Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • boris

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salut!

Am si eu o mare problema!

In timp ce mergeam mi-a cazut piesa asta de sub volan:



Ce reprezinta? Masina e Opel Signum 1.9 CDTI - 150cp

Mersi!
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Arcul pedalei de ambreaj. Part no: 93183937, aprox. 50 de lei la dealer.


Imaginea e preluata de pe vectra-c.com
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cat de mare este? fa o poza cu o rigla pusa langa si uitate si pe sub volan si fa si acolo cateva poze... tind sa cred ca este de la sistemul de reglare al volanului dar nu bag mana in foc... vino cu mai multe detalii si poze cu dimensiuni (rigla pozata langa)
  • boris

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
@elegance: Multumesc pentru raspuns.... cred ca este arcul de la pedala de ambreiaj cum spui si tu... dar treaba e ca ambreiajul merge perfect... nu simt nici o diferenta.... m-am bagat dedesupt dar nu pot vedea.... e capsulat pe acolo si e greu sa te uiti cu lanterna....

@mikyboy:


Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pedala de ambreaj se ridica de la pompa. Fara arc pedala nu sta in pozitia maxim ridicat si nu iti actioneaza switchul - probleme la tempomat si motor.
Ca sa vezi unde e pozitionat trebuie sa demontezi plasticul de sub volan (2 torx'uri sus, unul sub blocul de lumini si 3 in partea de jos)
  • costin36

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2007

  • Mesaj Privat
..............daca ti-a cazut arcul de la pedala de ambreiaj, mai mult ca sigur ai piesa de fixare sparta. Este o bucata de plastic galbena (se vede in poza pusa de colegul) . Arcul nu are nimic, dar ti-a cazut din cauza ca s-a spart piesa de care am pomenit mai sus, iar arcul nu mai are in ce sa stea fixat. La mine sa spart acum an, m-am chinuit si am lipit-o si a mers pana acum vreo 3 luni cand s-a spart din nou. Unii colegi de pe aici au facut-o din aluminiu, dar avand in vedere ca este o forma destul de ciudata iti trebuie un meserias bun sa ti-o reproduca. Atentie piesa mai are si o tablita in forma de semicerc care este acoperita cu teflon unde se fixeaza un capat al arcului, trebuie sa o recuperezi in cazul in care vrei sa o confectionezi. Exact cum spunea si colegul mai sus, lipsa arcului are influenta asupra tempomatului, in sensul ca nu poti sa il mai actionezi si de asemenea pedala de ambreiaj este putin mai tare, insa in timp piciorul se obisnuieste.
Daca gasesti sa cumperi tot ansamblu (arc +piesa de fixare galbena ) posteaza si tu de unde ai luat.
  • boris

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Arcul pedalei de ambreaj. Part no: 93183937, aprox. 50 de lei la dealer.


Imaginea e preluata de pe vectra-c.com


Am fost azi la Di-Bas sa vad cat costa si m-au spart! Ei nu au componente decat amsambluri.... asta inseamna ca trebuie sa schimb tot pedalierul si costa 40 de milioane! Ei mi-au recomandat sa caut aftermarket ca cica se gaseste numai arcul!

Acum vin cu intrebarea: Unde ai gasit cu 50 de lei arcul asta? Multumesc!
  • costin36

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2007

  • Mesaj Privat
.....omule, nu intelegi ca arcul tau nu are nimic!...la tine sa spart piesa evidentiata de mine. Intreaba daca in cei 50 de lei intra si piesa aceea de plastic galbena, altfel nu are rost sa dai banii pe el.


...uite asta este piesa de care zic:


cam asa arata intreaga

Skip ads

  • boris

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Da, am inteles din prima.... interpretarea mea a fost gresita ca nu stiu cum sa ii zic si asa ca i-am zis arc.... Smile
  • deleted-23844

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Din moment ce exista part number pentru arc, au fost nesimtiti cei de la Di-Bas. Trebuie sa-si pastreze reputatia, ce naiba Smile
Recomand sa te duci la Radacini Vitan. Oameni mult mai ok la service. Spune-le exact problema si du-te si cu codul pe care ti l-a dat colegul mai sus. Eu zic ca rezolvi in maxim 100 ron.
  • boris

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Saptamana viitoare incerc si la Radacini!
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Și eu am pãțit zilele astea și în magazin nu-ți dã decât toate pedalele,dupã codul gm93183937 dat l-a gãsit imediat la un pret convenabil 80 de lei.Mulțumesc frumos.
Skip ads

  • catalinemil

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Fãrã acest arc nu poti folosi pilotul automat. Eu am pãțit la fel la un semafor, a cãzut singur la picioarele mele. Am dat comanda la un magazin si l-am pus singur. Acea piesa galbenã din plastic am lipito de suportul unde vine prinsã pt a nu se mai misca si sa se frece de acel metal-aluminiu cred. Este simplu de montat. Baftã!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR