Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut

Urmeaza sa imi fac prima revizie dupa cei 2 ani de garantie (la cca 36000 km) si acum ma cam doare sufletul sa ma duc cu buna stiinta in service-urile Opel (Radacini, GTT, Dibas, etc) unde pentru o revizie simpla doar filtre si ulei + verificare pe elevator ma dezvelesc de 700 lei.

Am gasit un service in Bucuresti, la recomandarea unui amic , EDS , care din cate vad are pagina de discutii si programari si pe forum, unde pretul este de 405 lei cu produse GM si 330 cu produse Mann...diferenta de pret probabil e la manopera pt ca ma indoiesc ca acesti EDS isi iau produsele din alta parte ca dealerii Opel.
Asa ca de acei 300-400 lei diferenta imi pot face si altele pe la masina..as avea cateva oricum Smile))

La fel ca ei am gasit si alte service-uri in Bucuresti , cu aceleasi preturi ,poate chiar mai mici , dar cu review-uri mai slabe, asa ca m-am decis sa merg acolo sapt viitoare.


Intrebare mea e .. se merita sa raman cu acesti bani in buzunar in detrimentul unui service autorizat Opel? Eu de obicei am mers la Radacini, de unde am si cumparat masina..ce-i drept in speranta ca voi avea vreun beneficiu...

De asemenea m-ar interesa sa stiu daca Mann ar fi o algerea buna ...in locul pieselor GM?

Multumesc
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,
Daca vrei sa mergi la EDS o poti face cu incredere, baietii sunt foarte seriosi si corecti, deci ii recomand.
In ceea ce priveste pachetul de revizie, eu as alege filtrele GM, uleiul fiind tot GM. Daca nu stai bine cu bugetul, poti alege linistit si filtrele Mann. Nu prea sunt diferente intre ele si cele de origine, cel putin nu foarte sesizabile.
Recomandarea mea este sa iti cauti un service de aici inainte la care sa mergi pentru efecuarea reparatiilor, un service care iti convine si care este serios. Te va scuti de multe alte probleme. Deci EDS este unul dintre aceste service-uri.
Ca sa iti raspund si la intrebarea de unde rezulta aceasta diferenta de pret intre un service independent autorizat RAR si un Service Agreat de o marca sau alta, iti pot spune ca aceasta diferenta este facuta in principal din cheltuielile mult mai mari pe care le are un service agreat de marca, cheltuieli care trebuie amortizate, iar aceasta amortizare se regaseste in adaosul la piese si la tariful orei de manopera. Da, se merita sa ramai cu banii in buzunar, decat sa-i dai celor de la Opel, eu sunt total nemultumiti de serviciile lor, fie ca e vorba de radacini, Gtt sau alte reprezentante pe la cer am trecut.
In incheiere, du-te la Maiandrei la service si nu vei regreta.
  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Iti multumesc pt raspuns. O sa le fac cu siguranta o vizita celor de la EDS.
Cat priveste piesele...diferenta de pret intre ele este mica si cu cele GM a fost totul perfect pana acum,deci cred ca o sa merg pe GM in continuare.
Economia pe care voiam sa o fac era la manopera si ceea ce cautam era un service bun pt ca la service-urile agreate Opel am avut parte de neplaceri..pe banii si timpul meu din pacate...
  • MrAlex

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Pai? ne spui si noua deznodamantul? Ai fost la EDS? a fost totul in regula? Ma uit pe site la ei si nici n-au motorul meu ca filtru pentru produse (Corsa de cu motor 1.4XER). Sigur stiu ce fac ei acolo?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR