Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • andu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Sunt proaspatul posesor al unui Astra H caruia i-am pus si ESP. Doar el, fara sasiu sport. Problema mea este, cum se poate dezactiva in cazul asta. In manual scrie foarte simplu ca se tine apasat pe butonul sport timp de 4 secunde, buton pe care nu-l am. De la dealer mi-au spus pur si simplu ca nu se poate. Din cate stiu, totusi, toate masinile cu esp au si posibilitate de dezactivare temporara a sa. Aveti vreo idee?
Skip ads

  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cu riscul sa ma injuri, te intreb: daca tot l-ai pus, de ce vrei sa-l dezactivezi???
  • andu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu injur pe nimeni, sunt pasnic. Nu pe el in sine vreau sa-l dezactivez cat partea de control al tractiounii. Uneori poti pleca din loc chiar cu rotile patinand, pe cand cu el, nu prea. Nu stiu, s-ar putea sa fie o prostie, dar celelalte masini au asa ceva, nu vad de ce asta n-ar avea.
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nu toate masinile cu ESP au si buton de dezactivare. La tine nu merge dezactivat. Opel-ul a preferat sa ofere acesta optiune doar la cele dotate cu sasiu sport.
Si pe mine m-a mirat aceasta treaba dar asta e. TC-ul cred ca iarna este un pic mai putin restrictiv pentru a putea iesi din zapada.
Skip ads

  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu se poate decupla!
Daca chiar vrei asta, scoate siguranta modulului ESP.

Si mie mi-au raspus exact la fel, nu se poate. Sunt chiar curios cum va fi iarna, cand va ninge, dar oricum am si anvelopele de iarna montate, asa ca prea rau n-are cum sa fie.

TC-ul l-am testat pe asfalt umed si acoperit cu mazga. E chiar interesant cum tu esti cu pedala de acceleratie la podea si turatia motorului scade pana prind rotile aderenta.

ABS-ul l-am testat involuntar de cateva ori, no comment mai departe.

ESP-ul a intrat pana acum o singura data, mi-a corectat o subvirare. Senzatia e cool, parca vine omu invizibil si iti impinge masina la loc pe traiectorie. Probabil iarna o sa se simta mai des.
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
rucu a scris:Nu se poate decupla!
ESP-ul a intrat pana acum o singura data, mi-a corectat o subvirare. Senzatia e cool, parca vine omu invizibil si iti impinge masina la loc pe traiectorie. Probabil iarna o sa se simta mai des.


La mine led-ul de ESP e cel mai folosit, e de baza Very Happy . Si eu sunt curios la iarna cum va fi. Cred ca va fi funny cu atatea sisteme.
  • andu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2005

  • Mesaj Privat
O sa continui aici cu intrebarile ca sa nu fac un topic separat. La computerul de bord, pe Astra H vine si check control (sau cum i-o spune functiei aleia care verifica nivelul diverselor lichide si becurile)? Nu de alta, dar vasul de expansiune pentru lichidul de racire nu are nici un fel de contact pe el iar pe motor sunt doua mufe legate de un fir, fiecare cu cate 2 pini, care pur si simplu stau pe acolo. Daca fac vreu scurt pe ele credeti ca s-ar supara cineva ?

Si ultima chestie (da, stiu, sunt pisalog) masina mea nu e deranjata in nici un fel daca plec fara sa-mi pun centura de siguranta.
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La ultima nici a mea nu este, si aia de test facea urat. Am fost la ei, a bagat scannerul, a stat 20 de minute prin toate meniurile... In meniu apare ca functia de bip de centura e activata, dar se pare ca ea lipseste cu desavarsire. M-a cam deranjat, dar asta e...
Skip ads

  • andu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Deci are si opel-ul faze de genul "asa face toate" cum are dacia....
Asta e, oricum nu cred ca o sa ma duc prea curand la garantie doar cu problema asta. Stiu unii oameni care si-ar fi dorit asta e masinile lor.
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu se poate scoate.Nici la Corsa cu ESP nu se poate scoate.Nici la Tigra. Dar stiu ca se poate pune buton.
  • andu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Stii cumva si cum/unde se pune? Nu de alta, dar am un buton fals pe bord care nu face nimic si ar fi numa' bine.
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu dar asa am auzit.Daca aflu cumva va las aici un mesaj.
Skip ads

  • dyavolo2004

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
si eu am auzit ca e bine sa il dezactivezi, dar dupa ce am vazut filmuletul de mai jos am zis ca il las asa.

uitati aici:http://www.youtube.com/watch?v=j-hHWSQhKuc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR