Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
se face o scanare pe airbag.aveti prezent crash event.se poate sterge dar este destul de dificil.trebuie scos calculatorul ,rescris un nou dump,dupa care readaptate airbagurile,inclusiv cele pe care le-ati schimbat.in urma scanarii,vedeti si starea pretensionatoarelor.adresati-va unui atelier electric care are posibilitatile de rescriere dump,lucrarea necesita cunostinte solide de electronica si o dotare corespunzatoare,nu se poate face prin mufa de diagnoza.la reprezentanta va vor indica schimbarea acestor elemente,ceea ce nu-i un lucru rau,depinde de pret ,in jur de 3000lei.
Skip ads

  • lumircea

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
buna,
ok, multam ... se pare ca nu-i prea usor si mai si costa ...
toate bune
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut
inca o precizare daca se poate : cum se pot verifica pretensionoarele fara a avea la dispozitie decit un op-com clona china
multumesc
  • RolyB

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut !
La o Vectra B Y20DTH a aparut urmatoarea eroare dupa demontarea volanului si a bordului pentru schimbarea oringurilor de la calorifer.
31 driver airbag squib circuit high resistance
A fost scoasa inca 1 data mufa de la airbagul din volan , data cu spray insa eroarea nu se sterge.In masurari arata valoarea de 6.6 ohm.
Este stricata spirala ?
Multumesc!
Skip ads

  • lumircea

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut
nu cred ... e un contact prost sau calculatorul nu se reseteaza automat ... stergeti eroarea cu op-com ... daca revine verificati contactele ... nu numai intre volan si spirala dar si intre spirala si cablaj .... verificati si continuitatea spiralei ... atentie la verificari ... niciodata direct pe contactele airbag-ului .... si cu borna de la baterie scoasa ...
succes
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cum sa verifici un airbag,daca nu direct pe contacte? Deconectat,acesta este o rezistenta,ce se verifica cu ohmetrul,direct pe contacte.
  • andreimox

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor...
Am de 1 an un opel astra g x20dtl din '99 de cand am luat'o fiind prima masina a mea am vrut sa o "imbunatatesc" cu o cotiera miscand de scaune fata/spate mi s-a aprins becul "airbag"...
Dupa o perioada am fost cu ea la un tester dadea pe scaunul soferului tesiunea prea mare... a reusit sa il stearga eroare dupa 2 zile cand am fost la spalatorie miscand baetii de scaune s-a aprins iar... am fost iar cu ea la tester si surpriza, pe langa ca acuma tensiune era prea mica la sofer acuma era si prea mare la pasager... a verificat cablaje/mufele s-au sters iar erorile... ca dupa iar 2-3 sa mi se aprinda...
Ce mai e de facut? S-a mai lovit cineva de problema asta?
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
astra G 1999 -

88 - resistenta prea mare side-airbag sofer , eroare prezenta

citesc cu opelScanner 6.6 omi. scot mufa din airbag si pun rezistenta de 2.5, la fel; scot mufa de sub scaun, valoare neschimbata.

mai este ceva intre mufa de sub scaun si unitatea SRS?
eu nu vad pe schema decat cele 2 mufe, X94 (in scaun) si X98 (sub scaun).

la ce sa mai ma uit ca a inceput sa ma enerveze Wink


Ultima modificare facuta de Thanatos la Vin 17 Aug, 2012 9:37 am
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai este nimic, mergi pe fir pana la calc SRS sa vezi ceva scurt sau ...
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Tot 6,6 ohmi imi arata si mie, dupa ce mi-am batut capul sa vad ce poate fi am decis sa schimb cablul de la airbagul lateral si mufa de sub scaun, schimbandu-le am scapat de eroarea care ma stresa.Cu stima Mircea V.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
am rezolvat'o si eu... dar nu asa de elegant ca tine mircea.

88 - resistenta prea mare side-airbag sofer - val. 6.6ohm.... indica un cicuit deschis, in nici un caz un scurt.

cum la mine era vb de airbagu din scaunu' soferului am desfacut cam tot ce era de desfacut, de la mufa SRS pana la prag si spatele scaunului. am identificat ca undeva intre mufa SRS si mufa/cupla din stanga pedalelor ( cea mare, verde care cupleaza tot ce trece prin prag stanga) era intrerupt firul. nu am avut rabdare sa trag fire noi, si cum nici nu am resusit sa gasesc o rezistenta de cca. 2omi... am pus un bec de 3V direct pe mufa SRS care prin noroc imi aduce valoare citita cu opescanner la 1.8omi... carpeala..dar nici masina nu merita mai mult.
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Carpeala, carpeala dar bine ca ai rezolvat cat de cat. Cu respect Mircea V.
Skip ads

  • simplueu11

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Mi s-a aprins martorul dupa demontarea scaunelor . Am taiat pe acolo firele si facut inadituri fara letcon , doar fir pe fir .. sa fie de acolo problema ?


Stima .
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Stergi erorile si vezi daca apar din nou, nu este recomandat sa lipesti firele, mai bine cumpara riglete(sunt folosite de catre electricieni pt inadirea firelor fara lipituri, se gasesc la magazinele metalo-chimice).Cu stima Mircea V.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Firele se lipesc si se izoleaza cu termocontractil. Data viitoare scoate mufa si nu mai taia ca ...
  • simplueu11

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat
@danciu... nu eu le-am taiat man ... am cumparat tot interiorul , de la cel care l-am luat le-a taiat ca... Smile.

Si eu intrebam doar cum trebuie procedat . Merci fain
  • simplueu11

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat
mircea v a scris:Stergi erorile si vezi daca apar din nou, nu este recomandat sa lipesti firele, mai bine cumpara riglete(sunt folosite de catre electricieni pt inadirea firelor fara lipituri, se gasesc la magazinele metalo-chimice).Cu stima Mircea V.


SI inca ceva ... scuzati pentru dublu post , dar testarul nu vrea sa imi intre in comanda AIRBAGULUI Neutral... de ce ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Calculator SRS defect sau trebuie resetat (crash data) si setat dupa configuratie...sau ala are o prastie de tester...sau ala e cu pluta. Poate ai siguranta Laughing
  • Turex

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
ajutati-ma daca se poate , senzorul de airbag din usa cum se poate verifica , cod eroare 0072
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Verifica in primul rand daca mufele de pe portiera si de pe caroserie au contact bun(te uiti la pini din ele sa nu fie indoiti este posibil am avut asa ceva), incearca prima data sa dai cu spray contact, resetezi erorile, daca apar din nou trebuie sa verifici firele sa nu le ai intrerupte.Cu respect Mircea V
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR