Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Problema sta in felul urmator, din propie experienta pot spune ca atunci cand esti incepator chiar daca conduci destul de bine tot mai faci mici accidente . Dupa ce mi-am luat carnetul prima mea masina o fost o dacie liberta care timp de 1 an jumatate am facut destul de multi km si am facut si cateva accidente . Respectiva masina m-a costat putin , reparatiile au fost ieftine si am invatat sa conduc, din punctul meu de vedere si-a facut datoria . Daca eram un copil de bani gata in mod sigur nu mai mergeam cu un opel care are deja 8 ani si nici nu mai cumparam o dacie , dar mai mult nu mi-am permis tinand cont ca nu traiesc pe banii parintilor .
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
contrar crezurilor statisticile spun ca incepatorii nu sunt raspunzatori pentru mai multe accidente decat soferi mai experimentati ... asta mi-au zis-o cand mi-am facut casco
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
razvanx a scris:Am fost in Bulgaria in urma cu 2 saptamani, majoritatea masinilor sunt cu catalizator, si mult mai ieftine decat la noi. ex: Opel Astra Caravan 1996 1.7 diesel - 1000-1200 Euro.


....nu cumva e ....cam exagerat pretul asta ?? Question
  • lucian_v

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2006

  • Mesaj Privat
jE a scris:@B-30-ADU discutia era despre faptul ca primaria capitalei bulgaresti va interzice masinile fara catalizator, pe motiv ca sunt poluante. In contextul asta (si tinand cont de faptul ca mai toti am injurat la un moment dat ceva masina veche antica si poluanta, din cauza fumului in care ne-a ascuns) tu vii si ne zici ca tu ai luat un harb (nu e nici o aluzie la starea tehnica a masinii respective, nu trebuie sa sari in sus) ca sa o conduca doamna, sa iti protejezi masina ta. La fel judeca, cred, marea majoritate a celor care au astfel de harburi (atentie din nou, nu e o aluzie jignitoare, te rog sa nu interpretezi) mai mult sau mai putin capabile din punct de vedere tehnic:
"asta e masina care mi-o permit"
"de ce sa dau banii pe o masina noua, ca si asta ma duce si ma aduce"
etc
etc
etc
Pai de ce te temi pentru masina ta? nu stie doamna conduce? ia-i niste ore cu un instructor. Nu are reflexele atat de bine puse la punct ca tine? pai de aia exista CASCO
Scuze, si eu sunt intr-o situatie similara, sotia mea are carnet de 8 ani, si nu a condus deloc, dupa ce a luat carnetul. Dar am bugetat niste ore de condus, si dupa aia, sa ia masina si sa conduca. Nu o sa ma duc sa ii cumpar un harb, ca sa nu imi zgarie masinutza. Daca o loveste, ata ete. Si eu o pot lovi, ca nici eu nu sunt (si cred ca nimeni nu poate zice despre el ca ar fi) un sofer perfect. De aceea am CASCO la masina, ca nu l-am facut de dragul de a da bani la altii.
Ideea e ca exista o seama de motive care ii fac pe oameni sa isi cumpere astfel de harburi (atentie, din nou, nu trebuie sa te simti ofensat...) Si atata timp cat exista cerere, exista si oferta. Daca nu ar exista cerere, preturile la asemenea masini ar scadea atat de mult (zic eu) incat oamenii ar prefera sa le duca la fier vechi...


Total de acord, cand prietena mea a luat permisul (a mai luat inca vreo 6 sau 8 sedinte de conducere dupa scoala) am luat un matiz nou pt ea(a vrut ea matiz) si nu a fost nici cea mai mica problema. Bineinteles ca atunci cand vrea conduce fara pb si opelul. Daca as fi avut indoieli asupra felului cum conduce nu i-as fi dat nici o masina pe mana, si nu pt ca ma gandesc la masina ci pt siguranta ei. Imi iubesc masinile foarte mult, tin la ele, imi place sa le ingrijesc dar intre siguranta ei si masina nici nu se pune problema ce as alege.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR