Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Dupa 8 zile de vacanta petrecute in Austria ( am considerat ca e prea putin Sad, am hotarat sa plecam in concediu la greci. Am plecat in data de 18.07.2012, ora 4.00 si am ajuns in Grecia la Camping Kouyoni, la ora 22.00, dupa 1047 km. Pe drum am facut cateva popasuri pentru a manca si a ne dezmorti oasele. Poze din Bulgaria nu am multe, decat cateva facute din mers.



















Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Dupa aproximativ 12 ore de mers am intrat in Grecia













  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Dupa aproximativ 16 ore de mers iata-ne si in campingul Kouyoni, de pe plaja Gerakini, care se afla in peninsula Sithonia.







  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Campingul Kouyoni este situat chiar pe plaja, dispune de piscina mare si piscina pentru copii, beach bar, restaurant, bungalwos, magazin propriu, locuri care se inchiriaza pe termen lung si printre acestea, locuri pentru rulote sau corturi. Receptia campingului este descisa 24 din 24 ore, dar se respecta programul de odihna. Nu se accepta muzica la volum mare, nu se accepta galagie, manele sau alte astfel de excese. Costul camparii a fost de 35 euro/zi. A mai fost cu noi o familie care a stat la bungalows formata din 2 adulti si un copil de 12 ani si au platit 40 euro/zi.
Pe toata perioada in care am stat acolo temperatura a fost de 40-42 grade ziua si 26-30 grade noaptea. Campingul dispune de plaja proprie cu paturi si umbrele. ( pentru a acupa un pat, era suficient sa cumperi ceva de la bar si puteai ramane acolo toata ziua), daca erai zgarciob, atunci puneai cearceaful pe nisip, dar nu intre paturi si stateai acolo.





















Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cam la aprox. 200 m de camping se puteau face scufundari si gaseai diferite specii de pesti, arici de mare, melci, raci,etc...

cateva casute ale aricilor de mare, cred...









Campingul era plin de flori, maslini, curmali si lamai (lime green)





















  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Campingul avea cateva locuri special amenajate unde puteai sa faci gratar si bineintelesc ca nu am ratat ocazia Very Happy.






Dupa care a urmat siesta pe malul marii si o baie buna.









  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Protektor, eu iti urmaresc relatarile mereu cu sufletul la gura. De curand am devenit si eu rulotist(inca nu am apucat sa o aduc in tara). M-ar interesa cam ce viteza medie ai cand mergi cu ea. Stiu ca atunci cand ai rulota se schimba tipul de concediu pe care il faci insa in multe tari statul pe drumuri(gen Bulgaria, Grecia) mi se pare pierdere de vreme.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Fiind relativ aproape de muntele Athos, am hotarat sa facem o plimbare cu vaporul, la Muntele Athos.



















Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Protektor, eu iti urmaresc relatarile mereu cu sufletul la gura. De curand am devenit si eu rulotist(inca nu am apucat sa o aduc in tara). M-ar interesa cam ce viteza medie ai cand mergi cu ea. Stiu ca atunci cand ai rulota se schimba tipul de concediu pe care il faci insa in multe tari statul pe drumuri(gen Bulgaria, Grecia) mi se pare pierdere de vreme.


Ma bucur ca am reusit sa inoculez microbul si bun venit in randul rulotistilor, este si un forum cu o asociatie ( CLUBRV, forumul are acelasi nume).
Despre viteza, legea spune ca trebuie sa ai cu 10 km/ h, mai putin decat viteza legala permisa pentru autovehicolul tragator. Pe autostrada, viteza este de 90 km/k fara sistem antibalans si 110 km/h cu sistem antibalans.
In orice tara e ceva frumos, acuma, nu ca vreau sa ma laud, dar eu am fost in toate tarile europei ( fara Macedonia, Monte Negro, Serbia si tarile foste sovietive).
Ce rulota ai cumparat? Pret?


Ultima modificare facuta de Protektor la Mie 10 Oct, 2012 10:45 pm
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cateva poze de la distanta, facute manastirilor ce sa afla pe muntele Athos.










  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Marea Egee:















  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Dupa cateva ore bune de mers cu vaporul, am facut o pauza pe insula Amuliani pentru plimbare si masa de pranz. Sa nu ratati ocazia de a manca caracatita la gratar si fructe de mare, cu unvin alb rece; e o nebunie Razz














La intoarcere, pe vas a avut loc un program de dansuri grecesti cu participarea turistilor:





Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Aici la camping am avut ca vecin o familie de bulgari, cu care ne-am imprietenit foarte mult. Va spun ca nu am crezut vreodata ca bulgarii pot fi oameni asa de treaba; in fiecare zi eram impreuna si in una din zile ne-au dus la o plaja cu nisip "alb", ceva de vis. Apa avea o culoare superba si era foarte curata ( locul era la aproximativ 35 de km de camping, spre capatul peninsulei).





















  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
In data de 28.07.2012, ne-am hotarat sa mergem acasa si am plecat sa trecem granita la Vidin cu bacul pentru a merge pe Transalpina. Mare greseala, pentru ca acolo este o debandada totala si trecerea ne-a costat 49 de euro. Drumul pana acolo este foarte bun si lipsit de politie deoarece nu e in calea turistilor.
Dunarea la Vidin-Calafat:




















Asa cum am spus, in camping am cunoscut o familie extraordinara de bulgari, care au un restaurant cu pensiune pe drumul european dintre Ruse si Sofia (aproape de Sofia). Acesta are o parcare mare si vrea sa amenajeze pentru campare de o zi, pentru odihna si masa. Parcarea o va amenaja cu camere de luat vederi, va fi pazita si pentru cine are nevoie de curent o va dota cu cateva panouri electrice ( aceasta facilitate va fi contra cost). Langa pensiune este si un lac, unde se poate pescui (tot contra cost). In momentul cand voi avea mai multe detalii va voi informa, consider ca e un lucru bun sa poti innopta in siguranta in Bulgaria si sa nu conduci ca prostul 16 ore pana a ajunge la Greci. Consider ca e un avantaj pentru noi.
Excursia pe Transalpina o voi prezenta in topicul dedicat pentru calatorii in Romania

L.E. Urmatoarele descrieri la voi face din Olanda Belgia si Bretania ( se intelege ca tot cu rulota Very Happy)
  • crycu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cate kg are rulota? e pt 3-4 persoane?si cu cat a crescut consumul masinii?
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Descrieri am si aici: https://www.clubopel.com/vie...02857&start=0
si aici: https://www.clubopel.com/vie...89043&start=0

Rulota mea are 807 kg si mma 1300 kg, doua paturi, fata spate, deci 4 persoane. Consumul creste cu 2-3 l%. Consumul e foarte mult influenta de vant, forma rulotei si mai ales ve creste cand depasesti 100 km/h. Va spu sa nu va luati dupa cei care spun ca la ei consumul a crescut cu 1-1.5 l%. Inainte de insignia am avut un Audi A6, 2.5 tdi si consumul crestea la fel, adica 2-3 l%.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Protektor, un Elddis Whirlwind XL. Pretul 750 lire sterline.
Nu iti mai poluez topicul. Te las sa ne incanti in continuare. Arunca geana si aici https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=20 .Eu zic sa o pui neaparat pe lista de vizitat si iti garantez ca o sa revii in fiecare an.
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Absolut super ......... abia astept sa vad descrieri din Olanda si Belgia ..........
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR