Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut. Are cineva idee ce dimensiuni sau ce fel de prezoane se potrivesc la agila pe fata. Prezoanele cu piulita. Si unde as putea gasi in bucuresti?
Skip ads

  • viorelb73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Agila 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Gasesti la orice magazin de piese auto care vinde piese de Matiz. Prezoanele sunt identice si mult mai ieftine. Si eu am fost nevoit sa le inlocuiesc pe cele de pe fata - cred ca este un punct slab la Agila. Dar asta este... ! Le poti inlocui fara probleme, si se face rapid, daca ai un pic de indemanare la mecanica. Succes !
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut Viorel.

Ma bucur ca am gasit pe cineva care a avut o asemenea problema. Spui ca cele de matiz sunt identice si se potrivesc? Spune-mi si mie ce simtome ai avut tu cu prezoanele tale? La mine se invarte in gol cand vreau sa insurubez piulita. Se inlocuiesc destul de usor, le-ai schimbat singur? Multumesc.
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am avut si eu probleme cu ele, am inlocuit 4 din fata si am comandat originale opel.
Costa cam 30RON setul de prezon si piulita, piulita este mai scumpa decat prezonul...

Atunci nu am stiut ca se potrivesc cele de Matiz, ma gandesc ca sunt si mai rezistente...
Florin
Skip ads

  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Viorel, vreau sa te intreb si eu cele de matiz sunt la fel si pe fata si pe spate. Adica nu difera prin lungime?
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ok am cumparat prezeoane pt roti. sunt prezoane de matiz dar, sunt mai scurte un pic cu 2-3 mm. eu l-am pus pe fata. poate pe spate sunt ok. oricum am schimbat unul singur dar greu si ala.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut, faceti-mi si mie o poza sa inteleg ce-s prezoanele astea... ca habar n-am Laughing
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
poza nu ma iam cum doar cand scot roata. Prezoanele sunt acele 4 suruburi de la jenti, pe care intra roata si apoi o strangi cu cele 4 piulite. sper ca am fost destul de explicit
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai ca am eu o poza, vezi sageata galbena,

  • viorelb73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Agila 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Prezoanele de matiz sunt un pic mai scurte dar mult mai ieftine.
Mi-a ramas blocat un prezon pe dreapta fata si ca naiba...am jenti de aliaj. Ma gandesc cu groaza ca trebuie sa demontez roata cu totul si sa le inlocuiesc pe toate. Va anunt ce am mai facut. Sa va fereasca Dumnezeu de asemenea probleme.
  • viorelb73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Agila 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Fratilor, am dat de dr....u'! Ca sa pot scoate piulita de pe prezonul care mi se invarte cu totul trebuie sa demontez toata roata de pe dreapta fata - planetara, etrier frana, rulment, bascula, bieleta directie ca sa pot scoate suportul rotii. E munca de sisif pe frigul asta. Si demontarea piulitei din capul planetarei... e de groaza. Nu stiu daca la voi e la fel de stransa piulita, dar la mine zici ca e sudata. Cand termin treaba va prezin tot procesul cu timpi si indicatii.
Sa va fereasca Dumnezeu de probleme.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
viorelb73 a scris:..... Cand termin treaba va prezin tot procesul cu timpi si indicatii.....

Viorel nu a mai venit cu nici un fel de indicatie poate ca s-a enervat si si-a vandut masina ca din acea zi nici nu a mai intrat pe forum.
Asa material moale este in piulite ca zici ca-s facute din plumb. Azi am reusit sa termin una dintre ele cand voiam sa-mi pun cauciucurile de iarna. S-a rotunjit de am crezut ca visez. Binenteles ca si celelalte is obosite dar una dintre ele baiatul de la roti a taiat-o intr-un final cu dalta ca sa o poata scoate. Am imbatranit cu un an cand vedeam cum da cu ciocanu.
Am plecat in trei si am cautat toata Deva ca sa gasesc intr-un final la Matiz. Stiam ca se potrivesc da nu eram sigur. Costa patru lei piulita si se vede pe ea ca e cu mult mai tare. Cea veche intra dalta in ea ca in mamaliga.
Eu inteleg ca nu trebuie sa fie mai rezitente ca sa nu strice prezonul da nici chiar asa.
Skip ads

  • viorelb73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Agila 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am fost plecat din tara - sunt marinar - si nu am mai umblat cu masina. Am inlocuit prezonul astfel:
1. am fortat - riscant totusi - cu un levier intre roata si discul de frana pana am reusit sa blochez prezonul intre janta si discul de frana
2. am demontat surubul si am inlocuit prezonul - bineinteles - cu unul de Matiz
3. problema nou aparuta - piulita de strangere avea filetul stricat si nu mai aveam cu ce sa strang roata - am gasit foarte greu si m-a costat 20 ron 1 piulita
4. de atunci nu am mai avut probleme si merge treaba cu prezoanele de Matiz foarte bine (sunt mai rezistente)
Acum mi-a reaparut trepidatia in volan la franare la viteze mai mari de 50 km/h si cand ii dau de cap va anunt !

Sa dea Dumnezeu sa nu aveti nevoie de sfaturile celor patiti !
  • SilQ

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
La service mi-au pierdut o piulita de pe prezon si au pus una cu cap de 19, cele originale sunt pe 17. Se potriveste piulita de matiz pe prezon original de Agila? Sunt tot pe 17 ? Multumesc viorelb73 pentru pont
  • raz74

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salutare caut cenzurat. Nu cauti. Cel putin nu aici
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nici un BIP. Cumpara de Matiz ca se potrivesc perfect si sunt si mai bune.

PS- de fapt te invat prostii ca tu nu ai Agila. Postezi aiurea pe unde apuci.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Astazi am schimbat rotile cu cauciucuri de vara cu cele ce au cauciucuri de iarna.
Asta primavara cand am facut oeratiunea inversa am uns prezoanele cu o vaselina antigripare pe baza de
cupru. Acum piuitele s-au desfacut extrem de usor, fara trosnituri si scartaituri, filetele erau fara pic de rugina.
Vaselina am cumparat-o de aici de pe forum de pe la sectiunea Bazar, pun si o fotografie cu ea nu ca sa-i fac
reclama marcii in sine ci functionalitatii ei.

  • cost

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Agila 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,
Astazi am patit-o si eu. Vrand sa fac o pana mi s-a rupt un prezon la roata stanga fata. Probabil mi-a fost piulita infiletata gresit cand am schimbat cauciucurile. Am fost la 'meserias' si mi-a zis ca exista posibilitatea sa-mi strice si rulmentul cand inlocuieste prezonul rupt.
Cum n-am niniciun zgomot nu prea as vrea sa schimb rulmentul acum.
A intampinat cineva probleme de genul asta?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu are treaba prezonul cu rulmentul.
  • munteanu

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o problema cu acele prezoane de la roata
am schimbat in vara cauciucurile si acel individ de la vulcanizare a strins prezoanele cu pistolul si a rotunjit capul la un prezon
problema este ca nu mai merge desfacut cu cheia de demontat roata
astept sfaturi de la cei care s au lovit de aceasta problema
eu m am gindit sa cumpar o cheie de 16 (original este de 17 ) si sa bat cu ciocanul in ea pana intra pe capul de la prezon , poate asa reusesc sa l desfac sau sa dau cu dalta in capul de la prezon si poate se rupe acel cap de la prezon , dar problema este daca pot sa desurubez partea ramasa in tambur
voi ce sfat i mi dati ?

prezonul la mine la masina este tip surub
mersi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR