Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
dupa cum scrie si in titlu am achizitionat un scut de motor original dar sh. 120 lei. nu e indoit sau cu alte probleme. doar ca nu am suruburi pentru el.
citisem pe undeva pe forum ca se prinde cu suruburi m10(metric 10). dar ce lungime trebuie sa aiba acele suruburi? sunt diferite cele din fata de cele din spate? piulita cum trebuie sa fie?
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut!Cand afli raspunsurile te rog sa ne spui si noua.eu am de 3 ani unul luat si nu l-am montat nici acum..ptr ca,nu gasesc piulite casetate,asa se numesc alea de iti intra in sasiul de unde se prinde scutul,iar in functie de piulitele alea cumperi suruburile..Mult succes!
  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ok. dar mai degraba cred ca o sa incerc metoda mea. suruburi si piulite de 10. oricum mai vorbim. poate ne si gasim sa vedem masinile. bafta.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
In EPC scrie asa:
SCREW, TORX, M10 X 30
RIVET NUT, M10.
Skip ads

  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ai pus scut metalic la masina ta? sa ne spui si noua cum l-ai montat? ai idee cat costa 4 suruburi si 4 piulite pt un scut la noi in RO? 6 lei x 4 suruburi + 14 lei x 4 piulite. calculati. mi se pare o porcarie.
oricum am o idee si sigur o sa mearga. dupa ce-l motez va spun si voua. tine-ti aproape.
  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
GATA!
am montat scutul. mare smecherie nu este. trebuie sa-ti mearga mintea la improvizatii si sa mai ai pe cineva cu tine pentru schimb de idei.
inainte de toate mare diferenta la zgomot nu pot spune ca este, poate ca se aude motorul putin mai infundat. poate fi si efect placebo.
piesele de care aveti nevoie: 4 suruburi de 8 cu lungimea de 20mm, 4 piulite de 13, 4 sau 8 saibe late(daca gasiti saiba cu diametrul exterior de cca 3 cm sunt perfecte) si bineinteles un sudor priceput si cu rabdare.
pe sasiu, daca a-ti asezat scutul de proba, se gasesc 4 gauri hexagonale. 2 in fata langa bara de plastic si 2 in spate. este imposibil sa nu le gasiti. piulitele de 13 le-am sudat in acele decupaturi hexagonale. introduceti piulitele in acele spatii doar pe jumatate penru a ramane loc de contact la sudura. la mine sudorul a sudat roata piulita, nu doar in puncte. saibele le puteti pune pe ambele parti ale scutului. surubul se infileteaza de jos in sus.
o sa intrebati de ce nu am luat setul de prindere original. pentru ca piulitele care vin in fata mi se par o porcarie. dupa un schimb de ulei de exemplu este riscul de a se deforma piulita la a doua strangere. la mine au fost avantajele: simplu, ieftin, la fel de durabil daca nu si mai mult, usor de motat/demontat.

pentru colegul departe; piulite si suruburi gasesti la reno in doja(max 3 lei toate). cu sudorul te pot ajuta daca nu ai unde. eu i-am dat 20 lei pt ca l-am si montat acolo. oricum daca vrei sa vezi cum e montat pe masina ne putem gasi azi(22.08.2012) prin 19 pe la 2-3.

pentru alte nelamuriri mai intrebati ca poze nu am.
  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
SI NU UITATI SA DECUPLATI BATERIA INAINTE DE A SUDA.
  • Dinu G

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut

piulitele sunt de M8 nu de 13.
Skip ads

  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
mai pe romaneste se potrivesc la cheie de 13
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Io am cumparat scut original GM, nou-nout, cu suruburi cu tot ca sa am surpriza ca nu se pot infileta pentru ca gaurile in jugul motor nu sunt de sus pana jos, ca sa se poata tine contra.
In TIS n-am gasit procedura de montare si nici nu sunt mai multe coduri de suruburi in EPC.
  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
si de curiozitate cat ai dat pe scut si cat ai dat pe suruburi+piulite?
fa asa cum am scris mai sus si ai sa vezi ca e f bine.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Vreo 350 de lei. Chestia cu sudatul piulitelor de jugul motor duce la slabirea jugului acolo. Pe de-alta pare, nici piulitele-fluture nu rezista iar dat gauri in jug inseamna rugina.
ma intreb cum o monteaza astia din reprezentanta. sau ar trebui un drum pana in Germania pt. un demo? Rolling Eyes
Skip ads

  • PiltZu

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2006 C - 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ma bate gandul sa cumpar un scut metalic de pe net, sunt o gramada de siteuri care au la 250 lei (3 randuri de pagini google si aparent din poze acelasi model pare a fi).
A incercat cineva pana acum ceva de genul? Oare trebuie sudat si facute modificari anevoioase cum a zis colegul de mai sus sau e "bolt-on"? (poate chiar colegul de mai sus a cumparat ceva asemanator)
Intreb aici si nu pe siteurile care au produsul deoarece multi ar zice orice numai sa vanda produsul...
  • kecs

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am cumparat si eu un scut motor neoriginal acum vreo doi ani. Montajul este foarte simplu. Vine cu suruburi si piulite. Nu necesita nici o modificare. Am reusit sa-l montez singur.
  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
deci, sa va spun cum a fost situatia la mine. eu am cumparat scutul sh, fara suruburi si piulite. odata montate acele piulite nu mai pot fi date jos. si decat sa dau 60 lei pe 4 suruburi si 4 piulite am facut cum am crezut de cuviinta si cum am gasit mai ieftin. si nu cred ca lonjeronul de care e prins scutul s-a slabit incat sa cauzeze probleme. voi faceti cum credeti.
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
In perioada urmatoare incerc sa achizitionez si eu un scut pentru Corsa mea si dupa ce-l montez revin cu poze.

In general este sanatos sa cumparati scuturile cu tot cu suruburi, altfel apelati la improvizatii pe care s-ar putea sa le regretati in viitor.
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Shiva, ce cod ai gasit pentru scut, ca eu am gasit 2 coduri in EPC, la preturi astronomice?
  • decadurabolin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ar fi super ok daca ati putea anunta aici daca ati gasit scut, pret etc. Ne-ar ajuta pe toti care tot cautam.
  • emilgreus

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Saptamana viitoare ar trebui sa imi soseasca scutul comandat pentru Corsa mea. Este de plastic, original si costa 170RON. Sper sa vina si cu elementele de prindere. Va tin la curent +poze.
Ca fapt divers, cel metalic, tot original era la 450 ron.
  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
hai ca sunt foarte curios.
fa si tu niste poze cu el demontat(fata/spate)si cu el pus pe masina.
numai bine
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR