Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • CZ
  • OP
  • 0 mesaje
  • din 28 Nov 2007
  • Zafira 2004 DTH
  • Arad
  • CZ

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2004 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Zafira mea are probleme serioase .....azi la tester mi-a zis ca e stricat EGR partea electronica....nu demult am curatat EGR si a mers bine o perioada pana acum ....nu mai se tureaza doar pana la 3000 si beculetu cu masina martor sta intruna aprins....a mai patit cineva asa ceva, eu am citit pe forum da nu am gasit nimic despre EGR partea electronica.....si partea cea si cea mai proasta e ca mi-a zis ca ma costa cam 20 de mil

Am un zafira din 2004 diesel, motor de 2000
Skip ads

  • aplesa

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Incearca varianta cu intalatia de vaccum: furtune etanse, electroalvele de vacum, contacte oxidate, eventual pompa de vaccum.
Succes...
  • CZ
  • OP
  • 0 mesaje
  • din 28 Nov 2007
  • Zafira 2004 DTH
  • Arad
  • CZ

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2004 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am incercat....se pare ca EGR electronic e de vina.....am luat unu de la dezmembrari la 150 euro....nu are garantie, dar omu de acolo mi-a zis ca daca imi face probleme il schimba, ce sa zic unul nou e pe la 16 mil , m-am riscat si pana acum nici o problema
  • yonutxus

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sz k ma bag dar am si eu aceeasi problema k masina.aku iti mere zafira?
Skip ads

  • Marius88

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z 20 NET(1.8 ECOTECH)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
depinde unde teai dus l tester, iar c tiau spus tie nu am auzit pana aku, bafta oricum.
  • zafiry

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 y2odth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2009

  • Mesaj Privat
vezi ca in spatele filrului de aer ai o pompita de vacuum situata pe contraaripa si are furtunasul de aer rupt sau pleznit astfel ca nu il vezi si nu trage masina ..............daca e rupt un pic taie-l si mai trage putin de el si il basgi la loc si nu mai ai probleme
  • bogdyy

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2010

  • Mesaj Privat
in partea din fata la supapa egr ai un capac de plastic in 3 picioruse,il desfaci descoperi o nicola si un ax,ax care se tot gripeaza din cauza statului la semafoare,turatii mici,etc,il spreiezi cun un spray antirugina si il tot misti folosindu-te de nicovala,binenteles cu motorul oprit.in 2-3 min de joaca cu nicovala si sprayat de citeva ori isi da drumu.......iti spun sigur
  • bogdyy72

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2003 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ai rezolvat coleguu?
Skip ads

  • nutzu00001

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
deci va spon io o chestie nu prea o adopta la service dar va face sa economisiti multi bani . toata faza este sa setezi computerul calculatorului in turcia sau alte tari non euro. pentru ca toata faza egr-ului este pentru a reduce emisiile de nox Wink
  • nutzu00001

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ati rezolvat ceva colegi?
  • constructorul

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2005 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2009

  • Mesaj Privat
problema cu egr-ul am avut-o si eu cu mult timp in urma la mine era defecta partea mecanica din egr f uzat se bloca f des l-am cumparat nou pe original nu de la reprezentanta pt ca acolo piesle sunt poleite cu aur de 24 k au un pret exagerat de mare nu vreau sa-mi amintesc de reprezentanta cert e ca era o diferenta de 700 ron cine mi-a facut rost de el are magazin de piese si am ajuns la 1250 ron ,de cind am schimbat egr -ul merge foarte bine motorul si consumul e mai mic bafta la toti
  • seeker4u112

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2012

  • Mesaj Privat
CZ a scris:Zafira mea are probleme serioase .....azi la tester mi-a zis ca e stricat EGR partea electronica....nu demult am curatat EGR si a mers bine o perioada pana acum ....nu mai se tureaza doar pana la 3000 si beculetu cu masina martor sta intruna aprins....a mai patit cineva asa ceva, eu am citit pe forum da nu am gasit nimic despre EGR partea electronica.....si partea cea si cea mai proasta e ca mi-a zis ca ma costa cam 20 de mil

Am un zafira din 2004 diesel, motor de 2000



am patit-o si eu...am fost la servis si era din cauza debitmetrului de aer....cand e EGR-ul scoate fum si nu are putere motoru....
Skip ads

  • baur

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2005 2000tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2012

  • Mesaj Privat
si eu am patit la fel si ma pregateam sa iau egr dar am scos mapul l-am dat cu sprei si s-a rezolvat problema merge motorasul uns
  • Petric Radu

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Dragi colegi! Daca curata-ti EGR si il unge-ti nu rezolva-ti nimic decit pentru o perioada scurta de timp,daca nu curata-ti tot ce inseamna admisie, cu galerie, cu clapete de acceleratie, cu tot ce e acolo(totul pina la chiulasa), n-ati facut nimic.Va spun din proprie experienta. Bafta tuturor!
  • daniel72

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2012

  • Mesaj Privat
CZ a scris:Zafira mea are probleme serioase .....azi la tester mi-a zis ca e stricat EGR partea electronica....nu demult am curatat EGR si a mers bine o perioada pana acum ....nu mai se tureaza doar pana la 3000 si beculetu cu masina martor sta intruna aprins....a mai patit cineva asa ceva, eu am citit pe forum da nu am gasit nimic despre EGR partea electronica.....si partea cea si cea mai proasta e ca mi-a zis ca ma costa cam 20 de mil

Am un zafira din 2004 diesel, motor de 2000
prietene cumpara unul secand hend 150E si e ok!
  • Petric Radu

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu te grabesti sa cumperi,am mai vazut eu mesteri care spuneau ca EGR e defect la partea electronica si l-am dus la un prieten si am vazut clar ca era o problema mecanica,problema care s-a rezolvat relativ usor(avea o uzura pe sanie care s-a putut corecta prin slefuire) Cauta un mester care stie ce e ala un EGR si cu ce se maninca,sa-ti spuna......ALTUL NOU.....stie si portarul de la service. Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR