Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • NxRolix

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Buna

Am o problema la un Astra 1.9 cdti 120CP 16V din 2005.
A trebuit sa schimb galeria de admisie pt ca era picata tija de pe ea. Motorasul de pe galerie a mers inca, deci l-am lasat cel vechi.

Cu ocazia asta am curatat si clapeta de aceleratie, egr a spus mecanicul ca a fost schimbat deja ca so vazut pe el ca nu a mers mult.

Am observat ca la turatie de 2100-2300 motorul trage sacadat. Ca si cum nu ar primi motorina dar parca din aer se aude ceva...

In viteza a doua de exemplu de la 2500 de turatii trage ca nebunul. dar nu-i ca si cum ar intra turbo ... e ft brusc cum incepe sa traga.

Filtru de motorina nu l-am scimbat inca.. poate fi filtrul infundat ?


Astept pareri .

Multumsesc
Skip ads

  • CatalinKBoom

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Ai verificat si ce coduri de eroare ai stocate in calculator inainte de a te apuca sa schimbi intreaga masina,in privinta tijei sunt tutoriale de reparare fara a mai inlocui galeria cu totul.
  • streetracerrazvan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Nu o sa gasesti nici un cod de eroare pt asa ceva. O patesc si eu destul de des. In principiu de rezolva cu un drum in afara localitatilor. Putin mai lung si cu piciorul putin mai greu. Nu vreau sa mananc placinte dar am impresia ca e legat de turbina. Si anume geometria putin rigida.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cam da, motorul asta cere sa fie calcat in sarcina mare. Altfel incepe sa dea tot felul de erori si mers in suturi din cauza geometriei.

Vad ca problema e la un 16V de 120 CP (DTJ). Fa-i o resoftare, e pacat de el sa stea asa limitat. Laughing
Skip ads

  • deleted-51389

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am tot 1.9CDTI cu 16v 120cp si pot sa iti spun ca imediat cum fac un drum de 50-100 km inafara localitatii parca este alta masina Wink cum revin in Bucuresti dupa 1 saptamana parca am trasura Smile

Acest motor are nevoie de turatii peste 2000 inclusiv in regim urban ! ca idee in oras nu ajung niciodata sa merg in treapta a 4 -a
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut tot astra h 19 dtj 16 v am si eu saptaminal il scot pe autoruta apoi este alta masina tin sa mentionez ca am tija sarita de aproape doi ani nici o problema am fost in tara am avut consum 6,1 la 2200 km la relantiu cind e la temp optima 0,3=0,4 am sa pun si un filmulet pentru circotasi o seara buna
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Valvele de la tija sarita le=am pe deschis Numai bine
  • deleted-51389

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2010

  • Mesaj Privat
si eu la fel merg cu tija sarita si clapetele pe deschis de aprox 20.000 km si nu are nimic Wink confirm 0,3-0,4 la relantiu si 5,9 % pe ruta Bucuresti - Transalpina - Sibiu - Brasov - Bucuresti Very Happy aproximativ 800 km clima ON 100%
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR