Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca am gasit o solutie la "squeek"-ul scaunului sofer la Vectre ... Dupa episodul cu geamurile, a urmat evident scaunul. Scartaie ca un drac, mai ales ca mai e si din piele si are si aia un scartz natural ... in fine.

Al meu are airbag in el si incalzire, solutia cu demontatul, cel putin deocamdata, mi se pare cam radicala. Asa ca , am incercat altfel :

1. Se pun diverse hartii , servetele etc sa evitam patarea mochetei

2. Se ridica scaunul la maxim, se pliaza spatarul catre volan si se impinge tot catre volan la maxim. Inarmat cu o lanterna, WD 40 cu Smart Straw ( ca altfel mucizati pe-acolo tot ) , va bagati in spatele scaunului. Pozitia e, recunosc, un pic echilibristica daca si vreti sa vedeti ce faceti, dar linistea cere sacrifii Cool .

3. Las pozele sa vb, cred ca sunt destul de sugestive . Eu unul cred ca scartaitul vine de la arcul ala argintiu , mai precis de la locurile in care e prins de scheletul metalic al scaunului. Pulverizati WD40 pe la toate imbinarile si repetati operatie pt partea stanga ( cea de langa usa ) . Eu n-am mai avut timp si deocamdata imi scartaie inca. Dar o rezolv diseara.
Cine are nevoie de ajutor, cand ne vedem joi la Polivalenta il "operez" cu placere Twisted Evil .




All I ever wanted
All I ever needed
Is here in my arms
Words are very unnecessary
They can only do harm

Enjoy the silence
Skip ads

  • Pyter

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Moreni
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Pe unde se gaseste WD 40,si ce este mai precis?La Vectra mea scatraie mai rau cel din dreapta si numai cand se aseaza persoane mai grele.
  • 99_big

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 20 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2006

  • Mesaj Privat
estu buna solutia ta. o sa incerc si eu si iti comunic rezutltatele.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
WD 40 este un lubrifiant pe baza de particule de teflon ... se gaseste in orice magazinas de piese auto, eu va recomand sa nu va zgarciti si sa luati pe cel la 400ml cu pai de stropit , ajungeti usor in multe locuri ...costa 250k
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
eu am scapat la astra de scartait cu 2 picaturi de ulei. am dat la o parte panza de pe scaun si am uns angrenajul in care sta tetiera. sunt doua tevi prinse cu un fel de nit. acolo trebuie uns si gata
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
luat tot de pe forum-no ofense-

Reducerea la TACERE a scaunelor fata care scartaie

Se vor folosi urmatoarele instrumente :
1. O surubelnita philips (in cruce)
2. Una bucata patent
3. Una bucata imbus (nu mai stiu dimensiunea .. dar se afla in toate trusele de imbusuri de 40Klei)
4. O cheie inelara sau normala de 10.

Procedura (descriere pentru un scaun ... se aplica in mod identic si la celalalt):
1. Se desurubeaza cele doua suruburi care tin masca din plastic de sub scaun (partea dinspre portiera). Unul in spate, celalalt in fata.
2. se scoate masca
3. se da scaunul MAXIM IN SPATE (nu pe spate )
4. Se scot cele doua suruburi imbus care sunt vizibile in partea frontala a saniei scaunului
5. Se da scaunul MAXIM IN FATA
6. se desurubeaza cele doua suruburi imbus care apar pe capatul saniei in partea din spate a scaunului.
7. Se scoate scaunul din masina (cu grija sa nu se zgarie vopseaua), se indeparteaza tetiera si se aseaza scaunul pe lateral (cu rozeta de reglare a unghiului in sus).
8. Cu un imbus subtire (sau ceva metalic, subtire si in unghi drept) se scoate capacul cu cercuri concentrice de pe rozeta respectiva. In acest moment se vede surubul de fixare. Se scoate cu cheia.
9. Se aseaza scaunul in pozitie de "A" (adica cu "incheietura" in sus).
10. Cu patentul se "smulg" (chiar asa .. se smulg) cele 5 piese metalice care tin unite partile tesaturii care "imbraca" spatarul.
11. Se scoate din tivul partii de tapiterie care vine in partea din fata a spatarului sarma de care erau fixate sigurantele metalice.
12. Se scot "urechile" care imbraca incheitura scaunui (veti vedea la ce ma refer cand veti ajunge in punctul asta).
13. Se trage capatul acela de tapiterie pe sub articulatia scaunului si se "dezbraca" (sau se "beleste") spatarul scaunului pana la jumatate (acolo sunt niste cusaturi pe care eu nu le-am taiat avand deja acces la toate arcurile)
14. Se foloseste putina (foarte putina) vaselina pentru a unge jonctiunile dintre arcuri si sigurante (partile "centrale" ale arcurilor)
15. Se foloseste putin (foarte putin) ulei (pus cu varful surubelnitei) pentru a se unge jonctiunile dintre arcuri si cadrul metalic al scaunului.
16. se mai adauga putin ulei in mecanismul de reglare al unghiului.
17. Cu o carpa curata se inlatura eventualul surplus de ulei/vaselina.
18. se "imbraca" la loc spatarul.
19. Se pun la loc "urechile" de care vorbeam mai devreme.
20. Se pune la loc tija (sarma) in tivul tapiteriei (pertea frontala).
21. Folosindu-va de patent si de surubelnita "cracanati" putin cele 5 sigurante pentru a le pune la loc (trebuie sa "agate" cele doua tije din tivul tapiteriei).
22. Cu patentul ... strangeti sigurantele la loc pentru a nu sari.
23. se monteaza tetiera si se pune la loc scaulul.

In acest moment puteti asculta linistea .

Nota: Cantitatile de vaselina/ulei trebuie sa fie foarte mici pentru ca sa nu existe pericolul sa fie absorbite de tapiterie => un caz greu pentru orice gospodina

COMPLETARE:

Inainte de fixarea scaunului de caroserie în cele 4 suruburi inbus, trebuie stranse bine si cele 4 suruburi (2 pe stanga/ 2 pe dreapta) care fac legatura între scaun si sina culisanta.
Pentru asta, sinele trebuie date in total in fata/spate, suruburile (de 10) fiind dedesubt.
Pentru ca sina sa nu mai zdrangane, e bine sa introduceti vaselina la greu pe partea de sus a sinei (partea de contact), precum si prin orificiile in care intra pintenii care blocheaza scaunul, astfel incat sa poata fi unsa toata sina.
Surplusul de vaselina poate fi sters cu o carpa dupa ce faceti cateva miscari du-te/vino cu sina, astfel incat vaselina sa ajunga peste tot.


Ultima modificare facuta de lucian la Dum 13 Mai, 2007 9:02 am
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dar spune lumii si pentru ce masina e caci sigur nu e pt astra G.
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
.. si unde mai pui ca eu am si airbag-uri in scaune ... WHAT SHOULD I DO?
Skip ads

  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eheee ...
Asta e un topic de pe forumu Dacia, pe la inceputurile lui, prin 2002 ....

E vorba despre scaunele de SuperNova.
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Bine ca nu m-am apucat de treaba .. ca le dadeam dracu de tot. Sad

Stima!
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
sabothor a scris:Bine ca nu m-am apucat de treaba .. ca le dadeam dracu de tot. Sad

Sa stii ca la SuperNova (O, tempora !), metoda asta am aplicat-o si chiar a functionat !
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Desi e un thread vechi, il readuc in actualitate : dupa aproximativ un an, scartaitul nu s-a intors. Deci este o metoda eficienta Smile
Skip ads

  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:eu am scapat la astra de scartait cu 2 picaturi de ulei. am dat la o parte panza de pe scaun si am uns angrenajul in care sta tetiera. sunt doua tevi prinse cu un fel de nit. acolo trebuie uns si gata


Am un scartait in scaun in spatar, in dreptul reglajului lombar. Cum se indeparteaza materialul textil de pe scaun? Am scaun cu reglaj pe inaltime, lombar si cu airbag integrat. Confused

Merci!
  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
da dragii mei dati cu un spray de vaselina pearcul argintiu pe punctele de prindere fata si spate si ........... enjoy the silence Smile
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
la un astra f hatchback 5 usi din '94 stie cineva cum sa scap de scartaitul scaunului de la sofer ?
mentionez ca am centuri din alea cu pretensionare
mai mentionez ca astazi am dat jos acets scaun si am dat cu vaselina peste tot pe unde mi-au intrat ''gherutele'' dar degeaba . dupa ce l-am montat la loc nimic schimbat , zici ca scartaie de mai mai sa se rupa si nimic altceva .
MAI mentionez ca acest scartait se simte numai Acolo si Atunci cand iau curba dreapta , adica numai in zona sezutului dreapta .
DACA a mai intampinat careva aceasta problema ............
multumesc anticipat
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
WD 40 cu tija, pui servetele peste tot sa nu sara lichid si sa patez // murdaresti . Cu ala ajungi peste tot. Nu te limita doar la mecanismele de jos, incearca sa desfaci tapiteria si sa ungi toate reglajele.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR