peste 35 k cu motorina!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La noi problema este intotdeauna la diesel. In vest e regula la diesel: min 50k km/an, altfel taxele sunt prea mari si nu se renteaza. Asadar socoteala e simpla: masina are 3 ani , inseamna ca trebuie sa aiba min 150k km. Daca are mai putin sunt masluiti sau masina a stat prin service ( accidentata ).
Dar sa ne intoarcem la subiect: la o masina SH nu mai poti afla km reali, nu poti fi sigur ca cea ce indica testerul este real ( chiar daca diferenta dintre IPC si ECu nu e mai mare de 2000 km ) Wink
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
NEMTII NU DAU KM INAPOI! numai auslanderii! cehi,turci,polonezi,turci,arabi,sarbi! neamtu get beget e corect! si e atat de corect ca iti vinde masina fara sa scada mai mult de 200-300 de euro! ceilalti de la pretul afisat pe mobile scade intre 400-750 euro! aia au probleme deobicei. nu e cum spun ei!
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Si apropo ....cite masini mai cumperi tu direct de la Nemti? Logic nu ? Cum peri de la samsarii din Germanika....care este ei turci ,bulgari si alte neamuri..../ Twisted Evil
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dorinþa de a ºtii neapãrat km unei maºini, mi se pare stupidã!

De ce?
Pentru cã poþi sã îþi dai seama ºi altfel de cât de folositã a fost maºina. Primul semn, fiind interiorul ºi cât de uzat este interiorul acestei maºini. Al doilea, ar fi motorul, controlat optic ºi tehnic.
Consider cã aceºti km, nu au relevanþã, atâta vreme cât consumabilele au fost schimbat la timp, cu unele de-o calitate cel puþin medie.

ªi când maºina are o etate, deja km, nu mai sunt relevanþi!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR