Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
de unde luati sprayul pt chedere?
turtle wax leather cleaner a facut minuni la pielea din interiorul masinii si o mentine foarte stralucitoare. recomand pt tapiteria din piele odata pe luna sa aplicati. un flacon ajunge la vreo 10-12 utilizari si costa in jur de 20 lei.
Skip ads

  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pentru protectia chederelor folosesc Einszett Gummi Pflege. Stiu ca face si Sonax un produs similar. O varianta mai ieftina ar fi uleiul siliconic.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
vladb a scris:Pentru protectia chederelor folosesc Einszett Gummi Pflege. Stiu ca face si Sonax un produs similar. O varianta mai ieftina ar fi uleiul siliconic.


si astam de unde cumparat ?
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fac reclama, google si se gasesc cel putin vreo 2 locuri/magazine din Ro.
Spor.
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
l-am gasit pe ebay si mi l-am comandat
daoar nu eram sisi sa-l caut in doua magazine din ro
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Vroiam sa spun 2 magazine online cu produse pentru detailing. Este foarte posibil sa fi iesit tot acolo sau chiar mai bine ca pret.
Altfel, nici un fel de problema:)
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
DA
multumesc Vladb
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
pentru gume spray`ul de la ArmorAll e cel mai bun
doar dai pe roti si se scurge singur,nu trebuie sa mai freci cu nimic sau sa speli
pacat ca la noi nu se gaseste
Skip ads

  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@cangri
nu cred ca exista vreun produs care sa poata fi catalogat drept "cel mai bun", din nici o categorie a cosmeticii auto. Totul se rezuma la cunostiinte, preferinte si mai ales buzunar.
Pentru cauciucuri (roti, nu chedere) am folosit si Optimum Tire Gel si Einszett Kunststoff si Poorboys Natural look. Fiecare are plusuri si minusuri. Uite niste poze cu aplicarea produsului de la Optimum.











  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
Produsele de care sunt foarte multumit (calitate buna la pret accesibil) ar fi:
Turtle Wax - Tire dressing
Turtle wax - Leather care - pentru curatare si ingrijire tapiterie + volane piele
Sano leather care
pasta polish si pasta finisaj (luciu) 3M - se gaseste la magazinele care vand vopseluri auto
Bafta
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@Raff, daca apuci la vreun moment dat sa incerci si alte marci de produse dedicate detailing-ului (nu le mai insir acum ca am mai facut-o de Wink cateva ori), vei uita repede de Turtle Wax.
Toate cele bune!Smile
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
vladb a scris:@Raff, daca apuci la vreun moment dat sa incerci si alte marci de produse dedicate detailing-ului (nu le mai insir acum ca am mai facut-o de Wink cateva ori), vei uita repede de Turtle Wax.
Toate cele bune!Smile


dar de unde putem lua produse dedicate detailingului?, eventual niste branduri ar fi bie de stiut

p.s. ce tot aveti cu anvelopele de le ungeti? oricum se schimba la 2-3 ani. am mai vazut p la bloc pe unii de le dadeau cu coca cola chiar sa fie negre Rolling Eyes . eu unu vad ingrijirea ca pe un lucru benefic diferitelor piese(bord, tapiserie piele etc), dar nu prea reusesc sa vad cu ce ajuta produsele alea anvelopa in conditiile in care se da pe marginea ext... e cul doar
Skip ads

  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
vladb a scris:@Raff, daca apuci la vreun moment dat sa incerci si alte marci de produse dedicate detailing-ului (nu le mai insir acum ca am mai facut-o de Wink cateva ori), vei uita repede de Turtle Wax.
Toate cele bune!Smile


Salut,
Ne poti spune cat este dressingul de cauciucuri? pret/cantitate? eventual compozitie (are silicon sau nu)
Eu de cate ori mergeam la spalatorie (anvelopele fusesera tratate cu dressing Turtle Wax cu cateva saptamani inainte) se mirau cei de acolo ca statea apa pe ele...o fi ceva, nu? Cat te tine un tratament cu solutia data de tine pe anvelope? Cateva saptamani, o luna, mai mult?
Folosesc acest prilej sa ii raspund si colegului care intreba de ce tot tratam anvelopele daca tot le schimbam la 3 ani...
Eu vorbesc de tratamente cu solutii speciale care in afara de a conferi anvelopei dupa aplicare un aspect placut de nou, luciu/mat, negru profund, trateaza materialul din care este facuta anvelopa intrand in profunzimea lui si protejindu-l impotriva factorilor externi - raze UV, caldura exagerata, frig extrem, sare samd.
Am facut comparatie intre o anvelopa tratata cu solutii dupa fiecare spalare si una lasata in plata Domnului...pe care se vedeau crapaturi la greu...acum judecati si voi
Cele bune
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Scuze de intarzierea cu care va raspund. Exista o serie de magazine on-line si la noi (desi eu unul mi-am achizitionat materialele de la magazine din UK sau Canada) specializate pe detailingul auto. De la noi imi vin in minte meguiars.ro, sonax.ro, chemicalguys.ro, colindetailing.ro, einszett.ro...si mai sunt si altele cu siguranta dar imi scapa acum. In ceea ce priveste compozitia anumitor produse, aceasta se poate afla direct de pe site-ul producatorului (in cazul gelului folosit de mine - http://www.optimumcarcare.com/).
@Raff, ai explicat perfect treaba cu solutiile pentru protejarea si infrumusetarea cauciucurilor. Eu unul (si se pare ca nu sunt singurul) - nu pot lasa masina dupa ce am "detaliat-o"si eventual polishat-o, fara sa aplic solutii dedicate pentru fiecare tip de material in parte (ceara/sealant pentru tabla si dressing-uri dedicate pentru chedere, cauciuc, plastice, si desigur tratamentul pentru geamuri).
Un an nou cat mai bun va doresc si masini ingrijite si curate!
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Poate ca nu e o discutie direct legata de produse auto , dar as dori sa stiu daca este cineva multumit de pielea naturala din carrefour pentru spalarea autoturismului . Este ceva la 50 lei si as vrea sa aflu o parere inainte de a cumpara pentru spalarea celor 2 masini .
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sfatul meu sincer este sa nu folosesti lavete de piele, nici naturala nici sintetica pentru stergerea/uscarea masinii. In schimb, daca tot ai mentionat carrefour-ul, vezi ca exista niste prosoape mari de microfibra, galbene, pe la vreo 35 ron parca, si unele mai mici dar mai groase si mai pufoase. Viking parca e marca. Lacul (vopselei) iti va fi recunoscator. Microfibra absoarbe multa apa (mai ales daca e deja usor umeda), si in schimb va retine orice particule intre firele ei, micsorand riscul zgarieturilor. De asemenea, iti recomand o miscare de "tamponare" cu prosopul, si nu de stergere clasica, stanga-dreapta sau circulara.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
daca vreti sa curatati vopseaua in profunzime am vazut ca argila curatitoare face minuni urmata de o ceruire sau sealant
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Pentru tapiserii de piele va recomand sa folositit cu increde lapte Doina. Se gaseste si in farmacii si in magazinele de cosmetice (cele fara fitze). In caz ca nu exista lapte Doina, puteti folosi crema hidratanta Nivea, poate asa apreciati si faptul ca sotiile au in permanenta tone de creme, iar ele vor aprecia ca produsele lor cosmetice va devin dragi si voua.
Eu folosesc de cativa ani lapte Doina pentru revigorarea aspectului la gecile de piele si la unii pantofi. Sunt extrem de multumit de rezultat si pariez ca la eficienta si rezultatul final bate multe produse scumpe, strict dedicate pt. asa ceva.

Pentru aspectul frumos al anvelopelor si al altor elemente de cauciuc, folositi cu increde o carpa inmuiata in Coca Cola, bineinteles dupa ce masina a fost spalata si uscata in prealabil. Sa aveti si o carpa uscata la indemana ca in cazul in care Cola se prelinge pe jante sa puteti sterge repede acolo. Aspectul se mentine 3-4 zile daca nu sunteti un fan al harsaituilui de borduri sau nu ploua afara.

Pentru curatarea bordului va recomand servetelele cu crema speciale pentru bebelusi, din alea cele mai ieftine. Acum depinde si ce fel de bord aveti, insa pe mine m-a incantat aspectul ramas dupa ce am pigulit la bord circa 30 de min cu aceste servetele.

Haideti sa ne axam totusi pe produse ieftine si bune, pt. ca nu toti isi permit sa arunce cate 100-150 ron pe un produs scump care poate nici nu da efectul scontat si nici nu poate fi utilizat decat de cateva ori.
Stima!
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Ce-mi recomandati pentru tapiserie de velur ? A scapat sotia un pahar de cafea pe scaunul din dreapta si se vede relativ urat, desi am oprit aproape imediat si am frecat putin cu o carpa curata inmuiata in putina apa rece cu detegent de vase.
A ramas o pata maricica destul de enervanta la privire. Bine naiba ca e inchisa tapiseria la culoare si altfel innebuneam si aruncam nevasta din mers Smile
O fi bun Bio-Carpet ?Smile
Merci!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Bio-Carpet e bun.Eu asta folosesc pentru mocheta si fetele de la usi.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR