Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Corwin

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucureºti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salutare!
Sunt foarte nou pe aici si viitor posesor de Opel. Dupa indelungi cautari m-am oprit la un Astra Classic II 1.4 16V pe care vreau sa-l comand in zilele urmatoare. Singura dilema cu care am ramas este dealer-ul de la care sa-l achizitionez.
Pretul cel mai bun mi-a fost oferit de Erebus (putin peste 12.000€).
In afara de pret ar trebui sa mai iau ceva in considerare la alegerea dealer-ului?
Multzam de orice sfat Smile
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pai la ce dealeri ai fost si care au fost preturile care ti le-au oferit fiecare n parte.
Incearca sa te duci cu celalte oferte la fiecare dealer in parte, sa le arati si sa incerci sa obtii discounturi sau pachete extra.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
vezi si mai studiaza pe forum topicurile vizavi de achizitii... vei vedea ca multi au reusit sa negocieze si un discount (uneori chiar consistent). Asta e pretul negociat?
Imi permiti un sfat? Daca iti poti permite negociaza cit mai la singe si ia-ti eventual motorul de 1.6 (diferenta intre ele e doar 400E)
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si eu iti recomand 100% motorul de 1.6 in locul celui de 1.4, o sa tragi mult mai putin de el ai consuma si mai putin.
De preferat sa renunt la un geam electric sau/si un scaun incalzit in favoarea motorului.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
vectra
ma bucur sincer cind vad (nu e prima oara) ca avem cam aceleasi pareri Wink Very Happy
1.4/90 e un pic cam impins la limita (vezi ca 1.6 nu are "decit" 100) ca atare fiabilitatea poate fi slaba.
Si cind vei incarca masina sa pleci si tu ca omu' -la mare, par egzampl- 1.4 o sa cam gîfie...
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Hai ca, usor-usor il facem pe baiat sa isi ia un 1.8.
Mai mult ca sigur ca s-a hotarat la motorul de 1.4 din motive pur financiare.
Parerea mea este sa renunti la chestii nesemnificative (ce pot fi adaugate ulterior) in favoarea unui motor de 1.6, care este net superior din toate pdv fata de cel de 1.4.
Si mai ales daca ai drumuri mai mult prin oras, este un motor excelent. Eu am avut pe fostul AstraG motor de 1.6 (8valve - 84CP / deci nu cel de 16V/100CP) si am fost mega incantat de el. Masinuta era glontz si consumul rezon (10% in oras in conditiile in care mergeam numai in 4-5000 ture cu ea).
  • Corwin

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucureºti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2005

  • Mesaj Privat
OK. Mersi mult de sfaturile date pana acum.

M-am decis la motorul de 1.4 pentru ca mi s-a spus ca este cel de pe Astra H (informatia a fost verificata la toti dealerii). Asa ca am vrut motorul mai nou (bineinteles ca initial eram decis pe cel de 1.6). Vine intrebarea daca merita generatia mai noua de motor in defavoarea celui mai puternic... dar atat de adanc nu am sapat Sad

Am fost la fiecare dealer de doua ori (deh... maniac Very Happy) si le-am aratat frumos ofertele primite din celelalte parti. Asa am ajuns la cei 12000€ cu absolut tot ce-mi doream pe masina (aer, geamuri electrice, jenti, etc.). Diferenta fata de ceilalti dealeri (GTT si Di-Bas) fiind de 200-250€.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
incearca si un discount pt fleet (~7%), daca il iei pe societate...
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
apropo de treaba daca merita motorul mai nou parerile pot fi impartite...
avind in vedere politicile de marketing si faptul ca masinile nu mai pot fi testate multa vreme inainte de lansare (Peugeot 405 - o masina f. buna dealtfel a fost testata 5 ani inainte de lansare..... ca atare n-a fost nevoie cum e acum sa cheme "n" masini inapoi in service pt ca au constatat ca nu-s ce piesa prezinta defecte....) -uf ce fraza lunga- deci: multi zic ca imediat dupa lansare -cam 6 luni- nu-i bine sa iei respectivul model proaspat lansat.
producatorii testeaza cu ajutorul nostru; baza de date din service-uri se extinde in ac. interval de timp iar ei remediaza problemele din mers....
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Exact lucrul asta mi-l spunea seful de service de la Union despre Vectra C fabricatie 2002 (prima generatie) ca sunt numai probleme cu ele. In acelasi timp ( Razz a crescut pipota in mine Razz ), imi zicea ca Vectra B ultima generatie (2001) au fost cele mai reusite, ca au fost remediate toate problemele initiale (cu senzorul ABS de sub scaunul dreapta, cu instalatia electrica, cu bucsile spate, etc.)
  • gaurika

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Corwin ... sa o stapanesti sanatos ... orice ti-ai lua ... eu am ratat ocazia ( Smile ) datorita unui complex de imprejurari si mi-am luat un Ford Fusion Ghia (full) pana la urma ... cam la acelasi pret cu Astra Classic II full ...

Dar iti pot da cateva repere ... despre Classic II evident:

- am ajuns la calcul la 15.070 EU DDP (nu mai stiu exact CIP) la Astra Classic II 1.7 CDTI cu toate pack-urile uzuale incluse (adica si electrice, si aere, si N-Joy-uri, si clima, si ISO etc) ...

- cu discount, am ramas la 14.600 EU (discount de approx 3 %). 7 % e cam mult pentru o singura masina.

- pret final: In leasing pe 2 ani, cu TOATE taxele (inclusiv CASCO, inmatriculare, dobanzi etc) plateam ~ 17.750 EU.


Ce te sfatuiesc: sa mergi totusi pe motorul de 1.6i 16v (sau pe 1.7 CDTI - e super, am facut drive-test pe ambele si sunt comparabile). 1.4 are consum ceva mai mare (dat de producator!!!) si e cam micut pentru 1200 kg cat are fieroanga. O sa cam gafaie la depasiri, la deal etc . Si o sa aiba si o viata ceva mai scurta, din cauza suprasolicitarii ...

Daca mai ai nevoie de sfaturi / idei, urla aici ... ca vreo 8 luni am studiat oferta Opel Astra Classic II pe toate partile (au ajuns aia de la dealer din Galati sa ma intrebe daca am lucrat la Opel Smile )

Succes!
  • tomcatu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salut!

Sunt nou pe forum. Imi pare tare rau ca nu v-am descoperit inainte de a da comanda pt un Astra cu motor de 1,4.
Oricum, masina trebuie sa vina pe la inceputul lui aprilie, dar deja nu mai am rabdare Smile
Comanda am facut-o la dealerul din Galati, Gold & Platin. In contract scrie ca trebuie sa platesc in plus 180 euro (fara TVA) taxe pt inmatriculare provizorie, RCA, aviz RAR si constatare vamala. Nu e totusi cam mult?
A mai platit cineva toate taxele astea?

Merci mult!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR