Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Hello,

n-am mai scris de foarte multa vreme pe aici, insa revin pentru a aminti de o tura pe care o facem in acest moment, sotia mea si cu mine, cu un Opel Corsa 1.3 EcoFlex 95CP prin Europa - de la Bucuresti la Capul Nord si inapoi pe coasta Norvegiei si apoi alpii germani.

Am parcurs pana acum 8600 de km din traseul de 11.000 de km planificati, am vazut niste minunatii de tari si de zone, dar mai ales am ramas uimit de cat de buna este o Corsa pentru asa o aventura. Citisem pe indelete si aventura cu rulota pana acolo, altii au fost chiar cu motorul, dar aveam inca retineri sa merg asa cale lunga cu o masina mica. Ei bine, tin sa zic ca mi-a intrecut asteptarile - si asta in conditiile in care eu ma ocup cu teste auto!

Iata cateva dintre imagini (as fi vrut sa pot uploada mai multe!), povestea aventurii o gasiti pe indelete descrisa pe xplorio.ro, datele tehnice pe drive-test.ro iar pentru cei de pe facebook, am pregatit si o pagina speciala.










Desi inca suntem pe drum si avem acces mai rar la net, va stau la dispozitie si cu orice vreti sa stiti despre aceasta motorizare - spun inca de pe acum ca nu am mers la consum, dar ca in pofida acestui lucru avem un 4.6% absolut decent inregistrat pana acum (am mers peste tot cu viteza maxima legala, sunt etape de 7-800 de km pe zi uneori!).
Skip ads

  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
felicitari mane!
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Multam!
Azi am ajuns la Eisenach si vom vizita fabrica de unde provine Corsa din test. Ca idee, inainte de a intra in Germania, ne apropiam de 4.5% la consum. Cum pe Autobahn i-am dat in buza, am ramas tot la 4.6%. Suprins foarte placut totusi ca la 130km/h consumul sta in jurul a 5.3-5.6%.

E ceva zgomot provenind de la anvelopele de iarna (si e cam greu cu ele la 25 de grade cat sunt in Germania, dar nu puteam risca in Nord), dar in rest eu unul nu remarc vreo diferenta majora intre o compacta si Corsa asta la viteze mari. Imi amintesc de zilele in care o masina de clasa mica era doar o coaja zburatoare pe autostrada Very Happy
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
drumuri bune si din partea mea si ma bucur ca esti f. multumit de masina.
cu adevarat o masina o ,,simti,, atunci cand rulezi pe drumuri civilizate si nu in mocirla de la noi.
Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Bravo, felicitari si sper ca am fost de folos cu prezentarea mea.
Revin pentru ca nu ma pot abtine: ai facut o prezentare extraordinara, cu poze formidabile si cu greu am reusit sa ma despart de imaginile care inca imi sunt proastpete in minte. Asa de mult mi-a placut incat am fost nevoit sa ma uit din nou la pozele facute de mine si sa ma mai linistesc un pic, sper ca peste cativa ani sa mai pot reface inca o data acest traseu. Felicitari inca odata pentru prezentare. Aproape ca nu-mi vine sa cred ca am fost acolo.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Scuze de dublu post, dar nu-l pot sterge. Am vrut doar sa modific cuvantul "proaspete".
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Superb , totul , masina , peisajele , pozele absolut fantastic , multumim pentru ele , am o intrebare filmuletele de pe xplorio.ro sant facute cu telefonul nokia N8 , numai bine si drumuri bune .
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Multam tuturor pentru mesaje!

Am predat azi masinuta inapoi (eu doar le testez... Neutral), dupa 11.700 de km parcursi cu ea. Cea mai grea parte a fost revenirea in Romania, dar asta o stie oricine a stat mai mult decat cateva zile in Vest si apoi a revenit acasa. 4.6% consum mediu total, fara probleme tehnice, ba chiar sprintara prin Bucuresti fara bagaje si al doilea pasager.

Filmele sunt facute cu N8, da. Pozele sunt in general facute cu un DSLR dar cele in care apare un cer incredibil sunt facute tot cu N8.

@Protektor multam mult de aprecieri! Sa stii ca a fost de folos, si sa mai stii ca am aceeasi senzatie, aproape ca nu imi vine sa cred ca am fost acolo Very Happy. Avem tone de material de prelucrat, dar inca mai trebuie sa ne revenim Smile
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Foarte frumos. Daca mai ai fotografii nu te sfii! Multumim.

P.S. Scuze am vazut pe urma pagina speciala.
  • CEZAR82

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Timis
  • Masina: Combo 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Incredibil de frumos.Un prieten de al meu a fost anul trecut cu motorul,acum tu cu masina.La anul cred ca ma pregatesc si eu...
  • sacea

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
foarte frumos
felicitari
si eu as vrea sa ajung acolo candva
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Foarte frumos

Un ling pentru cei ce vor poze :POZE
Skip ads

  • sacea

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
multumim
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Cam maricel consumul pentru o masina asa mica dotata cu un 1.3 CDTI. Cam atat cred ca scoate si Astra H 1.3 CDTI daca nu tragi de ea ca de o masina de curse. Ma asteptam la un maxim 4.2-4.4% de la o Corsa C 1.3 CDTI.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Tu ai citit pe unde a umblat omul; asta cu ea? Tarile Nordice!
Ia arunca o privire aici, ca sa-ti faci o imagine https://www.clubopel.com/vie...89043&start=0
Cam cat vroiai sa consume 2% Very Happy.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Absolut superbe pozele din link-ul colegului @Protektor.

Ceva de vis... cred ca macar odata in viata ar trebui sa traim asa o experienta de neuitat.

Felicitari, chiar am ramas impresionat de continut.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR