Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
sa nu-mi zici, ca merge cu, Vectra.
Succes!
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Va merge cu Vectra, ca alta n-am!
Dar cu mine in dreapta!
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Nu te gandi la asta. Gandeste-te sa ia examenul... Smile
EDIT: Ce este,UNHleaSHD.... eu merg pe insignia inca de cand aveam de 3zile permis...si merg si singur,neavand mereu pe cineva in dreapta Wink) Acum am o luna si umpic de cand am permisul Wink
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
asta e treaba frate! toti incercam sa interpretam legea cum ne vine noua bine! asta e si motivul pentru care tot merge prost in tara! nu zic ca e mare branza sa nu ai un far functional,insa se merge pe mentalitatea ca domne sa stricat in mers si zic ca nu am observat! asa e la noi la romani! daca faci ce e pe langa lege,intr-o tara civilizata vine si plata faradalegii! vedem ca afara din tara ,soferiii romani sant singurii care umplu emisiunile tv si ziarele cu minunile pe care le fac peste granita! victime mortaciuni cele mai multe,persoane vatamate cele mai multe la un accident! frate ,stii ca nu ai bec si urmeaza sa sofezi pe timpul noptii,stai dracu acasa sau dute si schimal ,da 50 de lei sau cat o fii,dar nu omora oameni nevinovati din comoditate sau avaritie pe sanatatea altuia! eu ma duc si fac itp cu 3 luni inainte sa expire! de ce? pentru siguranta mea!
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari @alex esti mai catolic decat papa. Mai sunt si altii ca tine.
La ce te ajuta daca te omoara un tembel?
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:asta e treaba frate! toti incercam sa interpretam legea cum ne vine noua bine! asta e si motivul pentru care tot merge prost in tara! nu zic ca e mare branza sa nu ai un far functional,insa se merge pe mentalitatea ca domne sa stricat in mers si zic ca nu am observat! asa e la noi la romani! daca faci ce e pe langa lege,intr-o tara civilizata vine si plata faradalegii! vedem ca afara din tara ,soferiii romani sant singurii care umplu emisiunile tv si ziarele cu minunile pe care le fac peste granita! victime mortaciuni cele mai multe,persoane vatamate cele mai multe la un accident! frate ,stii ca nu ai bec si urmeaza sa sofezi pe timpul noptii,stai dracu acasa sau dute si schimal ,da 50 de lei sau cat o fii,dar nu omora oameni nevinovati din comoditate sau avaritie pe sanatatea altuia! eu ma duc si fac itp cu 3 luni inainte sa expire! de ce? pentru siguranta mea!


Mie daca mi se arde un bec pe drum, trebuie sa dau 2 milioane. Mai pui si ca stai pe dreapta sa-l schimbi. Asta in cazul in care gasesc sa-l cumpar.
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Gandesti tu asa,dar nu toti gandesc asa...si poate nu am posibilitate sa il schimb acum...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:...eu ma duc si fac itp cu 3 luni inainte sa expire! de ce? pentru siguranta mea!


daca nu mergi cu 3 luni jumate inainte, nu are nici o valoare
Am si eu o intrebare, de ce trebuie sa mergi la ITP ca sa vezi ca ai o problema cu masina, de genul bec ars/bucsa dusa/frane terminate? Vezi, de asta apar atatia romani la stiri ca au facut accident, pentru ca sunt multi care cred, asa, ca tine, ca o verificare la aproximativ doi ani e suficienta. Pentru unii e greu de inteles ca intretinerea masinii e o activitate continua. Pe cati oameni ati vazut, seara, cand ajung acasa, inainte de a intra in bloc sa dea o roata masinii, sa ii faca o inspectie vizuala? Lasa, nu e nevoie, daca are eva bube aflu cand ii fac ITP-ul.
Hai sa va zic o treaba, eu ITP-ul il fac pentru ca ma obliga legea. Insa masina o intretin in buna stare nu de teama ITP-ului sau a ARR-ului (sau cum naiba ii cheama acuma, ca parca au mutat astia controlul tehnic al autovehiculelor in trafic la alta societate de la inceputul anului) ci pentru ca eu am nevoie de masina. Eu nu-mi permit sa merg de la Cluj la Brasov cu maxim 70 la ora, pentru ca mi-s franele terminate, sau anvelopele varza. Si nici nu am timp vinerea, la 6, sa caut mester sa imi schimb placutele, pentru ca a inceput sa fluiere limitatorul. Asa ca va rog sa imi dati voie sa nu ma simt impresionat de aia care se lauda ca ei fac ITP-ul la un an jumate....
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu fac ITP-ul odata la 6luni, am chiar un fel de abonament la ei... hei, glumesc... nu ma luati in serios !

Cine are simt tehnic isi va da seama destul de repede ca ceva nu este in regula la masina, se va documenta si va gasi o rezolvare.
Cei care sunt atehnici, cred ca e indicat sa mai treaca macar anual pe la un service. Cu 2 saptamani inainte de ITP am fost cu masinile mele la o verificare prealabila exact acolo unde fac si ITP-ul tocmai ca sa remediez problemele de care nu-mi dau seama (jocuri articulatie, noxe, etc) si apoi am luat ITP-ul din prima.

Daca ti se arde un bec pe noapte, cred ca orice sofer isi va da seama ca nu mai are suficienta lumina pe fata si daca nu stie ce sa faca exista telefoane si prieteni care pot ajuta cu un sfat. Cand mi-am luat Vectra din Austria, am vazut ca am un bec pe faza scurta ars si in primul PECO am oprit si am luat becul. Am dat pe el 16EUR, pentru un H7 banal... de 55W.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:
alexhaiducu a scris:...eu ma duc si fac itp cu 3 luni inainte sa expire! de ce? pentru siguranta mea!


daca nu mergi cu 3 luni jumate inainte, nu are nici o valoare
Am si eu o intrebare, de ce trebuie sa mergi la ITP ca sa vezi ca ai o problema cu masina, de genul bec ars/bucsa dusa/frane terminate? Vezi, de asta apar atatia romani la stiri ca au facut accident, pentru ca sunt multi care cred, asa, ca tine, ca o verificare la aproximativ doi ani e suficienta. Pentru unii e greu de inteles ca intretinerea masinii e o activitate continua. Pe cati oameni ati vazut, seara, cand ajung acasa, inainte de a intra in bloc sa dea o roata masinii, sa ii faca o inspectie vizuala? Lasa, nu e nevoie, daca are eva bube aflu cand ii fac ITP-ul.
Hai sa va zic o treaba, eu ITP-ul il fac pentru ca ma obliga legea. Insa masina o intretin in buna stare nu de teama ITP-ului sau a ARR-ului (sau cum naiba ii cheama acuma, ca parca au mutat astia controlul tehnic al autovehiculelor in trafic la alta societate de la inceputul anului) ci pentru ca eu am nevoie de masina. Eu nu-mi permit sa merg de la Cluj la Brasov cu maxim 70 la ora, pentru ca mi-s franele terminate, sau anvelopele varza. Si nici nu am timp vinerea, la 6, sa caut mester sa imi schimb placutele, pentru ca a inceput sa fluiere limitatorul. Asa ca va rog sa imi dati voie sa nu ma simt impresionat de aia care se lauda ca ei fac ITP-ul la un an jumate....






! era o chestie de siguranta ce am scris eu! sa stii ca merg zilnic ,adica in fiecare zi cam aproximativ 140 de km, berceni,bucuresti, gara in ploiesti! zilnic! de fiecare data cand stiu ca urmeaza sa fac un drum de peste 500 de km ,dus, inainte imi duc masina la un prieten care are service cu statie itp ca sa imi verific masina daca imi da siguranta unui drum fara probleme! bineinteles ca fac asta pentru a depista eventuale probleme care pot apare pe drum! daca tot e moca ,asta e! numai daca se descopera ceva e bai! in rest ,la drum,nu am avut niciodata probleme tehnice! sau de alta natura! doamne fereste! conduc cu viteza la limita legalitatii. nici nu e nevoie de exces ca nu ma asteapata miss univers sa o dau cu cracii in sus!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Eu fac ITP-ul odata la 6luni, am chiar un fel de abonament la ei... hei, glumesc... nu ma luati in serios !

Cine are simt tehnic isi va da seama destul de repede ca ceva nu este in regula la masina, se va documenta si va gasi o rezolvare.
Cei care sunt atehnici, cred ca e indicat sa mai treaca macar anual pe la un service. Cu 2 saptamani inainte de ITP am fost cu masinile mele la o verificare prealabila exact acolo unde fac si ITP-ul tocmai ca sa remediez problemele de care nu-mi dau seama (jocuri articulatie, noxe, etc) si apoi am luat ITP-ul din prima.

Daca ti se arde un bec pe noapte, cred ca orice sofer isi va da seama ca nu mai are suficienta lumina pe fata si daca nu stie ce sa faca exista telefoane si prieteni care pot ajuta cu un sfat. Cand mi-am luat Vectra din Austria, am vazut ca am un bec pe faza scurta ars si in primul PECO am oprit si am luat becul. Am dat pe el 16EUR, pentru un H7 banal... de 55W.





foarte corect! insa vezi tu prietene,noi astia care santem satui de asa zisi profesionisti ai volanului care se dau mari soferi si defapt ei au masinile lovite pe toate partile ,santem luati in ras ca santem meticulosi si ca respectam legea! ca aia care sufera de ei ca numai prostii poarta centura si cand ii opreste politia pentru centura stii ce zic nu?: sefu,m-am grabit sefu!deobicei o pun dar acu ma grabii rau si uitai!
penibili! cand e de amenda nu mai sant smecheri! devin slugoi!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR