Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
nadir sa iteleg ca lucrezi la trecom?

daca da , fa bine si cereti scuze sau taci din gura nu te mai da mare cu blazonul firmei ca nui a ta una la mana si doi nu cred ca iti mareste salariu ,problemele astea se intimpla si la voi cu siguranta nu numai la concurenta, asa ca lasa vrajelili si daca lumea e suparata macar bagati la cap si schimbati-va atitudinea, de fluierici e satula lumea.

eu gata mam ars ,de plins nu ma pling decit pe mine si atit asta e am fost prost iar tracomu a fost smecher dar sa fie sigur de o chestie ca nemultumirea mea se va duce si la altii si asta intentionat, ce vrei asta este piata ,trebuie sa stim sa ne facem placuti clientilor si sai pupam sin fund, asta legat de treaba cu uleiul si al doilea aspect eu nu mam dus sa intreb ce se poate face la masina mam dus si am cerut un anumit lucru ca asa sunt eu timpit si vreau lucru ala,adica sa fie curatata o piesa si mi se zie ca nu trebuie sa o cumpar ,hai sa fim seriosi era mare lucru, cred ca nu .

Haqi sa va zic si treaba cu uleiul, - toate piesele le cumparam de la ei fara sa ma uit la bani sau altceva , si la fel mam dus sa iau ulei stiind ca nus probleme si cind ce sa vezi dupa 3000 de km motoru scotea un sunet metalic ,si am uitat si eu din pura intimplare la ulei si era facut in 2000 si noi eram in 2006 scria negru pe alb 5 ani garantie din momentul fabricatiei deci trageti voi concluzii.

Eu nu zic ca sunt buni sau prosti eu zic doar ca nu sunt de incredere, ca peste tot fiecare vrea spaga ca sa mearga treaba repede,daca se poate sa te faca te face etc.


Vin si cu laude nu sunt circotas, am schimbat placute de frina ,ma costat 140 ron si sa intimplat in 30 minute ce sa zic , au fost profesionisti no comment dar din punctul meu de vedere nu merge cu 50%/50% ori e 100% ori nu mai este


Si eu am firma si credetima domnilor de la tracom ca stiu sa platesc sau sami cer scuze in caz ca gresesc fata de vreun client.

Ce mai conteaza vorba aia e romania mai bine nu se poate

Va pup si viata linistita
Skip ads

  • N_ADI_R

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut Marius da lucrez la tracom dar nu de foarte multa vreme, referitor la ce spuneai sa sti k nu o sa-mi cer scuze pntru ca nu am de ce, si de laudat nu ma laudat k doar nu lukrez la cine stie ce companie. Eu am vrut doar sa clarific treaba cu uleiul. Referitor la placutele tale pentru orice opertaiune exista un normativ kiar daca treaba se rezolva mai repede banii se iau dupa normativ.
Si cu asta vreau sa inkei acest subiect nu de alta dar sa nu se trezeasca altu sa-mi spuna sa tac din gura sau sa ma faca tembel!
  • Ace83

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Antara 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Privitor la Tracom si eu am fost nemultumit cand am fost ultima oara . Mai am un Ford Fiesta caruia i-am facut revizia de 90000 (distributie , ulei , filtre ) . Pe langa asta am vrut sa fac unghiul de fuga . Baiatul care mi-a facut unghiul nu a nimerit reglajul nici din trei incercari . Masina este abia adusa din Germania si nu are pic de joc , nici in directie , nici in bucsi . Pacat ca au atatea dotari , mai trebuie sa si angajeze oameni priceputi si profesionisti , nu fosti mecanici de Dacie asa cum dau impresia .(Mecanicul care "a reglat" unghiul de fuga imi zicea ca la Dacie trebuie vreo 4 reglaje pana sa nimeresti ,deci . ) . La sfarsit m-am impacat cu ideea ca am pierdut 80 lei si m-am dus la Autozone si mi-au reglat masina din prima . Tracom is the best ! Laughing
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@toma_marius: poti folosi cratima, nu e interzis (chiar recomandat) Smile
@n_adi_r: pune mana si citeste regulamentul, poate te vei convinge sa renunti la stilul de mirc-er

amandoi: se poate sa o tineti pe un ton mai civilizat?
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
N_ADI_R a scris:Salut Marius da lucrez la tracom dar nu de foarte multa vreme, referitor la ce spuneai sa sti k nu o sa-mi cer scuze pntru ca nu am de ce, si de laudat nu ma laudat k doar nu lukrez la cine stie ce companie... Eu am vrut doar sa clarific treaba cu uleiul... Referitor la placutele tale pentru orice opertaiune exista un normativ kiar daca treaba se rezolva mai repede banii se iau dupa normativ...
Si cu asta vreau sa inkei acest subiect nu de alta dar sa nu se trezeasca altu sa-mi spuna sa tac din gura sau sa ma faca tembel!


NADIR sa stii ca ati avut noroc cu faptul ca ati dat peste un client ca toma_marius ... Eu pastram factura , recipientul gol cu ulei si discutam in sala de judecata ...
Sunt de acord ca exista un normativ atat pt revizie ( care e de vreo 2-3 ore si dureaza 15 min ) cat si pt placute ... Mi s-a parut ca respectivul client n-a contestat asta ... Ce a contestat el si este grav , e uleiul expirat ... Eu as fi evaluat situati asta mai cu atentie ...
  • scaraosky

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: constantza
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Fiecare are libertatea de a alege nu? Dar apropo de discutziile voastre de pe aici ca ala a fost acolo ca ala a fost dincolo ca ala o sa dea faliment sau cine stie ce si cum . eu spun un lucru de reperzentantzele astea cine a fost acolo nu a zis nimic alceva decat ca a fost fript de banii si atat. dar alceva nimic pt ca nu a avut cum sa mai vada, nu a vazut ce ulei i se pune in masina ,nu a vazut cum se lucreaza nu a vazut nimic pt ca nu are voie sa stea langa masina lui sa vada cine si cum lucreaza la ea sau daca ar fi mai diferit de orice alt service, eu am vazut multzi ca voi care si-au luat o masina deci subliniez o masina ca i-a luato taticu sau mamica si nu are banii nici macar sa ii schimbe uleiul dar are masina Razz si de ce nu se duce la reprezentantza pt ca gandeste in felu urmator , daca ma duc acolo raman fara bani daca ma duc la metro gasesc mai ieftin ii mai cer lu iubita niste banii si de filtru de ulei sii ii promit ca o plimb si eu pe tomis Very Happy dar referitor la serviceurii curand cred ca mai toate o sa isi puna bine la punct politica exact ca si reprezentanztele si cand nu or sa mai aiba voie inauntru clientzii nu cred ca or sa mai iasa discutzii dastea tampite precum ala e animal sau tampit etc... pana la urma e romania peste tot e asa daca ma duc la orice firma si nu neaparat service trebuie sa existe o oaie neagra si inafara de asta romanului ii place sa critice si sa compuna chiar si cand sta pe W.C. va urez distractzie placfuta la totzii....... Razz
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
1. Incearca sa scrii coerent , cu semne de punctuatie ca nu toti poa' sa te urmareasca usor dupa o zi de munca ;

2. Mai corect mi s-ar parea sa va fi declarat de la inceput angajati - patroni ai service-ului si sa purtati o discutie constructiva : adica cu raspunsuri la ce au reclamat oamenii . Nu poti sa raspunzi la o reclamatie cu povestiri din astea SF cum ca iti da prietena bani de filtru de ulei , etc.

3. Experienta mea care este evident mai mare decat a voastra in cazul service-urilor , dealerilor si aftresales imi spune ca totusi vorbesc cu niste angajati care nu reprezinta un punct de vedere cat de cat oficial . In Romania , lucratul cu publicul , cu clientii si cu oamenii sunt cele mai grele aspecte ale unui job . In momentul ala tu trebuie sa fii foarte atent pt ca omului o sa i se para si o sa fie suspicios . Si asta tot din cauza voastra si a atitudinii celor ce reprezentati diverse firme de gen , pe buna dreptate .
Hai sa-ti spun la ce gresesti :
a) fiecare client are parte de tratamente egale , chiar daca este posesor de A6 sau Cielo . Din atitudinea ta cu masina luata de tacsu si cumparat de la Metro , nu reiese aceasta politica a firmei . Crezi ca daca-mi pun un costum pe mine si mi-am luat de toti banii un BMW prezint mai multa garantie ?
b) Asa este , aveti dreptate cu piesele cumparate de la voi . In cazul in care dai garantie clientului , il obligi sa cumpere exclusiv de la voi , cu o singura exceptie : la piesele de origine . Nu esti tu indreptati , service de " de toate " sa impui unui client de Astra , care in dementa lui prefera sa cumpere un debitmetru de 800 de lei de la dealer ( fata de ala de 400 de producator pe care-l comercializati voi ) , sa-l obligi pe client sa cumpere piesa de producator .
c) In cazul pieselor de producator cred ca este corect sa instiintati clientul ca n-o sa vada garantie la piesa in viata lui , ci numai la manopera . Si daca-mi spui ca o sa iei garantia de la firmele italiene de placute de frana sau distributie , ma impusc . Ei formal dau , insa lupta-te tu cu ei sa iei garantia .
d) Daca sunteti un service deschis si care vreti sa va castigati clientii , cred ca este interesul vostru sa permiteti clientului accesul in hala , pt a elimina suspiciunile si pt a-i castiga de partea voastra si pe cei mai sceptici . faptul ca dealerii autorizati nu le permite accesul in service , nu poate fi decat un mare plus pt voi , care trebuie sa demonstrati contrariul .

Si acuma hai sa-ti spun si eu cate ceva despre reprezentantele astea :
Stii bine ca in Romania problemele mari sunt pe parte de service , acolo unde intervine comunicarea cu oamenii , care pt unii e foarte greu de realizat . Daca observi si pe acest forum , nu s-a facut sectiunea dealeri si service , ci numai service pt ca asta e problema arzatoare si care nu merge .
Hai sa-ti povestesc despre un dealer Skoda , care in ciuda problemelor care le are Porsche Romania la tratat clientii si la reparat masinile , acest dealer se descurca foarte bine . De ce? Pai pt ca a lasat clientii sa intre in service , dupa ce au semnat protectia muncii si au vazut ce frumos e tratata masina lor , pt ca au stat pe VWForum si in cazul in care au avut reclamatii din astea cum aveti voi si-au cerut scuze si au chemat omul inapoi pt a remedia si clarifica problemele pt ca toata lumea sa fie multumita , pt ca au facut oamenilor mici discounturi ( si 5% conteaza pt om sa-l gadili putini in orgoliu , chiar daca omul ala are un Superb de 30.000 ) , pt ca angajatii au ascultat si au vorbit civilizat si i-au lamurit chiar si pe aia mai tipicari . Care-i urmarea ? Pai urmarea este ca acest dealer are in medie 20 de masini programate in service zilnic si ca au vandut in ultima luna 57 de masini intr-un oras care nu detine 1% din piata auto noi .

Vezi ca se poate ? Depinde de voi intr-o mare masura . Spor la afaceri !
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
1.mersi bertone pentru intelegere nota 10 ;
2.pentru domnul de la tracom ce sa zic ............. nimic,ma asteptam la reactia lui, era previzibila, si imi cer scuze daca v-am intins o mana de ajutor.
3.pentru domnul scaraosky ctonstantza se scrie constanta apropo - si sunt niste reguli de respectat mai intii sau "lipseste" cei sapte ani ?
inca o intrebare - citi ani ai ? -pari copil!
Si apropo de ce ziceai "ca tot avem libertatea sa alegem,nu ? " ce ai zice tu daca reprezentanta iti cere 650 euro pentru o distributie de vectra A care o faci in mod normal cu 1.5 mil?, sau ce ai zice ca te duci la alte serviceuri si tot dai de tepuiti de la astia cu nume pardon "reprezentata"? si nu unu vreo 5 - 6 ?, si te mai intreb ceva, ce preferi sa dai bani si sa iti vezi masina pe chituci sau sa inveti si sa pui mina sa ti-o faci ?, ce sa te mai intreb ? crezi ca banii chiar conteaza intotdeauna?
PENTRU MINE CONTEAZA CALITATEA
"eu am vazut multzi ca voi care si-au luat o masina deci subliniez o masina ca i-a luato taticu sau mamica si nu are banii nici macar sa ii schimbe uleiul " - pentru asta cereti scuze ca nu de alta dar si noi am vazut multi ca tine care se da cu paru pe spate dupa 3 posturi si ni se cam face scirba de atitudini "almanahiene"

Si vorba aia daca tot esti din constanta te asteptam la intilnire ,nu de alta da chiar vreau sa imi schimb parerea despre tine

Pa ne auzim
Skip ads

  • scaraosky

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: constantza
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Deci sa ma scuze domnii de pe acia ca nu am chief de scris corect gramatical si poate sunt necivilizat se spune.E nimeni nu a spus ca as lucra in asemenea locuri fiecare trage ce concluzii vrea.Eu nu am facut decat sa urmaresc acest subiect dar nu mai conteaza intentziile.Ce am spus mai sus chiar am vazut la multzi,sunt multe exemple poate voi nu statzi printre aceia care fac cum am spus eu, dar majoritatea sunt la fel . Si cine nu vrea calitate dar calitatea mai si costa si apropo ca am fost la nu mai stiu ce reprezentantza si chiar am intrat acolo oi fi fost unu din singurii sau acei catziva, pt. ca nimeni nu vine de acolo cu reclamatzii, singurul lucru fiindca nu intra acolo si multe lucrurii din astea am vazut in filme de ce imi spui mie de o reprezentantza, scuza-ma ca te-am jignit, sau pe cine oi fi jignit inseamna ca sa simtziit mai are rost sa intru in detalii.o sa se schimbe multe in romania asta dar cred ca totzii mai avem mult de asteptat pt. ca asa e peste tot nu cred ca mai are rost sa vorbim noi acum de ce e ce sa facut si ce nu ,eu consider ca o fac degeaba.vorba lunga..... apropo marius stii poate nu am sapte anii dar mi-am luat internet stii?si cu intalnirea auzii! bate la ochi.Cat despre bertone in mare parte ai dreptate asa ar trebuii sa fie dar poate peste catziva anii un pic mai multzi pt. ca traim un sf. cu totii dar cam asta e realitatea in romania , as vrea si eu sa fie cum spui tu. dar imi pare rau chiar nu este cand vrei sa luptzi cu ceva te cam luptzi cu moriile de vant eu sunt satul de prostii dastea.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
te rog frumos, nu team jignit, retrageti cuvintele. la intilnire nu ne intilnim ca sa ne f**** ca tot veni vorba vezi ca iai jignit pe toti adica o tara intreaga.


"apropo marius stii poate nu am sapte anii dar mi-am luat internet stii?si cu intalnirea auzii! bate la ochi."



rog admini sa inchida discutia - eventual sa o stearga , ma doare sufletu sa vad oameni de genu
  • crissti

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: constanta
  • Masina: Astra 2000 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
va zik io una si tare buna...
se duce omu la service sa schimbe uleiul,il schimba,dar constata -prea tarziu- ca iau furat aia scutul
ce ziceti a ? treaba e p bune
  • scaraosky

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: constantza
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mei scutu ca scutu dar ala pune ulei ca era expirat sau nu, poate nu am eu de unde sa stiu ce piese au aia acolo dar cica i se mai auzea si un sunet de metal inauntru in motor laso dr....... uleiurile la alea eu stiu ca sunt destul de bune nu cred ca daca expira itzii zornaie motoru imediat sau mai incolo ,eu am tupeu pt 5 min sa imi pun ulei argus in motor Smile si sigur nu are nici pe dr........ ala ori avea masina varza ori nu are ce vb pe forumuri. si altu cica spunea ca la dacie tre sa faci de 4 orii directzia asta o cred dacia... sti cum e vorba nu am masina am dacie. unii nu au ce sa faca decat sa critice anumite lucruii prea mult de le mai si infloresc ori se plictisesc prea mult pe acasa ori nu au ce face cu netu lol.
Skip ads

  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu am deschis acest topic si acum voi spune sincer ca imi pare rau! Deja s-a divagat de la subiect si sunt convins ca multi utilizatori civilizati si interesati ai acestui forum au fost jigniti de comentariile, dupa parerea mea neavenite, ale unuia din participantii la discutie, care nici macar nu ne-a urmarit "profilurile", nu ne cunoaste, dar isi permite sa faca niste afirmatii cel putin deplasate la adresa noastra. Nu stiu daca am acest drept, dar am sa rog, cu respect, administratorii acestui forum sa inchida acest topic si daca este posibil, chiar sa-l stearga.
Multumesc!
  • N_ADI_R

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am promis ca inchei subiectul dar ma simt obligat sa revin. G.I.M are dreptate subiectul acestui topic nu mai este ce era, au inceput sa apara indivizi care nu prea au nici o treaba cu ce se discuta pe aici.
Bertone de declarat m-am decalarat nu am avut nimic de ascuns ba chiar am incercat sa cooperez cat s-a putut, am si eu o rugaminte la tine nu ma baga in oala cu domnul scaraosky.
Daca un individ intre pe forum si incepe sa posteze tot felu de mesaje neadecvate inseamna ca lucreaza la tracom, oare chiar asa am lasat impresia?
va multumesc!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai daca a intrat asa " nerv " pe topicul asta as fi pus pariu ca lucreaza cu tine ! Laughing
Acuma fratilor , eu v-am dat niste sfaturi . treaba voastra ce faceti , disctuia e de kko , de unde se voia un topic constructiv acum s-a transformat intr-o varza .
Drept care , eu am taiat-o de aici si v-am salutat .

P.S. : Am angajat cel putin 20 de oameni la un dealer auto . daca va incalzeste , pe voi nu v-as chema nici la interviu . Laughing .Pa pa !
  • electrica

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
salut
nu sa mai scris de mult pe aici ?
vreau si eu sa schimb uleiul la masina si l-as ruga pe marius sa ma ajute
inteleg ca se pricepe chiar daca este patron
sa se indure si de mine un sarac
cu multumiri anticipate Sad Sad Sad
  • hitman

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
speram sa invat ceva pe aici ... despre motoare colegii ... lasati nervii
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris:......


nu mai cita tot mesajul, te rog. jE

daca vb despre dealer skoda din buzau eu sunt din piatra neamt si am auzit ca sunt meseriasi.si am un prieten cu golf 4 si a fost la ei si a fost multumit si omul e pretentios tare.pacat ca dealer skoda din piatra neamt lasa fff mult de dorit
  • cristi.guran

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 1999 x14sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
deci?... Va rog daca imi puteti spune, unde pot sa imi repar un Opel corsa 1.4, x14sz, din 98. Ma intreseseaza un schimb de ulei, filtru aer, kit distributie, curea transmisie, ulei cutie viteze, placute frana. La un pret bun in Constanta.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Pentru astea ce-ti trebuie tie eu ti-as recomanda sa te duci pe Theodor Burada, de la cimitir in jos spre Bd. I.C.Bratianu, pe dreapta este un service la care eu am fost de cateva ori si i-am mai trimis si pe altii. Eu am fost multumit si nici nu m-au jecmanit. Si au si magazin de piese, dar nu-i problema daca te duci cu piesele tale. Am uitat cum se numeste, daca imi imintesc iti spun.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR