Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • licurici33

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 1998 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am achizitionat anul trecut (08.2011), un opel astra g, 1998, in 5 usi, motor de 1.2, benzina, de cind am cumparat masina imi apare martorul galben in bord (ca un reductor, sau motor), la service mi-au spus dupa ce au pus testerul pe ea, ca este sonda lambda, dar acest semnal luminos se stingea din cind in cind.
In luna iunie a.c. am constatat ca de deasupra de catalizator teava de evacuare este fisurata aproape circular, am crezut ca din aceasta cauza martorul luminos se aprinde in bord, am mers la service si au sudat, dar nu numai ca nu sa rezolvat problema dar acum acest martor sta in continu aprins. Am mers inapoi la service mi-au spus ca acum este si EGR-ul de vina. Am inteles din discutii pe forum ca ecestea (sonda si EGR-ul) se pot curata, daca stie cineva va rog respectos sa ma ajutati.
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut se poate curata egr sonda nu cred dar poate ma insel uite un link cum se face curatarea la valva egr https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=47175 sau dai o cautare pe forum ca sunt foarte multe discutii legat de problema pe care o ai tu.O zi buna !
  • AudiA38L

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
licurici uite aici https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0 un tutorial despre cum pot demonta/monta si curata EGR-ul.
Sper sa te ajute!
  • licurici33

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 1998 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
multumesc ionutz84 si AudiA38L pentru efortul vostru, am identificat piesa si ma straduiesc sa fac rost de ceva banuti si sa ma apuc de treaba.
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Un sfat de la mine sa-ti iei solutie de curatat carburatoare,e foarte buna si eventual si un spray WD-40 degripant.Bafta !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR