Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salutare! caseta de directie(in general) se poate reconditiona, cu conditia ca sa se gaseasca kitul de reparatie pentru acea caseta...kitul este ieftin in comparatie cu o alta caseta (reconditionata), insa tot ceea ce implica reconditionarea nu este chiar o munca usoara. Eu am reconditionat caseta de directie de la masina din semnatura si sunt multumit de ceea ce a iesit, dar pentru cine sta rau cu timpul si cu nervii, mergeti la trami pentru ca nu este chiar usor si este de munca foarte mult. Iata si o poza cu kitul de reparatie, poza din care lipseste unul dintre inelele de teflon(care era deja montat), si in mijloc sunt puse 2 semeringuri unul peste celalalt(geseala mea cand am pozat):
Skip ads

  • D.dany

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
salut si multumesc pt.raspuns.Dar unde gasesc kitul de reparatie ,imi poti spune te rog.Am un opel astra g an 98 benzina mot.1,6
  • valy79

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
kitul pentru o caseta de vectra b 96 1,6 x16xel caseta saignaw cat ar costa?

pentru un vectra b 96 16 x16xel saignaw


Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

  • iacob29

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
D.dany a scris:salut in primul rand, sunt nou in forum si vreau si eu sfaturi in legatura cu o caseta de directie de la un opel astra g,curge pe la semeringuri mi-a spus un mecanic dar nu stiu care semering si nici daca pot sa-l schimb, multi mi-au spus ca nu merge si ca trebuie alta caseta


Nu va mai faceti probleme se pot repara casetele de directie , eu fac acest lucru , contactati_ma pe e_mail
Skip ads

  • stolmeanu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut Trami am si eu un opel astra g 2001 2ydth cu caseta directie trw si imi pierde ulei prin partea dreapta la bieleta as dori sa stiu daca pot sa ma ajuti si pe mine cu simeringurile necesare?
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Simeringurile nu sunt totul, mai este cremaliera sigur ruginita, lucrul si priceperea. De aceea eu NU mai vand simeringuri, fac doar reparatii.
  • stolmeanu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut Trami am eu mecanic care mi-l schimba si cremaliera nu e ruginita caseta a fost pusa in stare impecabila acum un an a fost luata dupa un opel cu 2000km lovit.te rog frumos daca poti sa ma ajuti vin personal sa iau simeringurile.
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Cremaliera nu rugineste intr-un an, ci intr-o luna, iar simeringurile nu se uzeaza de la sine. Crezi ca mecanicul tau stie ce face? Daca da, de ce nu are simeringuri? Am si eu dentist, dar nu-mi cere sa merg cu plomba in batista ca sa mi-o monteze. Intelegi ce vreau sa spun?
Skip ads

  • stolmeanu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
te rog daca poti si vrei sa ma ajuti, ajuta-ma ca am si eu nevoie.daca nu reuseste sa o faca asta e.dar el a zis ca poate sa o faca dar nu are simeringuri.
  • egenu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Posed un astra caravan, motor 1.6/16v, 74 KW/101 CP, an 1996 imi curge uleiul pe la caseta cand virez la maxim ,si imi curge prin burduful din stanga .Ce poate sa fie?
  • Marrio

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pentru kituri de reparatie caseta directie lasati un pm
  • Ducati1100

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut Trami am si eu o problema imi curge uleiul de la caseta prin dreapta pe la bieleta , am demontat bieleta si nu stiu cum sa scot semeringul de acolo in cap are vreo siguranta ? cum reusesc sa dau semeringul jos sa pot sa caut altul pe aceleasi dimensiuni?
Skip ads

  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
1. desfa burduful din stanga si-o sa vezi ca-ti curge si pe acolo.
2. trebuiesc schimbate toate simeringurile, altfel nu faci nici o treaba.
3. daca nu stii sa demontezi caseta bucati, ori te lasi pagubas, ori o duci la cineva care-a mai facut, altfel risti s-o strici iremediabil.
  • Marrio

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pe langa semeringuri schimba si oringurile de cauciuc .eu am schimbat semeringurile dar nu am luat in seama oringurile si a trebuit sa o desfac inca o data de pe masina . dar cum spune si Trami daca nu te pricepi nu te baga .pentru prima siguranta iti trebuie un cleste pe care nu-l gasesti usor pe piata. asta e doar una dintre probleme. mult noroc
  • claudiu2580

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2012

  • Mesaj Privat
stie cineva un service care reconditioneaza casete de directie in Constanta? curge pe la burduf stanga
  • alin_v

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2012

  • Mesaj Privat
salut, si eu am un opel astra g din 2003 si am scurgeri de ulei la caseta de directie , am vorbit cu un mecanic si a spus k se poate reconditiona, pe de alta parte un alt mecanic mi-a spus k nu este indicat sa umblii la caseta deoarece este un element de siguranta, sunt derutat si nu stiu ce sa fac
poate ma ajutati cu un sfat. multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR