Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • daniel_george

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare, am facut un pic de research pe pagina si nu prea am gasit problema ce o am.
de curand am schimbat motorul pe masina de la un c18nz la un c20ne, c20ne'ul a fost luat cu tot cu instalatie electrica, pompa benzina, aeroterma(avea ac)...in fine.
Problemele ar fi uramtoarele, la relanti se cam "balbaie"(asta ar fi o scapare de presiune la una din supapele de evacuare) in orice treapta as merge undeva la 1500-2000rpm face masina de parca nu as avea benzina(merg la turatii joase din cauza drumului nenorocit de unde ma aflu). Evil or Very Mad
Inca o problema ar fi cu electrica, de la relanti pana la 1500 rpm "palpaie" luminile parca'i instalatie de iarna Sad apoi peste 1500 rpm dispare palpaiala. alternatoru e verificat(are carbunii buni deasemenea si colectorul)
Figura care ma enerveaza la culme e mersu aiurea in treapta la turatii joase innebunesc, parca as merge cu cea mai mare rabla de pe planeta Shocked mentionez ca motorul+cutia au 70.000km reali
Skip ads

  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
IAC-ul merge bine? citeste topicul meu am avut o problema asemenatoare. beculetele palpaiau cand erma in a 3-a de ex sio scoteam pe liber sau apasam ambreiajul la maxim, revenea la relanti si dadea sa se opreasca, daca sa se oprea se oprea daca nu palpaiau si isi revenea. tot asa cu trepidat si consum mare. dar mi separe ciudat sa palpaie la 1300 RPM. e posibil sa nu indice bine turometrul? de fapt iti dai seama dupa auz... Vezi daca te ajuta topicul meu legat de IAC si aerul din admisie: https://www.clubopel.com/vie...p=1410668#1410668
  • daniel_george

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut, de curand, am umblat un pic pe la masina si am uitat sa ii pun mufa la iac, am plecat cu ea, mi s-a aprins becu de la motor in bord, masina mergea bine fara a se "balbaii" la turatii joase, dar cu palpaitu de becuri....nu stiu...nu am idee de unde sa plece...cu consumul stau bine, 6-6.5 extern 8-9 p'aici prin comuna(stau la tara Very Happy )
  • daniel_george

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
iac'ul l-am mai curatat cu niste MOS2(degripant rugina) dar nu prea se vede mare diferenta...o sa vad de la cine iau un iac de proba
Skip ads

  • daniel_george

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=wI_hCseaX5o linkul cu fluctuatia electrica
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
se pare ca ai probleme la stabilizatorul de tensiune de la alternator (sau releul regulator..nu stiu exact cum e la opel vectra a din 89)... chiar daca fluctueaza turatia motorului nu este voie sa fluctueze si tensiunea.... masoara tensiunea la bornele bateriei la relanti .. trebuie sa ai cca 14V fara sa fluctueze...
  • daniel_george

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
o sa masor azi si o sa postez, din cate am vazut pe cesul digital al condensatorului de la statie, am vazut ca sunt ceva fluctuatii indiferent ca's luminile aprinse sau nu. alternatorul e tip vechi (curea V )
  • daniel_george

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
14.4 14.5 14.6 astea's fluctuatiile
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
sunt in limite fluctuatiile de tensiune .....
numai iluminatul extern palpaie sau si cel inetrn si din bord?
n-ai posibilitatea sa mergi la un electrician auto? astia au aparatura necesara sa vada si daca ai pierderi de curent
  • daniel_george

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
.....iluminat extern cat si intern,(ce e pe led, nu) in rest palpaie tot, electriciaaaann......o sa caut in oras, eu stau la tara...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR