Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • alijah

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salutare astazi am gasit 2 piese la Opel-ul meu Astra H 1.9 CDTI 150 cp pe langa care am vazut mizerie(ulei,mazga) si nu stiu ce sunt si daca asa trebuie sa fie :
1.Furtunul acela trasat cu rosu care se uneste cu filtru de aer si intra undeva sub BOOST SENSOR(sensor MAP) in admisie. Nelamurirea este ca are mizerie pe langa el (a doua imagine) si pot sa il misc cu mana foarte usor nu este fix pot sa il scot daca trag de el. Este normal sau este ceva in neregula?


2.Acest senzor sau ce o fi el nu sta fix se misca usor dar nu iese daca trag de el ca celalat de la punctul 1.Acest furtun cu senzorul incercuit vine de undeva de la sistemul de franare(servofrana). Ma gandeam ca problema mea cu turatia care scade sub relanti cand franez fara ambreiaj si sunt aproape de oprire iar daca masina ajunge in stationare sau calc ambreiajul, turatia isi revine(asta cu masina pe liber si numai in mers) poate fi de aici.


Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pt punctu 2 ...furtunul pleaca din cate vad eu din pompa vacuum! asa se misca el nu este nici o problema!
ce am observat mai jos in imagine un T alb din plastic cu un capat fara furtun? nu scapa pe acolo vacuum?
  • alijah

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
nu scapa, chiar am verificat la T-ul acela, partea fara furtun pe ea este inchisa(topita si stransa) nu scapa nimic pe acolo. Neutral
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
salut! la aceeasi masina, acelasi motor...aceleasi "probleme" am avut si eu.
1) cu mizeria aia rezolvi numai prin inlocuirea acelui VAS sau ACCTUATOR DE GAZE cum i se mai zice. prezenta cineva pe forum procedeul de schimbare la un Vectra C.
2) in legatura cu franarea...nush ce sa zic. la mine se observa cam rar si o frana cam ineficienta la viteza mare, pe lanag faza cu turatia. am fost cu ea la verificare insa nu au gasit nimic. din auzite ...tind sa cred k ar fi ori pompa de frana, ori garniturile pompei.
Skip ads

  • deleted-51389

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2010

  • Mesaj Privat
si la mine scade turatia sub 850-900rpm in momentul cand franez fara ambreiaj .. cateodata are tendinta sa se opreasca... pana acum nu am gasit care este problema
  • alijah

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
alladin_allibaba a scris:salut! la aceeasi masina, acelasi motor...aceleasi "probleme" am avut si eu.
1) cu mizeria aia rezolvi numai prin inlocuirea acelui VAS sau ACCTUATOR DE GAZE cum i se mai zice. prezenta cineva pe forum procedeul de schimbare la un Vectra C.
2) in legatura cu franarea...nush ce sa zic. la mine se observa cam rar si o frana cam ineficienta la viteza mare, pe lanag faza cu turatia. am fost cu ea la verificare insa nu au gasit nimic. din auzite ...tind sa cred k ar fi ori pompa de frana, ori garniturile pompei.


Salut alladin, poti cumva sa-mi spui unde gasesc acel VAS sa-l cumpar si cam la ce pret este? ms
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu am idee..poti sa incerci pe la dezmembrari, la masinile care il au montat, asta ca sa vezi daca are sau nu scurgeri de ulei/gaze sau ce sunt alea.
alta solutie e sa cauti aici pe forum pe colegul care a schombat la vectra c si sa iei legatura cu el. o sa mai caut ceva, cum gasesc...te anunt!
  • alijah

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Se mai numeste cumva si sonda lambda?
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Fenomenul de scadere in turatii se intampla in mom urmator. Scoti din viteza si in acelasi tp franezi si ridici ambreiajul. daca mai intai scoti din viteza si apoi incepi sa.franezi, chiar cu ambreiajul ridicat, nu se mai intampla asta. Si daca ti.se intampla.asta, calca ambreiajul o data si se elibereaza;)
  • alijah

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
da se intampla cand scot din viteza si calc frana fara ambreiaj.odata cu calcarea ambreiajului isi revine turatia.dar nu8 e normal sa faca asa !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR