Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Va salut.

Am o mica problema cu farurile. Cred ca sunt orientate prea sus, ca mereu cand merg noaptea imi iau flash-uri chiar daca sunt cu faza scurta. Motorasul care regleaza farurile numai are chef sa mearga nu stiu din ce motiv si eu trebuie sa ajung la Bucuresti saptamana aceasta la 2 dimineata sa iau pe cineva de la aeroport si parca nici nu imi vine sa plec la drum asa stiind ca o sa ma dispere astia cu flashurile pana acolo.

Am auzit de la cineva ca se pot indrepta mai in jos, manual, cu ajutorul unei surubelnite. Aveti ceva detalii? Unde se gasesc aceste suruburi? Eu m-am uitat putin sub capota dar nu prea imi dau seama pe unde trebuie sa umblu.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Incearca sa actionezi butonul de reglare aruri pe inaltime. Pune masina langa un zid si actioneaza butonul ( din blocul de lumini) si vezi cum se comporta. Daca coboara, e OK. Daca nu, vezi ca in partea in partea din spate a a farului sunt doua suruburi hexagonale (pentru fiecare faza). Cel de pe faza scurta e cumva oblic in spate iar cel pt faza lunga se vede pe deasupra unde este o gaura de la bara metalica de sustinere a farului. Cu un imbus de 6 hexagonal , tot langa un perete faci usor reglajul la fiecare far in parte.
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns Nicu!

S-a rezolvat azi. Am verificat prea tarziu daca a raspuns cineva si chiar azi am fost cu masina la un service si mi-au reglat baietii de acolo farurile pentru 20 de lei.
  • psychoo

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare.
Scuze daca nu intreb in locul potrivit dar totusi rog ajutor.
Un prieten vrea sa cumpere 2 faruri pentru o Zafira din 2007 (merge pe second) si nu stim cum sa ne dam seama daca sunt faruri normale sau de Anglia fara sa le aprindem. Aveti vreo idee cum sa le vedem? Scrie ceva pe ele? Macar un cod care este de Anglia sa stim sa ne ferim de ele.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cele de Anglia ar trebui sa aibe inscriptia "Vauxhall" pe undeva pe ele. Chiar daca sunt de Anglia, mergi la un service auto si pt 20 de lei ti le regleaza cei de acolo sa nu deranjeze.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR