Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • internetix

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2007

  • Mesaj Privat
am un prieten care ma roaga sa va intreb cam ce s-ar mula pe sufletul lui din punct de vedere al motorizari pe un astra bertone..... voi ce motor ati alege?
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
2.2 benzin parerea mea Embarassed
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
1.8 parerea mea. depinde acuma de ce si-o ia.
la 2.2 consumul e cam mare plus taxe mari.
la 1.8 totul e relativ normal....11-13 consum in Buc, impozit mic.
diferenta intre 1.8 si 2.2 e de 22 de cai, motor pe lant si fara debitmetru in favoarea 2.2
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
si de ce e la opel vectra intrebarea asta? in fine daca as alege ar fi z22se din prisma fiabilitatii motorului (dar in detrimentul taxelor mai mari pt capacitatea de 2.2) sau z20let din prisma puterii
Skip ads

  • GR99RED

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2004 Z20
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sincer eu l-as sfatui sa isi cumpere un Bertone 2.0 Turbo pana in 120000 km sa nu aiba probleme cu el......
si daca-si cumpara unul 2.0 T sa-si schimbe toare garniturile de la motor si de la turbo pt ca o sa-i de-a cu ulei ....
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
1.8 ar merge excelent pe o corsa Very Happy
  • Rares

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu am z22se si sunt multumit. Consuma foarte putin spre surprindere unora (asta bineinteles daca este intretinut).

Nu recomand z22se pentru oricine (taxe, asigurare, piese scumpe care nu prea sunt pe stoc, etc) dar 1.8 este mai ieftin ca 2.0 turbo, mai slab bineinteles dar este bun pentru un 'average user'.

Daca ii trebuie 'masina tare', recomand 2.0 turbo care desi au ceva probleme nu e moarte de om Smile

Apropo, invita-l si pe prietenul tau pe Clubopel.com!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
1.8 se misca . nu e bun numai pe corsa . la 9,4 sec / suta nu cred ca e puturos asa ( fata de Calibra de 150 cp care are 9 sec ) .
2.2 are 8,7 sec / suta , este mai echilibrat , mai desumflat , mai fiabil parerea mea .
2.0Turbo este cam bomba . Are 7,3 sec/suta . Fuge de rupe . Insa e greu sa gasesti unul nealergat . Si sa vezi cum incep problemele la turbo...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Diferenta intre 1.8 si 2.2 se simte la peste 80 km/h, unde este mult mai clara decat la 0-100km/h. Daca mai are si 6 trepte, cu atat mai mult.

Si eu as spune tot 2.2, dar nu stiu ce se muleaza pe sufletul prietenului tau pentru ca nu ne-ai explicat ce fel de persoana e. Smile
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@dodo_13 - Nici un astra coupe bertone nu are 6 trepte.

Am Astra Bertone de 1.8 din 2003 si sunt fff multumit de masina. Eu sunt o persoana care merg 60% Bucuresti - 40% afara - deci motorul acesta din prisma consumului ma avantajeaza la maxim. Ca putere, pentru cei 125 de cai eu zic ca trage de rupe si asta il ajuta si sasiul sport al "bertonelui". Cand am fost in Germania sa imi iau masina am cautat disperat un 2.2 sau .. poate 2.0. Dupa ce am dus fix 5 masini la teste (incluzand cea pe care am ales-o) a rezultat ca 1.8-ul asta era cel mai stabil, cel mai putin alergat. Celelalte masini erau una de 1.6, si 3 de 2.2 (2.0 nu am gasit la momentul acela .. dar am inteles ca si astea sunt alergate). Plus ca 2.0 T si 2.2 stau foarte prost la capitolul turbo in sensul ca pica destul de repede si e foarte costisitor de schimbat.

Te sfatuiesc sa ii spui prietenului tau ca daca isi ia Bertone si merge pe premisa ca imi iau Opel ca e cea mai ieftina nemteasca .. sa se lase. PIESELE PENTRU BERTONE SUNT MUUULT MAI RIDICATE DECAT LA UN ASTRA G NORMAL SI MAREA MAJORITATE NU SE POTRIVESC DE LA G NORNAL LA BERTONE.

Pentru alte detalii .. te astept!

Stima!

PS Nu intelege ca incerc sa te conving sa iti iei 1.8, dar discuta cu prietenul tau si intraba-l pentru ce va folosi el masina. Daca iti iei mai mare .. DU-O LA UN TESTER STRONG!
  • SNicu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Aripile de opel astra g în douã uși se nimeresc cu aripile de la opel astra g în patru uși?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR