Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • aly91west

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Va salut..ma confrunt cu o problema grava..Sad acum un an mi-am cumparat o masina de la un al doilea intermediar..pe atunci nu stiam eu cat de complicata e situatia..o sa incerc sa o explic cat pot de clar :
proprietar masina brasov- Adi
intermediar 1 - Madalin
Intermediar 2- Costel
si prop momentan eu.
Anul trecut am achizitionat o masina nu conteaza marca de la "Costel" el avea talon+carte pe carte fiind "Adi" proprietarul care a adus-o in tara si a inmatriculat-o.Eu am fost cu "Costel"la finante el o avea la finante la ploiesti urma sa ne intalnim sa o inmatriculez.Numai ca situatia s-a complicat pentru a o inscrie imi trebuia acte de vanzare cumparare intre adrian-madalin-costel-eu astea le am, fisa fiscala intre fiecare NU AM , certificat fiscal am doar de la Madalin si de la Costel, ala de la Adi care a fost eliberat in 2010 nu mai stie nimeni de el. I-au eu legatura dupa multe drumuri cu Adi din brasov si aflu ca el are amenzi de rovigneta +impozitul pe vreo 3 ani ..deci in total vreo 1500 lei care trebuiesc platiti de mine, dar eu am rovigneta de cand am masina, iar data la care s-au incasat amenzile masina era la Costel , care o are la FINANCIAR, deci masina se afla la fiscal atat la BRASOV CAT SI LA PLOIESTI deci la Adi si la Costel.Acum Adi imi cere mie copie dupa toate actele cica pentru a face dovada ca el a eliberat odata fiscal in 2010 si ca amenzile trebuiau sa se duca la fiscal la COSTEL, dar problema e ca mie imi e teama sa dau copie dupa contracte,fiscale,talon,carte pentru ca el se poate duce la politie si sa o dea in consemn spre inmatriculare si eu raman fara talon..Maine dimineata la 6 are cursa de la bucuresti la brasov si ma intalnesc cu el sa ii dau copie dupa acte..Credeti ca procedez corect? cum sa fac sa inscriu si eu masina asta odata? Va multumesc anticipat
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poti sa o inmatriculezi linistit pe BG..
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Consemn nu poate sa dea, pentru ca exista contracte de vanzare-cumparare care atesta transcrierea dreptului de proprietate si atunci intra la ceva legat de declaratii mincinoase. E interesant cum Costel a reusit sa o inscrie la financiar fara CIV in care sa fie trecut ca si proprietar. Din punctul meu de vedere Adi nu are nevoie de acte pentru a rezolva problema de Financiar, deoarece ar trebui sa existe pe undeva un inscris care atesta ca masina e radiata fiscal. Problema fiscului este ca nu stie catre cine se redirecteze amenzile, masina fiind inmatriculata pe Adi. Fara certificat fiscal nu cred ca scapi.
  • andarez

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
da, fiscalul ala e valabil 30 de zile. daca nu se face dovada de plata, masina revine proprietarului initial. deci, du-te la brasov la adi ala care e trecut pe carte, fa contract vanzare-cumparare cu el, pune-l sa-si plateasca amenzile si inmatriculeaza-ti masina. partea nasoala e cu platitul amenzilor, daca rezolvi problema asta, restu ar trebui sa fie simplu. dar tu cum ai talon si carte, ai putea sa-l iei pe adi ala mai tare, spunei ca daca nu iti da fiscal sa poti inmatricula masina, te duci 2 ture de tara si iei toate radarele si camerele fixe cu 150km/h si fara rovigneta si amenzile vor veni pe numele lui.


Ultima modificare facuta de andarez la Vin 17 Aug, 2012 10:42 pm
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Daca Adi o are inca la fiscal inseamna ca nu a scos-o si nu a dat fiscal mai departe(probabil tot din cauza amenzilor), asta e cea mai mare problema a ta. Contractul de v-c auto nu e valabil decat insotit de certificat fiscal, prin urmare, contractul lui Madalin cu Adi nu a fost valabil decat in limita celor 30 de zile in care Adi trebuia sa dea fiscal. Sigur ca singura solutie e sa te intelegi bine cu Adi, sa ii dai hartii si sa speri ca te va ajuta.

chiar daca pe fiscal scrie ca e valabil 30 de zile, nu-ti fa probleme, te poti duce si dupa 2 ani, ideea e ca tu sa platesti impozitul pe perioada respectiva, ulterioara emiterii fiscalului, vei lua si o amenda pentru declarare cu intarziere(30 lei , 48 ore).
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR