Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Drumul dinspre Arges cum e? A fost cineva recent pe el?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...n=newpost#1374509
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Livcro, nu prea ma ajuta ca nu se fac referiri la starea drumul. Oricum frumoase pozele si distractia baietilor.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Este bun drumul,cu doar cateva gloduri,la trecerea prin padure,ca ... deh, asa-i la noi.Doar doua puncte ingustate de la caderea bolovanilor.In rest ,de la acceptabil spre ...bun.Am urcat cu colegii din Pitesti pana la Vidraru,iar cu colegii din Sibiu, de la Vidraru la... Sibiu.Ori ,cum l-am avut in fata pe colegul @Adrian, cu Vectra B echipare sport,nevoit sa "tin aproape",m-am lasat "pe mana lui" si am ars-o... fara probleme Smile .
Skip ads

  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
In week-end am traversat Transfagaraseanul, din Arges spre Sibiu. Starea drumului este urmatoarea: la cativa km dupa barajul Vidraru, drumul este surpat pe partea stanga, o portiune de aproximativ 10-15m, se circula pe o singura banda. Sunt apoi multe portiuni cu asfaltul ciuruit de gropi, indeosebi in zonele frcventate de tapinari. Dupa ce treci de coada barajului, asfaltul devine mai bun, din loc in loc intalnind cateva denivelari. Zapada mai este doar in apropierea tunelului. De altfel, chiar la intrarea in tunel, pe partea argeseana, zapada blocheaza o banda. La coborare, in apropiere de Balea Cascada, banda dreapta este blocata de bolovani. In rest, nu mai sunt alte probleme.
Drum bun si distractie placuta!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc baieti. Intentionez sa ma duc si eu sambata cu un 530 d cu pachet M Sport care e destul de problematic la starea drumului.
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
octaviantomescu a scris:In week-end am traversat Transfagaraseanul, din Arges spre Sibiu. Starea drumului este urmatoarea: la cativa km dupa barajul Vidraru, drumul este surpat pe partea stanga, o portiune de aproximativ 10-15m, se circula pe o singura banda. Sunt apoi multe portiuni cu asfaltul ciuruit de gropi, indeosebi in zonele frcventate de tapinari. Dupa ce treci de coada barajului, asfaltul devine mai bun, din loc in loc intalnind cateva denivelari. Zapada mai este doar in apropierea tunelului. De altfel, chiar la intrarea in tunel, pe partea argeseana, zapada blocheaza o banda. La coborare, in apropiere de Balea Cascada, banda dreapta este blocata de bolovani. In rest, nu mai sunt alte probleme.
Drum bun si distractie placuta!


up date..."groapa" de care ne vorbeste colegul (locul surpat) azi,era ingradita cu balustrada...ca asa e la noi,peticim pina pica de tot...apoi cu emotii am luat-o spre Balea Lca...din vorbe nu eram siguri ca o sa reusim ,cica ar fi inchis,cica ar fi deschis ....cu una,cu alta,am ajuns in virf,am coborit fara probleme...undeva in apropiere de Balea Cascada juma de banda este in continuare blocata de bolovani...iar la Balea cascada sunt pusi la intrarea in primul tunel(ultimul pe coborire) 2 bucati de parapet de beton....noi am avut sansa sa le gasim deschise..pina ne-am invirtit noi pe la tarabele de la Cabana s-au inchis...
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
si citeva poze...


Skip ads

  • alexandru77

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Se poate traversa Transfagarasanul cu Dacia Logan 1,4? Cat dureaza traversarea?
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,810
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu se poate.... Smile Rolling Eyes Doar cu Trabantul. La a doua intrebare...raspunsul e...depinde de soferul masinii. Very Happy
  • 63ggd

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
in aceasta noapte plec pe urmatorul traseu...


o sa revin cu noutati...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Din tot traseul putin inainte de Novaci o sa ai o portiune cu ceva gropi in care nu recomand sa depasesti 40km/h.
In rest pe Transalpina drumul este foarte bun.Dar vezi ca pentru buna desfasurare a Raliului Gorjului, in zilele de 10 si 12 august 2012 circulaþia va fi închisa drumul national DN 67C Novaci- Rânca între km 16 si km 23, între orele 08:00 si 18:00.
Skip ads

  • 63ggd

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
multumesc frumos cangri... transalpina o sa o fac maine....ca sa evit acest raliu...

masina a fost pregatita...verificat ulei antigel lichid servo,franele...abia asteapta...sper sa fie vremea frumoasa.......am auzit zvonuri ca se urca doar cu treapta 1.. e adevarat?o sa ajung si sebes,alba-iulia sibiu...doamne ajuta
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu i-am dat a doua si foarte rar a treia.Mi-a luat cam o ora de la Horezu pana in Ranca.Apoi de la Ranca pana la Obarsie iar o ora.Doar ca dupa ce am plecat din Ranca a plouat.Am postat acum niste video pe topicul de Transalpina.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Z16XE-ul cam cu a 2-a urca, foarte rar a 3-a Very Happy
Eu n-am ajuns numai pana la Ranca de la Novaci. Anul acesta sper s-o parcurg pe toata.
  • 63ggd

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
mersi frumos colegu...o sa vada ea niste ture..dar o sa ii placa:))o sa ii dau si timp de respirat:))acum sunt cu ultimele pregatiri...bagaje camera foto...cafeaua si tigarile:))
  • 63ggd

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
si am revenit pe meleaguri Ploiestene....

desigur ca traseul initial a fost depasit.... in total facand 1424.4 km

vremea a fost superba.. DUB-ioasa a mers perfect ...
avem o tara foarte frumoasa....

traseul a fost cam in felul urmator:

Ploiesti-Buzau-Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges-TransAlpina-Lupeni-Hateg-Deva-Hunedoara-Sebes-Sarmisegetuza-Alba Iulia-Sibiu- Transfagarasan-Curtea de Arges-Pitesti-Bucuresti-Buzau-Ploiesti...

http://www.facebook.com/med...744552&type=1 aici puteti vedea din pozele de pe traseu...
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
De curand m-am intors si eu, am mers pe Transfagarasan dinspre Sibiu spre Arges si m-am intors in Ardeal pe Transalpina (cu asta din urma am pus cateva poze pe topicul dedicat Transalpinei). Iata cate ceva si de pe Transfagarasan:
  • Libra

  • Mesaje scrise: 3,998
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da' hotarat ai mai fost. Ambele la o singura deplasare. In sensul descris de tine, ai avut cele mai dificile urcari. Adica cele mai abrupte. In sens invers, ar fi fost putin mai line urcarile.
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da, asa e... Pe Transfagarasan am fost acum cativa ani si in sens invers. Traseul Novaci - Ranca - Pasul Urdele il stiam destul de bine, l-am facut in ambele sensuri de cateva ori, dar pe jos si pe schiuri (la coborare), dar asta era acum aproape 30 de ani. Chiar daca un pic mai abrupte urcarile, au fost scurte. Masina s-a comportat foarte bine, doar e Opel. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR