Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • gonguta

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut am o problema cu un opel vectra c 2.0 motorina,am cheia cu masina in bord si nu ma lasa sa trec peste 3000 de turatii indiferent de viteza,am verificat daca merge pompa de vaculm,turbo etc...tot functioneaza normal
Luni am programare la opel ei zic ca este ceva electric....dar astazi am avut o surpiza uitandu ma in cartea masinii unde scrie ca daca ai cheia cu masina in bord ai restrictionata turatia si viteza masinii,,,ceea ce cei de la opel habar nu aveau...se mirau ce oare are....
Intrebarea mea este poate aparea cheia in bord de la ulei si filtre?asa presimt ca astia de la servis vor sa ma arda de niste bani aiurea....
astept parerile voastre multumesc.
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Simptom de debitmetru defect. Roaga un coleg cu aceiasi motorizare sa-ti imprumute debitmetrul si vezi daca se schimba ceva, sau eventual verifica daca cumva mufa nu este scoasa !
  • gonguta

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
am verificat mufele nu sunt scoase tot ei au spus ca nu este debimetruleu tot cu gandul asta m-am dus la ei ca ar fi debimetrul
  • gonguta

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
eu vreau sa stiu daca a mai patit cineva sa ii apara cheia din cauza uleiului ,pt ca siimptomele cu turatia sunt de la sistemul masinii din moment ce apare cheia
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu am patit chestia asta, imi aparea masina cu cheita si nu se tura mai mult de 3000... daca ai fi avut probleme cu uleiul iti arata lampa lui aladin. Deci problema este alta , iar cauzele sunt multiple ! O diagnoza te ajuta mai bine !
  • gonguta

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
ok ms mult am sa merg cu ea luni la service sa vad ce rezolv si am sa postez aici poate ajuta pe cineva
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Intai fa acea diagnoza, si ne spui intai codurile sa ne dam cu parerea, aia o sa te jicmaneasca daca sunt in foame.
  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Verifica starea furtunaselor de vacuum si racordurile de cauciuc...T-urile de asemenea...conductele de vacuum se freaca de regula de zona chiuloasei, de filtru de aer..etc la vibratii...scoatele sufla sau trage din ele si vezi daca sunt perforate. Racordurile de cauciuc sa nu fie imbatranite sau crapate....multa bafta...
  • cristihass

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2008 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2012

  • Mesaj Privat
baga op-com pe ea , vezi coduri , ne zici si noua sau verifici in autodata si dupa incepi sa verifici.
la faza cu limitare turatie , am avut pe cineva cu un z17dth care avea electrovalva turbo stricata , la costat 500 ron si a facut-o.
  • gonguta

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut au gasit ce are ..Sad ese calculatorul de la pompa de injectie...dezastru:(
daca are cineva calculator sau cunoaste pe cineva il rog sa posteze aici:(
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR