Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • dannuu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor! Am ceva probleme cu masina un Opel Astra G din 2004, 1.6 benzina, tip motor Z16XEP. Se aprinde pe bord martorul de motor( ala in forma de pompa de injectie sau ceva de genul). Masina nu mai trage aproape deloc si merge " sutata". Am fost la un tester si mi-a dat urmatoarele erori:
1. P0300 - Misfire Detected With Low fuel level;
2. P0300 - Random multiple cylinder misfire
Dupa care imi da aceeasi eroare pentru toti cilindrii: P0301 - Single Cylinder Misfire Detection, P0302 - cilindrul 2, etc pana la cilindrul 4
Am sters erorile din computerul de bord, masina isi revine miraculos, functioneaza foarte bine dar pt maxim 2-3 zile dupa care iar se aprinde pe bord respectivul martor si o iau de la capat. Am resetat aceste erori de 5 ori, ultima data chiar astazi!
Va rog daca cineva s-a intalnit cu asa ceva sa-mi spuna cam cu ce sa incep."Bucatarii" la care am fost nu prea m-au lamurit cu esenta problemei si nici nu as vrea sa schimb piese dupa ureche, piese care sunt functionale.
Va multumesc anticipat tuturor.
Imi puteti trimite un raspuns si pe eMail la gabiciubotaru80@yahoo.com
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ce presiune ai in rampa de injectie(trebuie sa ai 3,5 bari) si vezi daca bobina de inductie functioneaza corect dar din ce zici cred ca vorba de presiunea in rampa si implicit de pompa de benzina.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

P0301/2/3/4 sunt erori de rateuri (misfire) pe cilindrii. P0300 apare in cazul in care ai erori pe 2 sau mai multi cilindrii. Eu banuiesc bobina de inductie.

Cauta pe forum "bobina de inductie Z16XEP".
Am pus un tutorial privind metoda de diagnosticare si de reparatie.

Alex
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
alex_arhire el a scris ca i-a dat eroare P0300 - Misfire Detected With Low fuel level adica cu nivel scazut de combustibil de asta eu zic ca mai degraba pompa si faptul ca merge cateva zile si apoi iar apare eroarea , din cate am citit la bobina de inductie eroarea nu apare cu intermitenta acum pana nu vede ce si cum vorbim degeaba.
In TIS la erorile de mai sus scrie ca trebuie verifcata bobina , bujiile ,injectoare si presiunea in rampa sau pompa nu mai stiu exact.
Skip ads

  • Mikarge

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2009

  • Mesaj Privat
eroare pe cilindri 2 si 3 a avut si un prieten la o vectra tot 1.6. dupa ce a schimbat bobina de inductie a scapat de problema.din cate imi amintesc a schimbat si bujiile
  • gustyn

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu. Aceleasi coduri, am schimbat bobina, EGR, curatat clapeta, curatat injectoare, schimbat bujii, presiunea ok. Nu stiu ce sa mai fac.
La tine danuu poti sa incerci cu o bobina de pe alta masina ca a ta si daca merge ai scapat daca nu, nu stiu ce sfaturi.
  • dannuu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Nu cred ca nu exista cineva care sa nu stie cam care e problema! Nu prea sunt de-acord cu "bajbaiala" adica sa schimb jumatate de motor si sa stabilesc ca e defecta cealalta jumatate. Problema e ca nu stiu cat o mai pacales. Am un coleg de serviciu care are un tester auto si tot la el resetez erorile la 2-3 zile ca sa mearga masina. Oare cat va mai merge?
Oricum am fost la cativa mecanici si pana in prezent nu am un "diagnostic". Nu se stie ce are masina.
Pacat, ca imi place OPEL in general dar trebuie sa spun ca sunt slabe ca fiabilitate sau sunt eu ghinionist. Am mai avut o Vectra C din 2003 diesel la care s-a dus pompa de injectie.O gramada de bani.Apoi am luat alta vectra C GTS din 2003, benzina, ambreiaj, placa de presiune si cutie de viteze. Asta se intampla in 2005-2006. Deci masinile aveau in medie 3-4 ani dar........Nu mai am nervi si cu asta, cred ca o duc la schrott.
Oricum multumesc de sfaturi si pareri, tuturor si sper sa o scoatem la capat cu "fiarele"!
  • al3sc
  • Suspendat
  • 50 mesaje
  • din 06 Sep 2009
  • Astra 2001 Z16XE
  • Constanta
  • al3sc

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
exact aceiasi problema pe o corsa 1.2 aceleasi erori aceleasi simptome ....stergeam erorile din mers si isi revenea in aceiasi secunda ...problema este EGR`u ....incearca sa scoti mufa de la EGR si vezi cum se comporta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR