Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • razvan.c.l

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Opel astra G 1.7 dti .y17dt 2002 100.000 km
astazi am facut schimbul de ulei & cand am desfacut scutul am observat ca .cutia de viteze este plina de ulei .ceva ciudat! . avand in vedere ca uleiul extras din motor avea Fix 4,7 Litri (atat cat am bagat ultima data ) deci! se exclude varianta scurgeri din motor "
Intrebarea suna cam asa . .... Are masina asta un senzor ceva pe cutie care sa te avertizeze daca ai scurgeri de ulei , sau ca ceva nu e in regula cu ,cutia . ?
am observat ca pe la 20 Km/H e imposibil s-o mai bagi in treapta 1 . !
& se pare ca Modelul meu pe la 100.000 km incepe sa cedeze . incepe sa te toace la buzunar !
& daca stiti un tutorial cu pasi de urmat ptr schimbarea uleiului din transmisie mi.ar fi de mare ajutor ! help! Shocked .. Sad


Ultima modificare facuta de razvan.c.l la Dum 07 Oct, 2012 9:58 am
Skip ads

  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cu treapta intii se pleaca dupa loc O seara buna
  • razvan.c.l

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
descoperisi apa calda : ))
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiam eu cutia de viteze are o protectie si nu intra in viteza I cand depasesti o anumita valoare in Km/h.
In alta ordine de idei, si eu am aceeasi problema cu cutia de viteze. De ceva vreme observ o scurgere de ulei destul de serioasa din ea si inca nu am gasit problema. Este posibil sa fie simeringul de la planetara stanga, pentru ca era plina de ulei si partea stanga nu doar pe partea de jos. De asemenea sunt curios daca are vre-un senzor pe cutia de viteze pentru ca dupa ce am intrat in Bucuresti (veneam de la Vl) s-a aprins matorul de masina cu cheita. Se aprindea la intervale de timp si se stingea, acum a ramas aprins permanet.

Motor y22dtr, manuala 5 trepte, 162000km rulati, uleiul din cutie a fost doar completat, niciodata schimbat.
Skip ads

  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Razvan, nu fi rau, eu cred ca nu ai intales ce vroia PH09PIV sa spuna. Imi amintesc ca instructorul meu mi-a spus ceva: Treapta 1 se foloseste doar la plecarile de pe loc, daca esti deja in miscare folosesti treapta 2. Cred ca la asta se referea si colegul nostru.
  • cmarius53

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
din ce am vazut la cutia mea F23 cea cu cabluri nu are senzor,pierde si a mea pe la semering la planetara stanga dar e infima curgerea.desfaci busonul de pe peretele lateral daca iti curge ulei pe acolo este in regula daca nu completezi cu o seringa si un furtunas,schimbarea semering planetara,se face relativ usor daca ai scule potrivite si degripant din belsug.
  • Petric Radu

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
razvan.c.l a scris:Opel astra G 1.7 dti .y17dt 2002 100.000 km
astazi am facut schimbul de ulei & cand am desfacut scutul am observat ca .cutia de viteze este plina de ulei .ceva ciudat! . avand in vedere ca uleiul extras din motor avea Fix 4,7 Litri (atat cat am bagat ultima data ) deci! se exclude varianta scurgeri din motor "
Intrebarea suna cam asa . .... Are masina asta un senzor ceva pe cutie care sa te avertizeze daca ai scurgeri de ulei , sau ca ceva nu e in regula cu ,cutia . ?
am observat ca pe la 20 Km/H e imposibil s-o mai bagi in treapta 1 . !
& se pare ca Modelul meu pe la 100.000 km incepe sa cedeze . incepe sa te toace la buzunar !
& daca stiti un tutorial cu pasi de urmat ptr schimbarea uleiului din transmisie mi.ar fi de mare ajutor ! help! Shocked .. Sad

Din cite stiu eu, treapta 1-a, nu are sincron,deci nu poti s-o bagi in treapta 1 decit cind rotile nu se misca,iar in alta ordine de idei,uleiul de cutie are un miros specific, l-ai mirosit cumva? N-ai cum sa confunzi acel miros. Nu exista nici un senzor care sa-ti spuna daca ai pierdut sau cit ulei mai ai in cutie,in general se completeaza sau daca nu-i cunosti istoria il dai afara si bagi un alt ulei nou care se baga printr-un buson lateral pina da pe afara,acela este de fapt nivelul de ulei din cutie. Normal acest ulei se schimba cam la 75-80.000km. In legatura cu scurgerea mai bine mergi la un "DOCTOR" care sigur va recunoaste si tipul ei si iti va da si un sfat.Bafta!
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
razvan.c.l a scris:Opel astra G 1.7 dti .y17dt 2002 100.000 km
astazi am facut schimbul de ulei & cand am desfacut scutul am observat ca .cutia de viteze este plina de ulei .ceva ciudat! . avand in vedere ca uleiul extras din motor avea Fix 4,7 Litri (atat cat am bagat ultima data ) deci! se exclude varianta scurgeri din motor "
Intrebarea suna cam asa . .... Are masina asta un senzor ceva pe cutie care sa te avertizeze daca ai scurgeri de ulei , sau ca ceva nu e in regula cu ,cutia . ?
am observat ca pe la 20 Km/H e imposibil s-o mai bagi in treapta 1 . !
& se pare ca Modelul meu pe la 100.000 km incepe sa cedeze . incepe sa te toace la buzunar !
& daca stiti un tutorial cu pasi de urmat ptr schimbarea uleiului din transmisie mi.ar fi de mare ajutor ! help! Shocked .. Sad


Nu mai incerca sa retrogradezi in tr.1 la 20km/h...e fapt probat pe y17dt cel putin, merge maxim la 10-12 km/h retrogradat in 1.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR