Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Danut Loghin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Detin un opel vectra din 2005 diesel 1.9 cdti care odata cu venirea iernii si a gerului a inceput sa aiba niste zgomote pe fata, ata staga cat si dreapta. Am fost cu el la reprezentanta(radacini braila) unde mi-au spus ca este de la bieleta de directie stanga fata. Am schimbat-o dar zgomotul, zgomotele se aud in continuare acum dupa ceva timp "putin mai bine".
As vrea sa stiu unde ma pot duce in Braila sau Galati, la un mecanic care poate sa imi spuna de unde este probema.
In concluzie caut UN MECANIC CARE SA SE PRICEAPA, nu unul care isi da cu parerea si eu sa inlocuiesc piese degeaba.
Poate cineva sa ma ajute cu un sfat cu o adresa?

Va multumesc anticipat.
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca se aud cand rotesti volanul pe loc sau la viteze mici -> pot fi rulmentii de la amortizoare.
Daca se aud cand dai peste denivelari -> pot fi flansele de la amortizoare.
Un mecanic, in adevaratul sens al cuvantului, ar trebui sa-si dea seama de unde vin zgomotele prin verificarea masinii.
Zgomotele pot fi cauzate de o gramada de lucruri. Da si tu niste detalii (gropi, viraje, balans etc.). E ca si cum as spune ca ma doare un picior! Care-i diagnosticul?
Service:
https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=35
Service in Galati:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=89630
Daca tot nehotarat esti, in Bucuresti este service-ul unui user ClubOpel despre care am auzit numai de bine.
Cauta si vei gasi!
  • Danut Loghin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Multumesc pentru sfaturi.
Zgomotele se aud cand merg pe deniveleri, iar cand cu ambele roti fata sar concomitent peste o denivelare mai mare se aude un zgomot mai mare. Cineva imi spunea ca acel din urma zgomot este de la bucsle barii de torsiune...
Cum ti-am mai spus am fost la reprezentanta si de acolo,dupa verificarea facuta, am plecat cum am venit (radacini, irmex braila).
Rugamintea mea era sa imi recomande cineva un mester adevarat care sa stie, nu sa faca scoala pe banii mei si nervii mei

Multumesc anticipat.
  • Danut Loghin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Zgomote nu am cand rotesc volanul..
Skip ads

  • andronoiu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
verifica bucsile de la bara de torsiune, aproape sigur alea sunt, si eu am patit la fel se auzeau zgomote la denivelari
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daca scartaie cand treci peste denivelari sunt bucsile la bara de torsine fata - acele cand este frig (sub 0 grade ) asa fac -o data cu incalzirea vremii nu ar trebui sa mai faca (asta daca nu sunt uzate si trebuiesc inlocuite - dar atunci se aude si o bataie )

numa bine
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bucsele de la bara stabilizatoare se pun curate in flansele lor sau se ung cu ceva?
de asemenea, se pun cu deschizatura spre partea din fata a masinii sau spre cea din spate?
  • .ionutz.

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut am si eu cam aceeas problema cand trec peste denivelari de la trecerile de pietoni se aude cum ar freca scutul de denivelare dar nu atinge se aude ca o frecare si mai se aude ceva cand iau viraj pe loc de la ce sa fie zgomotele astea?
  • vutzu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011 2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2009

  • Mesaj Privat
bara stabilizatoare Cool
  • johnut

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Daca se aude o bataie la virajul pe loc e posibil sa fie duse flansele de la amortizoare si rulmentii.
  • .ionutz.

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
se aude decat o data o bataie cand incep sa iau viraju pe loc si dupaia nu se mai aude si se mai aude frecarea cand trec peste denivelarile de la trecerile de pietoni se aude rau de tot mai ales dimineata cand e racoare
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR