Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • raptor350

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
buna. am si eu o vectra b din 2001 cu motorul y20dth. de cand mi-am cumparat masina, adica acuma 1 an, am o problema la franele din spate. cand trag frana de mana se aude o bubuitura. dar cand pun frana normala nu se aude nimic. am citit pe un topic mai vechi ca s-ar putea fi din cauza la bucsile de la bara stabilizatoare. dar bucsile au fost schimbate. am desfacut roata si amobservat ca daca e frana de mana trasa se mai misca discul pana in un anumit loc, dupa care se blocheaza si se aude bubuitura. am uitat sa specific ca frana de mana prinde foarte bine.....sper sa nu fi gresit cu acest topic ca este prima data cand fac unul:D si sper sa ma poata ajuta cineva....multumesc.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
discurile ovalizate sau uzate inegal cel mai probabil...
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:discurile ovalizate sau uzate inegal cel mai probabil...


raspuns absolut gresit. Ce legatura au discurile ovalizate cu frana de mana? Frana de mana se trage cand masina este oprita iar aceasta nici macar nu actioneaza pe discuri ci in alta parte (pe discuri actioneaza placuta franei de serviciu si ATAT)...
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Corect.
Deci problemele sunt (probabil) la frana de mana, sau cine stie, poate in alta parte in zona puntii spate. Insa trebuie vizitat un service zic eu.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu urmaresc cu interes acest topic dar cel mai mult ma intereseaza finalitatea lui. Am astra G si exact aceiasi problema dar stiti cum, pana in cel mai mic amanunt. La mine a aparut cand am scos masina din service dupa un schimb de placute.
Deasemenea pocneste cand trag mai tare si, deasemenea, pe roata stanga nu tine frana de mana.
Da, lucrarea e in garantie dar ........nu mai vreau sa aud de ei. O iau asupra-mi.


si mai zic si ca la 10km dupa plecare din service am fost nevoit sa opresc si sa...........da, arunc apa din lac peste discul de la toata stanga spate. Era albastru.

Bravo lor! cost manopera 2.600 lei (douazecisisase milioane lei vechi) cu factura! (incluzand busci fata/spate, placute fata/spate si amortizoare fata/spate.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai unde pune masina pe o rampa,baga capul la roata din spate si pune pe cineva sa traga frana de mana sa vezi exact unde se aude pocnitura.
La Vectra B frana de mana actioneaza prin cablu niste tamburi aflati in interiorul discului de frana.
  • raptor350

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
se aude chiar de acolo de la taburii aceea sau ce sunt. ce nu inteleg eu dc se mai invarte discu chiar daca e trasa fana de mana si dintrodata se blocheaza. iar sunetul se aude numai daca e sa invart cu putere mai mare discult.....
  • stan raul

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1997 x20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o Vectra B 1997, exact la fel se maifesta pb cu frana de mana. O sa ma duc sa vad ce are, dar vroiam sa va intreb pe voi daca ati rezolvat ceva in aceasta privinta, nu de alta, dar sa stiu ce ma asteapta. Discurile si placutele sunt ca noi. Ms.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am rezolvat eu.
cablul franei de mana blocat in camasa.

la frana de mana sunt 3 cabluri. Unul central care pleaca de la maneta franei de mana si merge pana sub masina. Acolo are o brida cu 2 gauri, in fiecare gaura intra cate un cablu care merge spre roata (stanga respectiv dreapta).
Cand unul dintre aceste doua cabluri de blocheaza in camasa, de cele mai multe ori din cauza mizeriei care intra pe la burduful spart, face ca numai celalalt sa actioneze frana de mana dar dezechilibreaza brida despre care spuneam mai sus. MAi clar, brida aia este facuta sa traga de doua cabluri iar daca unul este blocat, ea se inclina si face un zgomot ca o trosnitura. Trosnitura se produce la jumatatea masinii dar cablul transmite socul pana la roata si de aceea da impresia ca se aude la roata.
Solutia: schimbarea cablului franei de mana. Dureaza 20 minute.

Cu aceasta ocazie recomand folosirea franei de mana cat mai des, exceptie facand noptile foarte geroase de iarna si asta numai daca discurile de frana sunt ude (exista risc de inghet a discului pe placute) altfel, frana trebuie trasa de fiecare data.
  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
nush ce sa zic bunicule daca aia e...si la mine e treaba pe partea stanga...eu am desfacut tamburii ca imi prindea frana diferit pe roti si cred ca sistemul de scripete de la ferodouri e ca nu se deschide treptat si dintro data si blocheaza roata instantaneu...tre sa vad si eu cum funcioneaza cablul ca sa nu ma insel..
  • aurikalex

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
am oastra 2.0dth din 2000,daca plec cu demaraj sau o calc tare in ,1,2,3 se aude trosnituri la roata dreapta fata.de laservice mi sa spus ca nu e planetara ast rasp
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@aurikalex - bine ai venit pe acest forum. citeste regulamentul ca sa ai o activitate cat mai lunga pe acest forum altfel moderatorii o sa te puna pe tusa (nu se foloseste limbaj de chat pe acest forum si atentie la cuvinte sa le scri corect si intreg).
cat despre problema semnalata sunt destul de putine detalii ca sa ne dam seama de problema. parerea mea este ori un pivot, bieleta antiruliu sau bucsi daca zici ca a fost verificata planetara desi eu tind sa cred ca ar putea fi de la capatul de planetara...
@bunicu - cand ai montat noul cablu ai pus inainte in interiorul camasii silicon sau vaselina siliconica asa cum scrie ca trebuie facut? ca si eu am schimbat un cablu si dupa 2 ierni era iar stricat ca nu am pus vaselina sau silicon in camasa. Asta am aflat-o doar la ultimul cablu care l-am cumparat si care a venit cu instructiuni de montare (era firma producatoare mai serioasa) si de atunci (2 ani) nu am mai avut nici o problema si trag frana de mana tot timpul si iarna si vara indiferent de vreme...
ATENTIE! pentru toata lumea verificati si cum culiseaza placutele in locasurile de pe etrier ca eu am avut o placuta blocata si nici nu am stiut ca nu se manifesta decat prin uzura mai mare pe placuta care functioneaza corect
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR