Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Sofokle

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

De curand am intrat in posesia unui Opel Astra G Caravan 1.6 benzina din 2005.
L-am luat doar cu gume de iarna asa ca sunt in cautare de anvelope de vara si am niste dileme pe care nu am reusit sa le rezolv, poate ma puteti ajuta.
In CIV sunt specificate 2 valori:

195 / 60 / R15 88T
sau

185 / 65/ R15 88T.

Am inteles ca e bine vara sa iei 195 si iarna 185 insa dilemele mele sunt urmatoarele:
Valorile specificate in CIV nu sunt standard (din ce am vazut pe net un exemplu de dimensiuni standard ar fi 195/65/r15 pe cand la mine inaltimea este 60 nu 65, la o lungime de 195) si indicii de greutate si viteza maxima 88T (adica 88 - 560 kg si T - max 190 km/h) trebuie sa fie exact ca cei din carte?

Adica pot sa cumpar anvelope de ex 195/65/R15 88H ? sau este imperativ inaltimea 60 si indicii 88T?
Am inteles ca daca nu iei exact ca in CIV, in cazul unui accident poti fi acuzat ca nu erai adaptat la conditiile de drum avand anvelope care nu sunt recomandate in cartea masinii.
Skip ads

  • IonutN

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut
te sfatuiesc sa cumperi 195/60/15 88 H
O zi buna
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ca sa nu ai probleme:
1:Ori le omologhezi(procedura a fost explicata deja aici pe forum)
2:Montezi ceea ce ai omologat.

195/65/15 sunt mai ieftine decat 195/60/15 deoarece sunt mult mai utilizate(cred ca toate Loganurile au asa ceva)
  • Sofokle

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri, asta asteptam, pareri de la alti soferi.
Mai am o scurta intrebare, mai are rost pentru 1 luna sa ma agit sa imi cumpar cauciucuri de vara? Ca as astepta ofertele prin decembrie-ianuarie la cauciucuri de vara. Din ce am urmarit la evolutii de pret, in acele luni apar oferte destul de avantajoase la cele de vara.
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
In talonul nou, nu mai apar si dimensiunile anvelopelor omologate in CIV pentru tipul tau de masina, deci, probleme vei avea doar cu RAR-ul, nu cu Politia Rutiera la orice control . Am mai citit pe la altii, care ziceau ca, codul de bare de pe noul model de talon ar contine si alte informatii in afara de ce scrie in el...tot ce-i posibil, nu stiu, nu ma pricep, dar n-am vazut nici un politist care m-a oprit din diverse motive sa-l scaneze si dupa aia sa vina la rotile mele. in alta ordine de idei, am avut un Astra H, caravan, in carte avea omologate doar roti/anvelope 195/65/R15 91T, ea avea roti 205/55/R16, montate, masina a facut RAR, de trei ori, odata cand a fost adusa in tara si inmatriculata la primul proprietar, a doua oara l-am facut eu, a treia oara cand am vandut-o si nu au fost nici un fel de probleme. Acum am alta Astra H, are in carte tot 195/65/R15 91H, doar indice de viteza mai mare, masina a venit din fabrica cu roti pe 16, conform VIN, la asta nu mai exista dubii, am pe CIV ca este fara serie motor, la rubrica Omologari Individuale cu stampila de RAR, dar inginerul ala care a pus stampila pt motor nu s-a obosit sa omologheze si rotile, montate pe masina din fabrica..atunci, de ce sa platesc eu in plus la RAR sa-mi omologheze rotile?Oricum, si masina asta a facut RAR, si nu mi-a zis nimeni nimic...la RAR, cand am facut eu autentificarea in vederea cumparari, s-au uitat inginerul de acolo si racaia cu degetul pe geamul din fata sa nu aiba folie...geamurile mele au o nuanta mai inchisa, verzuie..se uita si facea pe miratul, si o alta chestie verificata au fost farurile sa nu aibe xenon, la roti, nu s-a uitat nimeni, e adevarat ca fiind de aliaj originale GM, deci model de fabrica, poate nu a considerat necesar sa verifice.
Deci, eu am circulat cu masina si in tara si afara si deocamdata, nu m-a verificat nimeni la capitolul dimensiune roti/anvelope, daca vrei, poti sa-ti omologhezi dimensiunea de anvelope care o doresti, eu ti-am zis ce am eu, nu la o masina, chiar la doua si am mai avut si alte masini, niciodata nu am fost verificat la acest capitol in peste 15 ani de cand circul, nu ma refer doar acum ma refer si cand in talon chiar aveai ce roti si cauciucuri trebuie sa ai pe masina si orice politist de rutiera putea sa verifice foarte usor, cu dovada in mana, si sa te lase fara talon pe loc si nici unul din cunoscutii mei si care au masina nu au avut vreodata vreo verificare la acest capitol ...Chiar as fii curios daca cineva a avut vreodata probleme cu alte dimensiuni la roti decat cele din CIV.
  • vali_c

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2010

  • Mesaj Privat
da, stiu eu pe cineva, un coleg de serviciu cind a facut ITP-ul, dimensiunea din CIV diferea cu ce avea pe masina, nu vroia sa ii dea ITP-ul pe chestia asta, dar pina in final sa induplecat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR