Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • oKrime

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut ! As vrea sa schimb garnitura de chiuloasa (pentru ca trebuie )pentru masina din semnatura si nu stiu cat ar costa manopera Smile va rog sa ma ajutati . Respect !
Skip ads

  • mantalutadoru

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
pai e cam greu de spus garnitura depinde de unde o iei ce adaus comercial pratica magazinu respectiv oricum e cam 70-100ron trebui sa scimbi ulei+filtru acum tu sti ce ulei folosesti,din antigel se pierde,deci trebui complectat,sau schimbat complect<e recomandat la 2 ani sa il schimbi>,si poate ai noroc la demontare sa nu mai constati si altceva<sau sa rupi ceva>daca o schimba altcineva o sa iti ceara intre 100-200 ron<si asta depinde de multi factori>
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Garnitura poti cumpara de la UNIXAUTO vezi pe site la webshop 70 100ron , si adevarat ca manopera include si inlocuire ulei filtru antigel , daca e cazul se constata si starea distributie (curea role intinzator pompa apa) pentru ca va fi demontata cureaua , se poate verifica stare uzura cilindri bloc motor si mai sunt , dar in esenta tu schimbi doar o garnitura de aprox 80ron cu manopera de 200-250 ron, cea ce e o treba nasoala da trebuie facuta daca e cazul.
NU ai spus de ce trebuie schimbata garnitura , atunci am fi mai in masura pentru sfaturi
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca daca schimbi garnitura e pacat sa nu verifici si segmenti , supape , role , si daca tot e motorul disecat sa inlocuiesti piesele care crezi ca prezinta uzura . Ca manopera .. vorba colegului mai sus , garnitura e 80 lei dar tre sa iei in calcul ca iti desface distributia si o pune la loc deci o sa iti bage pe gat si manopera ca pt. schimbare curea . Cu respect !
Skip ads

  • mantalutadoru

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@sandu race astai gluma cu"sa verifice segmenti",doar colegu desface "jumatate de motor"oricum cine desface "vede"jocul dintre piston cilindru si cine e de meserie stie daca e "rost de segmentare".DRUMURI BUNE
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Daca e cazul sa faci segmentare se constata si fara sa desfaci motorul prin citirea compresiei , emisiei de gaze , ulei ars excesiv sau subtiat , si multe alte pe care mecanicii intr adevar le stiu , dar la deschiderea motorului poti constata vizual cu ochii tai in ce stare sunt cilindrii , adica uzura lor: alezarea lor se face in zigzag asa ca se priveste suprafata lor coborand toate pistoanele la jumatatea cursei unde vor fi aliniati si pe oglinda cilindrilor trebuie sa apara aceste urme de zigzag (x uri) , si se poate pipai buza superioara a cilidrilor (cursa max a pistonului) daca au guler ; daca x urile apar pe luciul cilindrilor si nu exista guler segmentii sunt OK
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salut!
In discutiile care s-au iscat s-a deviat de la subiect destul de mult. In alta ordine de idei, daca demontezi chiulasa ca sa inlocuiesti garnitura, trebuie sa ai un motiv.
Daca a fiert motorul, nu strica sa faci un test de compresie inainte, exista situatii in care s-au decalit segmentii si atunci trebuie demontata si baia. Testul de compresie este relevant si daca ai supape care nu etanseaza. Mecanicul care demonteaza trebuie sa verifice si planeitatea chiulasei, am dus o chiulasa la planat demontata de pe un motor de trei ori pentru ca nu reuseau sa o faca sa nu mai bage ulei in antigel. Verdictul:cam 1,5 mm diferenta intre capetele chiulasei si mijloc. Aici ai alte costuri.
Manualul nu prea recomanda remontarea curelei de distributie.
Blocul motor se honuieste si de aceea apar urme in zig zag, care intr-adevar daca exista blocul este bun dar nu exista certitudinea ca si segmentii sunt buni. Segmentii pot fi uzati, decaliti, blocati cu calamina etc.
Costurile nu le pot estima, eu imi repar singur masina si cand demontez constat si daca este cazul schimb ce este de schimbat fara ezitare, pentru ca in motor nu umblu in fiecare zi.
Cu stima.
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
claudiu_opel multumim dar repeti cele scrise mai sus asa ca iti pot spune doar Spor La Postari
Skip ads

  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Oftopic : sa stii ca postarile sunt afisate in stanga sub avatar si ma depas cu 33 acum dupa asta probabil cu 32
  • mogoscatalin

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Buna ma bag si eu in discutie si eu trebe sa schimb garnitura de chiuloasa la vectra b1 16x16v1 96 garnitura e intradevar 80-100 ron doar ca daca schimbi garnitura CU UN DRUM SCHIMBA PAREREA MEA SI DISTRIBUTIA CA ESTE INCLUSA IN PRET TOTUNA E CA ITI BAGA DISTRIBUTIA VECHE SAU AIA NOUA PT SERVIS am inteles ca odata desfacuta distributia nimeni nuti poate da o garantie cat te mai tine deci parerea mea schimba si distributia eu o duc la un servis cu nume deci manopera ma costa 289 ron doar ca in pretu asta intra tot DISTRIBUTIE SCHIM DE ULEI +CHIULOASA trebe sa calculezi tot
Distributia cam 400 ron + manopera 298 in cazu meu + ulei si filtru 130 ron + garnitura 80= cam estimativ 200 E
Multa bafta si astept raspunsu tau daca tio faci cat tea costat si ce ai facut
  • pyt6703

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2012

  • Mesaj Privat
scuze mogoscatalin daca eu am schimbat distributia cu pompa de apa acm 8000 km si acum vreau sa -i schimb garnitura de chiuloasa trebuie sa-i schimb din nou distributia?exista o scurgere de ulei si in stanga si in dreapta in partea de sus langa garnitura si de aia trebuie sa schimb garnitura.
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu trebuie schimbata distributia in cazul tau, cu conditia ca ea sa fie demontata si pusa la loc corespunzator, dar nu cred ca intr-un servis serios vei avea probleme.
Skip ads

  • mogoscatalin

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2011

  • Mesaj Privat
pentru tine nu trebe distributia schimbata dar duo la un ser vis bun sa til puna exact asa inapoi pin cu pin si nai probleme ....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR