Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Duminica trebuie sa merg la Iasi din cluj; M-am gandit la urmatorul traseu: cluj-apahida-mociu-reghin-toplita-borsec-poiana largului-targu neamt-pascani-targu frumos-Iasi. Daca a fost cineva pe ruta aceasta de curand ar fi binevenite orice pareri Rolling Eyes
Skip ads

  • Marshall

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1991 1.6i C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
E ok traseul cu mici exceptii. Prin zona neamtului vor fi portiuni unde soseaua nu este una dintre cele mai bune dar e circulabil.... in rest .... drum bun and drive safe !
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Hehe, eu azi (sambata) am de facut un drum in zona aia (in Suceava mai exact) si aceeasi ruta am ales-o si eu, dupa ce m-am informat din mai multe surse (Apahida - Reghin - Toplita - Tg Neamt - Suceava). Varianta Dej - Bistrita - Vatra Dornei e jalnica.

Iti urez drum bun!
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mersi de sfaturi; banuiam ca asta e varianta corecta; oricum intre reghin si toplita e portiunea cea mai rea si mai e una intre intre sarmas si reghin dar nu se compara cu bistrita-vatra dornei care e criminala.
Skip ads

  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu iti propun varianta
cluj-apahida-mociu-reghin-toplita-borsec-poiana largului- Bicaz - Piatra Neamt- Roman - Iasi
Dar cred ca esti deja pe drum Smile
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mely a scris:Mersi de sfaturi; banuiam ca asta e varianta corecta; oricum intre reghin si toplita e portiunea cea mai rea si mai e una intre intre sarmas si reghin dar nu se compara cu bistrita-vatra dornei care e criminala.


Nu neaparat pentru @mely, ci pentru toti cei interesati de traseu:

Intre Cluj si Apahida, tot reparatii, de 3-4 ani de zile.
Intre Apahida si Mociu este un sector proaspat astfaltat, nota 10.
Intre Sarmas si Reghin (sau aproximativ) nu e astfaltat, e beton turnat, care e destul de naspa.
Intre Reghin si Toplita nu e f rau, dar chiar in Toplita (care nu e o localitate tocmai mica) e cel mai rau drumul (nu sunt gropi multe, ci denivelari).
Imediat dupa Toplita e calitate de drum european, o bucata mare de drum (pana la iesirea din Harghita parca). Btw, la iesire din Toplita scrie "DRUM BUN". Si e pe bune Mr. Green
In Neamt (Borsec - Poiana Largului - ...) e putin mai bun decat intre Reghin si Toplita.

Atentie la carutze cu fân, camioane cu lemne, si biciclisti care circula pe mijlocul drumului.


LE: si mai merita mentionate semafoarele, care nu sunt putine; iar la ala dinainte de Poiana Largului, cu putin noroc, se poate astepta si un sfert de ora.
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
La intoarcere am venit pe iasi-targu frumos-roman -piatra neamt-bicaz-lacu rosu -gheorgheni-praid -sovata-balauseri-acatari-ungheni-turda-cluj;
Starea drumului:
iasi-roman Beton, 4 benzi
roman -piatra neamt- bun, fara gropi, cateva denivelari;
piatra neamt-gheorgheni- acceptabil, peisaj super, foarte aglomerat, am urcat mult cu I-a si a II-a, cateva gropi la intrare in gheorgheni
In gheorgheni atentie mare ca nu este indicator spre sovata si am luat-o gresit spre toplita, m-am intors inapoi; am intrebat si trebuie sa ajungeti pe la gara ;
gheorgheni-praid -sovata-balauseri- drum foarte bun, 2 benzi, multe masini de ungaria
  • CodrutNechita

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Confirm cele spuse mai sus mai exact "atentie mare in Gheorgheni nu este indicator".

Chiar daca au trecut 3 ani jumate de la post si probabil sunt off topic , am venit weekendul trecut de la Tarnaveni prin Balasueri spre Sovata -Praid apoi Gheorgheni-Bicaz - Piatra Neamt - Iasi.
Revenind la portiunea Tarnaveni-Iasi, drum mizerabil de la Tarnaveni la Balauseri. Apoi (la indicatiile unui nene, si eu idiot ca le`am urmat) am intrat pe E60 , am mers total aiurea spre sud ca sa urc din nou spre Odorheiu Secuiesc , Sovata - asa m`au indrumat "compatriotii" maghiari .

Vreau doar sa spun ca judetul Harghita este terminat la capitolul drumuri ( si oamenii care mi`au dat indicatii, multi dintre ei intorceau spatele ostil cand vedeau ca nu sunt din partea locului). In tot judetul nu sunt indicatoare , ei isi stiu drumurile si e de ajuns ( multe sunt in limba maghiara si atat).
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ca sa nu mai deschid alt topic, as fi interesat de la persoanele care circula pe traseul mentionat in titlu, cum mai este starea drumului intre Reghin si Cluj , prin Apahida. Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR