Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • calicons

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Buna.
De la bun inceput vreau sa spun ca nu sunt cunoscator al masinilor, iar daca scriu prostii sa ma corectati.
Eu am un Opel Astra F din 1993, motor X16SZ, neinmatriculata, adus in tara in 2008. Am platit taxa de inamtriculare in 2009, dar am tot intarziat sa o inscriu. I-am scos si cartea de identitate. Din pacate motorul se incalzea si l-am dus la un mecanic in Cj, pot sa dau si nume daca e voie, sa se fereasca si altii de ei. Acesta mi-a spus ca motoru e fisurat si ca trebuie sa-l schimb. Am lasat masina la el in curte, in incercarea de a gasi un alt motor. Dupa ceva timp, m-a sunat sa vin sa-mi iau masina ca nu are loc de ea, a trebuit s-o duc pe platforma, lasand motorul desfacut, cu bucati puse pe bancheta din spate. Masina ramasase la el pana in 2009 spre toamna. Am dus masina intr-un garaj tot in speranta ca voi gasi motor. Anul acesta am aflat de un service f bun, care rezolva orice masina, nu doar cele dupa 2000. Am pus masina iar pe platforma si am dus-o la respectivii. Erau vorba se pare doar de cele 2 termostate, iar masina merge acum f bine. Eu nu inteleg. Vreau sa mentionez ca am pierdut si actele masinii la service-ul precedent., dar am fost la finante si am obtinut copie dupa intreg dosarul dupa care am platit taxa de prima inmatriculare. Am sunat la politie sa intreb ce fac daca nu mai am originalele, acesta mi-a spus ca e nevoie de astept pana la 6 luni pentru verificarea intregului dosar, in plus mai trebuie sa platesc si taxa de prima inmatriculare, fiindca nu este dupa legea actuala.
Avand in vedere ca m-am saturat, daca stiti pe cineva care are nevoie de masina pentru piese, sau intreg motorul, sau mai stiu eu ce, va rog scrieti. Sau macar niste sfaturi as vrea sa primesc ce sa fac.

PS: Masina e cu cutie automata (o luasem pentru mama)

  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Cat ceri pe ea? tot sz am si eu, cat ar face,un pret. e 1.6 ca pe haion scrie 1.8?
  • calicons

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut.

Eu asa am luat-o din Germania cu 1.8 pe ea, dar motorul sigur e de 1.6. Pai ma gandeam la un 400 euro, din cauza ca am primit deja 300 la dezmembrari.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR