Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • ullisse

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sal all. Intrebare pentru cunoscatori: Am un Opel Atra Caravan 2.0 motor Y20DTH. Am o problema cu zgomotul pe spate la amortizoare. Am fost la service si mi-au spus ca amortizoarele sunt in regula dar bucsile de sus de la acestea sunt duse. Au zis ca nu exista asa ceva de schimb si ca trebuie sa inlocuiesc amortizoarele. Adica eu chiar trebuie sa schimb amortizor bun din cauza unei nenorocite de bucsi? Chiar nu se pot schimba bucsile? Are cineva idee?. Respect ID mess iulian_st
Skip ads

  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ullisse a scris:Sal all. Intrebare pentru cunoscatori: Am un Opel Atra Caravan 2.0 motor Y20DTH. Am o problema cu zgomotul pe spate la amortizoare. Am fost la service si mi-au spus ca amortizoarele sunt in regula dar bucsile de sus de la acestea sunt duse. Au zis ca nu exista asa ceva de schimb si ca trebuie sa inlocuiesc amortizoarele. Adica eu chiar trebuie sa schimb amortizor bun din cauza unei nenorocite de bucsi? Chiar nu se pot schimba bucsile? Are cineva idee?. Respect ID mess iulian_st


salut! la amortizoarele spate, nu exista componente care se pot schimba, nu au rulment sau flanse ca amortizoarele fata. au doar doua gauri, una sus, una jos, iar in interiorul acestora au cate o bucsa. poti sa vezi acest lucru si in poza pe care ti-am atasat-o mai jos.
deci, nu cred ca ai ce sa-i faci decat sa mai accepti zgpmotul pana se uzeaza amortizorul si consideri ca merita schimbat, sau sa le schimbi pe ambele, si gata. nu sunt foarte scumpe. bafta!


  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
verificare amortizoare:stanga/fata 40%.....dreapta/fata 42%....parere:trebuiesc schimbate?(troncane si instanila in viraje)
stanga/spate 45%....dreapra/spate 49%....cred ca mai merg 1 an
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
motanel_cristi a scris:verificare amortizoare:stanga/fata 40%.....dreapta/fata 42%....parere:trebuiesc schimbate?(troncane si instanila)
stanga/spate 45%....dreapra/spate 49%....cred ca mai merg 1 an


Eu nu m-as grabi... Te mai tin lejer pana la toamna Smile
Skip ads

  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pe fata cred ca erau 10%......le pot inpinge cu mana(pe cele vechi)....deci daca sunt deja pe tester 50%...recomand schimbare
  • stefansds

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salutare, recent am cumparat un opel astra G, 2.0 dti, motor y20dth. Am observat ca la drumuri mai denivelate cam salta masina, o sa ma duc si la un test de amortizoare, dar vreau sa aflu ce tip de amortizoare sa pun. Din cate observ cele pe spate sunt pe duca, precizez ca masina este hatchback 4+1, varianta sport.
CAre amortizoare sunt mai bune, cele pe gaz sau pe ulei?
Am cerut o oferta la un magazin online si mi-au trimis oferta pentru monroe, bilstein, felen (parca) si ce ma intrigat a fost ca pe fata aceasi firma, amortizorul pe stanga era mai scump un pic decat cel de pe dreapta, stie cineva de ce?
Intrebarea este, care sunt mai bune, o cunostiinta imi spunea ca ar trebui sa le schimb pe toate 4, dar cele pe fata mi se par bune?
Va multumesc anticipat!
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Inainte de toate, parerea mea e ca modelul Opel Astra G sta destul de prost la capitolul suspensie "by default". Apoi, daca tu ai modelul sport, inseamna ca ai amortizoare sport, deci suspensii mai tari si de aici probabil si reactia respectiva la denivelari.
Eu am cumparat la masina mea amortizoare Kayaba pe gaz. Sunt bune, masina sta foarte bine in curbe si pe franare, dar comfortul lasa de dorit. Intentionez sa le inlocuiesc cu amortizoare pe ulei, chiar daca ma costa mai mult. Tin la comfort. Alti colegi vor sa fie cat mai sport, si aleg amortizoare tari.
Cat despre marca, iti recomand Sachs sau Kayaba. In Febi-Bilstein si Monroe eu n-am incredere. Si personal, n-am vazut pana acum diferente de pret intre amortizorul stanga si cel dreapta, acelasi brand, acelasi model...
O sa auzi si alte pareri, cum spuneam, depinde ce vrei de la masina. Dar una peste alta, Opel Astra G nu exceleaza la capitolul suspensie.

Drumuri bune!
  • stefansds

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2012

  • Mesaj Privat
SAlut, mersi de informatii, sincer pe mine ma interesau tot amortizoare pe ulei si am cerut o oferta la o firma cunoscuta si am primit urmatoarele firme si preturi:

AMORTIZOR FATA DREAPTA BILSTEIN = 196 LEI/BUC


AMORTIZOR FATA DREAPTA MONROE = 211 LEI/BUC


AMORTIZOR FATA STANGA BILSTEIN = 196 LEI/BUC


AMORTIZOR FATA STANGA MONROE = 241 LEI/BUC


AMORTIZOR SPATE FLENOR = 100 LEI/BUC


AMORTIZOR SPATE BOGE = 165 LEI/BUC


AMORTIZOR SPATE KYB = 166 LEI/Buc
Intr-adevar, am vazut ca pentru opel astra g erau recomandate sachs, pe mine ma intereseaza sa numai salte masina asa, de exemplu pe autostrada a2 cand treci pe poduri la imbinari unde este mai inaltat si daca vii si cu viteza simt ca se salta si mai face de vreo 2 ori dupa aceea asa, in mod normal (cred), daca erau bune, facea odata si dupa aceea se oprea (parerea mea).
De la cine am luat masina, nu prea mergea cu ea si masina asta in mare parte a stat pe loc si asta iarna cand a fost zapada aia a spus ca a stat o luna cu ea si banuiesc ca si greutatea aia pe masina in plus, afecteaza la amortizoare. Unde as putea sa fac un test de amortizoare si cam ce pret ar fi, aveti idee?

O zi placuta!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR