Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • boghiu stefan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996 x17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut
am inmatriculat o masina acum 4 ani fara stampila de pe certificatul de inmatriculare rubrica radiere
mentionez ca itp-u il am expirat de 2 ani
actele masinii sunt talonul contractul de v/c si certificatul de inmatriculare
inmatricularea a facuto un intermediar
acum daca vand masina noul proprietar o sa poata inmatricula masina chiar daca nu e pusa stampila pe anul 2008
sau o sa am eu probleme la radiere?
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Incearca sa explici mai bine, sau raspnde la ce te intreb eu sa intelegem.
-ai inmatriculat masina acum 4 ani, deci tu o ai declarata la primarie la tine si achiti impozit la ea?
-actele masinii sunt talonul=certificat de inmatriculare, cartea de identitate, RCA, si taxa drum. Astea ca sa fii in regula de a circula fara probleme. Tu cate ai din astea si pe care?
-esti proprietar in acte?
Daca DA, atunci e simplu, Contract V/C, fiscal de la primaria ta(eventual si stampila pe Fisa de inmatriculare), si ai scapat de masina.
Daca NU atunci vino cu dedalii.
  • boghiu stefan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996 x17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2009

  • Mesaj Privat
deci eu sunt proprietar in acte la masina
itp expirat asigurare nam taxa de drum nici atat
pe cartea masinii am vazut ca la fiecare inmatriculare are si stampila de radiere
eu cand am facut inmatricularea nu mia pus stampila
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu e nici o problema!
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Faptul ca nu ai acte in regula te dezavantajeaza la gasirea unui client.
Poate daca pretul e atractiv si o ia asa, urmand sa faca el actele.
ITP=100-150 lei cu 'tot cu sprit', RCA macar pe 6 luni, taxa drum 15 lei/7 zile(minima)
Daca tu esti si in talon, si in carte, atunci e simplu, doar Contract V/C si fiscal de la tine. Nu cred ca e vreo problema cu aceea stampila de care spui.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Probabil ultima stampila de radiere e dinainte de 2007. Legislatia cum prevede doar transcrierea proprietatii fara a mai fi nevoie de radiere la politie, de aici si lipsa stampilei de care zici tu la inscrierea autoturismului pe numele tau. Tu trebuie sa faci contract de vanzare cumparare cu cel care o cumpara, si pe baza acestuia mergi la Admin Fin sa o scoata de pe roul tau si sa iti dea certificatul fiscal. Daca ai si o Fisa de inmatriculare, pune lucratorul de la Admin FIn stampila in dreptul vanzatorului (asta daca nu ai datorii neachitate: amenzi, impozite etc.) si nu mai este nevoie de certificatul fiscal. De asemenea poti trece pe spatele certificatului de inamtriculare data cand a fost instrainat autoturismul si eventual sa faci o copie dupa el. Daca pleaca cu ea pe roti, de avut grija cu lipsa rovinietei si a ITP. Amenda pt lipsa rovinieta o sa vina pe adresa proprietarului. La expirarea ITP-ului, daca te opreste politia, se retine talonul si nu poate fi ridicat decat de catre poprietar (sau persoana mandatata).
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR