Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lyonel cu 300lei ai doar chit distributie, nici macar kit original sau febi nu este complet, treaba ta.
Skip ads

  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am bagat ce mi-a recomandat macanicul, 10W40. Tot asa au bagat si nemtii, inca de cand era masina noua dar in cartea service nu scrie ce marca. Eu am bagat GM pt.ca asa mi-au spus cei de la magazin, ca e de opel. Cand mi-au spus ca e 100 lei cu filtru cu tot m-am bucurat (la bidon de 5 l), gandindu-ma ca-mi mai ramane si de completat. Vazand discutiile despre ulei imi dau seama ca nu voi mai ajunge sa completez pt.ca-l voi schimba cat de curand posibil, la ce iarna se anunta. Kit distributie...intr-adevar ieftin. Neavand habar despre piesele de opel, i-am dat macanicului banii inainte spunandu-mi, dupa ce vazuse probabil defectiunile, ca atata costa. Cert este ca a si montat componentele din acel kit. Banuiesc ca acesta continea doar o parte din componente. A fost o solutie de compromis la ce bani mai aveam dupa cumpararea masinii. Manopera m-a costat tot 300 lei si mi s-a parut scump dar ce stiu eu despre distributie?! Macar am facut RAR-ul. Primisem sfaturi despre ulei dar continuam discutia la rubrica respectiva a acestui forum. Am vazut cum suna motorul cu distributia distrusa si o sa stau cu urechea pe el. La primele semne o schimb. Mai citesc pana atunci. Si bineinteles va mai intreb si pe voi cate ceva. Multumesc pt.observatii. Probabil ca nu ma mai intaresa acest subiect, cosiderand problema rezolvata la mine. E...uite ca nu e!
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am facut o lista cu piesele necesare la schimbarea distributiei pentru Corsa C din 2001, benzina, motor Z12XE, 102.000 Km. Fara ulei, filtre, solutii curatare, pompa apa dar as mai vrea o parere: e ceva in plus sau in minus? Preturile sunt majoritatea de GM probabil (de pe internet), cam cum par?


  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Comanda kit distributie ca are pinioane si ceva surubele, restul separat si iesi mai bine, cam 1100 lei pe original.
Unele preturi sunt mari altele corecte. Cel mai simplu fuga la magazin cu codurile si vezi oferta, de pe internet cine stie ce primesti...
Skip ads

  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
O idee buna cu kitul, mersi.
Lista e de pe forum in mare parte, asa cum am inteles eu chestiunea. Dintre piesele care teoretic trebuie inlocuite n-am uitat nimic?
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Vad ca Agila dvs. are putini km si in plus este din 2001 cand se faceau pinioane adevarate.
Cu siguranta puteti renunta la pinioanele camshaft (care nu se uzeaza) si mai castigati 400 lei.
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@PL500: daca la mine te referi, am Corsa C din 2001, nu Agila. Proprietarul anterior a folosit ulei Castrol 15W40 din 2007 pana in 2012, schimbat de doua ori in 5 ani - spun asta in cazul in care are vreo legatura cu uzura pinioanelor/distributiei, n-am idee cum as putea verifica asta.
Orice economie posibila ma ajuta, dar daca ma apuc de desfacut mai bine schimb tot ce a ar putea fi uzat, vreau sa dorm linistit chiar daca o fac pe banii mei. Masina o fac pentru mine, nu pentru vânzare.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Aveti dreptate, nu am citit bine, insa motorul tot ala e. La uzura pinioanelor nu are asa mare importanta uleiul
folosit. Se uzeaza in masura mult mai mare pinionul de la vibrochen (face mai multe ture) insa de multe ori este
recuperabil si acela. Repet: 99.99 % nu este nevoie sa schimbati pinioanele de la axele cu came.
Piulitele de la garnitura catalizator este bine sa le schimbati cu unele din cupru, eu am cumparat de la un
magazin cu piese de schimb Dacia, piulite cupru de la electromotor/alternator - am pus cate 2 buc. pe fiecare
prezon.
Atentie la garnitura capac chiulasa ca sunt 2 modele cu contururi diferite, daca nu si-a pierdut elasticitatea cea
veche - o puteti refolosi cu putin adaos de silicon ermetic.
Skip ads

  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Asa au spus si altii pe forum despre pinioanele de la axe dar nu sunt primul proprietar, nu stiu ce sa zic... mai vedem, deocamdata am bani de suruburi; in rest nici o grija, am pus la Loto...
Mersi oricum pentru sfaturi.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
M10x55 merg la pinioanele model nou sau seria XEP. Daca ramai cu pinioanele vechi pe came trebuie M10x60.
Daca nu stii nimic despre masina schimbi tot si 150,000km dormi linistit.
Pinion vibrochen cam 20% prezinta uzura si doar 1% cele de came, sunt cei care merg cu tacaneala mult si bine.
  • bugzi

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Tocmai ce am achizitionat si eu o Corsa 1.2 Twinport din 2006 din Germania a carui motor suna a diesel dupa ce temperatura 'sare' de 80 grade.
Masina a fost avariata si nu am platit prea mult pe ea doar ca acum au inceput sa apara probleme... Sad
Dupa ce am citit, vazut si ascultat ce au pus baietii aici am ajuns la concluzia ca trebuie sa umblu si eu la distributie (eu? pff, as face-o daca as stii ce si cum... Smile).
Totusi masina mea are aproape 60k km la bord (sunt 99% sigur) si mi se pare un pic ciudat sa ajungi sa schimbi o ditributie la mai putin de jumatate din perioada ei de viata normala.
Ma puteti sfatui va rog unde sa merg pentru o constatare\rezolvare a problemei mele? Sunt din Bucuresti si teoretic ar trebui sa rezolv pana pe 28 dec toate problemele caci am progrmare la RAR.
Multumesc si numa' bine tuturor!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi la Publicitate eduard33 sau maiandrei
Skip ads

  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
buna seara, clubopel!
intervin si eu cu un zgomot ce pare a veni de la lantul unei corsa c 2001 z12xe.
zgomotul apare la cald, in ralanti. daca o turezi putin dispare, iar cand coboara in ralanti din nou, mai dureaza cateva secunde pana reapare.
se aude mai bine in al doilea clip, fiind filtrate zgomotele motorului.


Poate va puteti da seama de unde vine zgomotul, mai exact.
Multumesc.
  • iosiftm

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
smsorinxp@
Zgomotul e de la distributie si se cam aude rau, vezi ca se poate sa ramai fara masina daca mergi asa cu ea.
Sare lantul si adio motor.
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Cel mai bine filtrai zgomotele de fond daca opreai muzica... si a mea tacane, nu chiar asa de rau, si strâng bani de distributie.
  • Falcosu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua, tocmai ce mi-am luat si eu prima mea masina,Agila 1,2 din 2002,si citind aici m-ati pus pe ganduri,Trebuie sa schimb si eu distributia?Motorul era rece.


  • nyky85

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2004 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Garantat trebuie schimbata.
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Daca asa face la rece... la cald cum suna? mi-e si frica sa intreb.
Am auzit (nu pe forum) ca unul avea si el zgomot de lant la motor, dar dadea muzica mai tare si nu se mai auzea. Si dupa ce i s-a rupt lantul si-a schimbat motorul.
  • bugzi

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2010

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Vezi la Publicitate eduard33 sau maiandrei

Va multumesc pentru indrumare dl Dan.
Am fost la EDS si mi s-a facut o constatare completa a masinutei. Asa da verificare!

Din pacate nu s-au putut pronunta 100% daca e o problema de distributie sau nu; trebuie sa verificam capacele de la axele cu came mai intai (zic dansii ca e posibil sa fie desfacute) si apoi sa schimbam distributia daca constatam ca avem si acolo o problema.
Am programare in a doua saptamana din ianuarie asa ca revin cu informatii.
Numai bine!
  • Falcosu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Nu poate sa sune asa din cauza ca nu am schimbat inca uleiul?Stiti pe cineva in cluj care ar putea sa schimbe distributia?

Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR