Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
sal!de ceva timp calibra mea cu motor c20xe pierde antigel pe la furtunele de la calorifer. am observat ca furtunele care pleaca din chiuloasa la calorifer inauntru sunt batrane si pline de fisuri. masina pierde antigel p acolo. asa ca am cumparat 2 furtune de dacie ,avand aceleasi dimensiuni merg sigur. cum pot ajunge la calorifer? unde se afla in bord si ce trebuie desfacut ca sa ajung la el?
Skip ads

  • xzibit_ex2005

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Calibra 1993 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut, radiatorul(caloriferul) se gaseste sub consola scrumierei/ schimbatorului( are 4 suruburi pe laterale + unul langa frana de mana), trebuie data jos si se va vedea aeroterma, la nivelul pedalelor se afla si radiatorul, se vede clar ca partea inferioara a aerotermei este un capac prins cu 4 suruburi parca, daca dai jos capacul ala se vede si radiatorul care il cautai. Furtunele care vin din chiluasa nu sunt chiar asa simple pe cat par, au niste coturi importante, daca nu sunt, furtunele se vor atinge de timonetia cutiei si de alte piese si se vor sparge iar.
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ok, multumesc mult amice! maine incep sa le dau jos!
  • Sacu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare e ok sa se incinga caloriferul di cabina, c20ne e masina, cel putin in dreapta unde se vad tevile se incalzesc foarte repede si foarte puternic ms anticipat
Skip ads

  • gaby_ph

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Calibra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut , pai radiatorul de apa nu se incinge la fel , e normal zic eu tinand cont ca trece apa destul de calda prin el, bafta
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Este normal sa se infierbante caloriferul din masina...Apa fierbinte din motor nu ajunge numai in radiator; ajunge si in acel calorifer, fara de care nu ai avea caldura in masina...deci?don`t worry...be happy ! ca ai caldura in masina Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR