Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • wass

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1995 x16szl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut am revenit cu o problema, din pacate multe in ultimul timp, lucru care ma dezamageste la opel,
azi am constatat dupa un mers de 10-12 km ca roata din fata partea soferului se incinge rau, fata de cealalta precum si discul, lucru observat dupa simtirea mirosului de placute arse, si e a doua oara sapt asta, prima data nam dedus exact ce e, dar azi am observat ca e de la placute si disc, care ar fi problema?am mers normal fara frane bruste, drum lejer, e diferenta mare de temp intre cele 2 roti, pluus miros de ars, ar putea sami explice cineva?discurile is noi precum si placutele de vreo 3 luni schimbate, Mad
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
etrier gripat, cel mai probabil.
alta varianta ar fi valva la ABS cu probleme, dar asta se intampla mult mai rar
Nu iti "fluiera" in mers?
Te duci la un mecanic competent, si se rezolva. De baietii de la OpelWest Oradea auzeam doar lucruri bune intr-o vreme...
  • wass

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1995 x16szl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2012

  • Mesaj Privat
da dar momentan stau in belgia, deci e mai naspa cu service pe aici , numa la reprezentanta, ce as putea verifica singur si eventual repara sau schimba?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dragul meu, tu ai realizat ca ti se incinge roata, si nu te-ai gandit ca poate fi etrierul, ai intrebat aici ce poate fi, si acum intrebi cum poti sa il repari singur? Vorbim totusi de frane, element extrem de important in siguranta si etc.
De principiu dai jos etrierul, desfaci pistonul, il cureti, schimbi garniturile, montezi totul la loc. Eu iti recomand totusi sa mergi la un mecanic...
Skip ads

  • wass

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1995 x16szl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2012

  • Mesaj Privat
de acord,azi am sa rog un mecanic sa le dea jos sa vada carei problema Idea
  • wass

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1995 x16szl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2012

  • Mesaj Privat
am revenit cu noutati, azi am desfacut la mecanic etrierul, ,,a curatat pistonul, intradevar garnitura era fisurata avea o gaurica in ea, am montat totul la loc dupa curatre si ungere, urmand sa cumper zilele astea 2 garnituri si sa reiau operatiunea de curatare si scchimbare a garniturilor sambata, momentan problema e remediata,
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR