Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • hiperul

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am trecut azi pe la un prieten care are service auto...i-am zis ca vreau sa schimb uleiul si eu...stiam ca el lucreaza doar cu repsol si mobil ...asa ca i-am zis ca vreau mobil....dupa ce am mai discutat noi putin pe acolo...mi a aratat un butoi de 200 l ...(defapt erau 2) de mobil 1...zicea ca a bagat la multi clienti din ala si ca e foarte bun...M-a pus pe ganduri....Pretul e mult mai mic...undeva la 22lei litrul a zis el...asta insemnand undeva la 100 lei schimbul...I-am zis ca am ceva de facut si ca trec pe la el mai tarziu si mai discutam... Smile) acum intrebarea : E de incredere acest ulei? Am auzit ca la cam toate reviziile se foloseste ulei la butoi...
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
in general serviceurile asa folosesc ulei la butoi,am fost cu o skoda 1,4 la o revizie si i s-a pus ulei meguin 5w30 de la butoi,chipurile ulei nemtesc si ieftin.daca era skoda mea primea unul dintre cele 2 uleiuri aral hg 5w40 sau mobil 3000 5w40.
poti merge pe mobil1 e marca conscrata ,iar serviceurile care au contracte chiar si pentru ulei varsat nu-si vor risca demnitatea,mai ales ca-ti e prieten.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Iti repet sa fie Mobi1 , nu MobilS sau Mobil 3000, sau orice alt Mobil pentru ca e facut in Turcia. Mobil1 e facut in Belgia , cel de 1L sau 4L , iar cele de 1/4 galon sau 1 galon in USA. Cred ca exista si la butoi Mobil1, dar sa fii sigur ca e ce dai banii, la Iasi la reprezentanta VW pun Mobil S fabricat in Turcia, chiar la garantia masinii.
  • hiperul

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
ALO Very Happy

Pana la urma cati litri de ulei intra la motorul de 2.2 ? Cumva 5,5?

Ultima data cand am schimbat uleiul stiu ca am bagat un bidon de 4 litri + ca am mai cumparat un bidon de 1 litru din care mai e inca jumatate...
Skip ads

  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut hiper!
Vreau sa fiu strict ontopic si sa-ti spun ce am simtit eu cand am trecut pe Castrol Edge.
Exact ca si tine facusem primul schimb cand am cumparat masina si am pus Castrol Magnatec, insa la al doilea schimb, am primit un sfat amical de la un prieten posesor vechi de masina diesel, care mi-a recomandat daca am trecut de 100-120k km sa schimb uleiul si sa pun Castrol Edge. Diferenta de pret intre Magnatec si Edge n-a fost mare si i-am ascultat sfatul. Ca prima observatie, cel putin primii 1000 km de la schimb, masina a parut mai silentioasa si mai putin vibranta la relanti decat cu uleiul vechi (Magnatec).
In opinia mea merita sa treci pe Castrol Edge , desi recent, din lipsa de cash am schimbat cu ulei GM pt. ca am avut minte de gaina si mi-am cumparat proiectoare noi, deoarece cele vechi erau fisurate si n-am mai avut suficienti banuti sa schimb tot cu Castrol Edge. Acum imi pare rau, dar la anul revin negresit la uleiul acesta.
Succes in orice decizie ai lua!
  • mstnliviu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
eu am opel 2000 diesel si pina la ora actuala am schimbat 3 tipuri de ulei si nu ii place nici unul: la castrol la papat, lamobils-au aprins becurile si acum am liqui moly si dupa 5000 km desi are nivelul ma avertizeaza ca sa verific nivelul.Pareri?
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ce motor e?
  • hiperul

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Pana la urma am ales REPSOL ELITE Competicion 5W40 ....Mobil 1 nu are norma de GM ...deci nu e recomandat pt Opel....decat un singur model 0W40

2.2 DTI
  • hiperul

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Pot sa spun ca s-a schimbat un pic sunetul motorului...mai ales la rece..."Nu mai toaca" asa deranjant....

Ce vroiam eu sa mai stiu...la motorul meu intra 5.5 litri de ulei...eu am circulat un an de zile cu 4.5 litri Smile) si cu Castrol...Nu e ciudat ca nu mi s-a aprins niciun martor nimic? adic nivelul la ulei nu era cam scazut? Si un PLUS pt Castrol...Nu mi-a papat deloc...cat am bagat atata am scos Very Happy doar ca era cam arssss....
  • cirstean_florin_90

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Va salut!
Inainte foloseam Magnatec 5w40, acum Am pus Edge 5w40, motor silentios,fara vibratii mari la relanti, insa piesele din motor sunt mai lucioase acum( aspect nichel) decat inainte cu Magnatec!
Este in regula ce se petrece?
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
gama castrol edge e mai buna decat gama castrol magnatec si eu folosesc si sunt multumit.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR