Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asa cum am zis mai sus in caietul de service spune la 4 ani sau 60.000 km. Ia caietul de service la studiat si acolo vei gasi toate operatiunile pe care trebuie sa le faca la masina si intervalul lor.
Skip ads

  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
astazi am facut revizia la 71 500 km (precedenta la 60 000 km, in reprezentanta din cauza de garantie)
consumabile utilizate:
filtru aer mann
fitru ulei mann
filtru benzina mann (pe ambalaj scria daewoo si fata de filtrul care l-am dat jos avea in plus o urechiusa metalica; n-am avut cleme noi asa ca le-am folosit tot pe alea vechi, am reusit sa le scot fara sa le rup)
filtru polen gm
ulei castrol magnatec c3 5w40.
pana acum am avut numai gm 5w30, sunt curios cum o se comporte motorul cu castrol, asta ma roade cel mai tare pentru ca cu gm nu am avut deloc consum de la schimb la schimb iar castrol nu are aprobare gm. in fine, am facut-o.
cine a mai trecut de la gm la altfel de tip de ulei, ce impresii a avut?
  • dannyaxy

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
tot astazi am facut si eu revizia la 59 000 KM in service autorizat opel . pt z14 xep (ianuarie 2008)
consumabile utilizate:

filtru aer mann
fitru ulei mann
filtru benzina mann
filtru polen mann
( pret filtre 35+48+27+37=147 lei )
ulei GM 5w30 ( 5 L = 127 lei)

bujii NGK - ZFR5F 5165 ( 13 lei x4=52 lei)
total consumabile : 147+127+52=326 lei
+ 120 manopera
=446 lei. pret final
( filtrele ,uleiul si bujiile cautate pe la magazine la preturile cele mai mici din zona valea jiului)
cred eu ca e binisor nu?
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
As vrea sa schimb si eu antigelul si m-ar interesa cam cat e litrul de GM fara silicati si cati litrii intra inmotor( Z14XEP )? Multumesc !
Skip ads

  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
se apropie revizia de 45 k, (cred ca nu-i apuc sa-i fac). oricum mi-am luat tot ce aveam nevoie : filtre de la mann in afara de cel de polen, este de la champion, bujiile cumparate anul trecut nu le-am schimbat si nici anul asta nu le schimb pana nu vad ca necesita asta ! ulei tot pe edge 0w30 am sa merg si anul asta . masina are vreo 38 k si am complectat doar un pic de antigel ! per ansamblu toate m-au costat 350 lei.
  • ss man

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Postez si eu ce am schimbat la Astra G Z14XEP revizia de 60000km:
Filtru ulei, aer, benzina, clima - toate MANN
Ulei Castrol Magnatec A3/B4 5W30 (are norma GM-LL-A025 si GM-LL-B025) 4L
Ulei cutie viteze - GM luat de la reprezentanta ~40RON/L - 2L
Bujii NGK ZFR5F-11 4buc
Curea alternator+compresor ContiTech 5PK1355 (parca).
Si alte maruntisuri care nu sunt consumabile: suporti esapament si cablu frana de mana TRW.
Preturile nu le mai stiu detaliat dar total consumabile+piese a fost undeva spre 700RON. Piesele le-am luat de la diverse magazine din Timisoara + uleiul de cutie de la reprezentanta.
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Revin cu preturi actuale la revizie Z14XEP.

Ulei GM 5W30 4x1litru -> 28x4=112lei
Filtru Ulei MANN = 21lei
Filtru Aer MANN = 39lei
Filtru Polen MANN = 49lei
Bujii BOSCH FQR8LEU2 4x15lei=60lei
Placute frana TRW Lucas = 130lei (cele vechi terminate dupa 41.000km. Tablita de la placute incepuse sa atinga discul pe margine si se auzea un harait metalic, semn ca trebuie schimbate urgent)
Manopera = 100lei (facuta de baiatul de la service in garajul propriu dupa program, foarte multumit, iti spune tot ce vrei sa stii)
Piesele luate de la magazine din oras, nu de la reprezentanta.

Toata distractia = 511 LEI
  • adytzu_slk

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Filtru de bnezina nu l-ai schimbat?
Skip ads

  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu, este luat in calcul la revizia urmatoare. Nu se schimba asa des ca la diesel. In carte scrie din 2 in 2 revizii la benzina pe cand la diesel la fiecare revizie.
  • bybano

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut am o Atra G 14 twinport din 2007, trebuie sã menționez cã pânã acum cu ea doar 22500 km parcurși, a ieșit din garanție și mã gândesc sã-i fac revizia, nu am apucat sã o fac la 20000, de asemenea nu s-a mers cu mașina cã nu a avut cine, am citit în manual cã ar trebui schimbatã și distribuția. Eu vreau sã schimb filtre, ulei, plãcuțe, bujii etc și distribuția. Aștept ceva sfaturi sau recomandãri. Mulțumesc anticipat !
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
bybano a scris:Salut am o Atra G 14 twinport din 2007, trebuie sã menționez cã pânã acum cu ea doar 22500 km parcurși, a ieșit din garanție și mã gândesc sã-i fac revizia, nu am apucat sã o fac la 20000, de asemenea nu s-a mers cu mașina cã nu a avut cine, am citit în manual cã ar trebui schimbatã și distribuția. Eu vreau sã schimb filtre, ulei, plãcuțe, bujii etc și distribuția. Aștept ceva sfaturi sau recomandãri. Mulțumesc anticipat !


Ai motor Z14xep cu distributie pe lant, asa ca poti dormi linistit. Nu se schimba decat daca bate. Asta nu se va intampla sub 100.000 km dca totul e ok. Te poate tine si 300.000 Smile
Schimba doar uleiul si filtrele. Placutele pe mine m-au tinut 41.000 asa ca te mai gandesti pe la 35.000. Bujiile le schimbi de la 50.000 in sus. La service mi-au recomandat la 60.000.
Masina este noua, nu arunca banii degeaba.
  • bybano

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Mulțumesc, o sã revin cu mai multe detalii despre operațiune de service, piese, cost etc.
Skip ads

  • bybano

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am facut revizia, cost 499 Ron, multumit pt ca am avut un prieten la OpelGTT si s-a ocupat el de masina, a lucrat altfel se vede.
  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ce denumire are filtrul ala de ulei ce are o supapa sau asa ceva si nu permite returul uleiului (sau ceva de genu- sper sa ma fi facut inteles -manhale, parca ?)
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
MAHLE este o firma care face si filtre dar nu stiu despre ce filtru spuneti cu returul...
  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
da, da, asta-i. mersi.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mahle OX173D -filtrul acesta nu permite dezamorsarea pompei de ulei
  • eutu26

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu am un opel astra clasic g din 2007 am ajuns la 85000 de km si acuma i-am facut ultima revizie foarte simplu , intri pe net scrii revizii opel si iti comanzi kituri de piese GM de pe un sait, pt revizie te duci la un service dai si lu aia ceva acolo si gata.
Daca te duci la hoti de la opel care oricum nu iti fac revizia cum zic ei ca o pun pe tester ,ca ii fac tot ce scrie in carte , etc dai 8 milioane ca la ei uleiu GM 0 30w e 4 milioane si filtrele la fel))), ultima revizie am facuto la ei cu 550 la golden platinum galati full (cu bujii si placute) pt ca aveau oferta pt masini mai vechi de 4 an, acuma cand ii sun doar pt revizia normala fara schimbat bujii si placute imi cer 500 si la braila 490 si imi da bujiile acasa da ce sa fac eu cu bujiile imi fac colectie.
Firma seriosa ma duc prima oara, mi sa aprins martoru in bord cheita ceck engineeen , ma duc la ei , o pun pe tester, cica, domnle e un contact electric undeva, nu e electricianu azi, nu tu ce coduri de eroare are nika, deci a venit bou si am plecat vaca , mai vino odata sa fie electricianu , iar vin iar se uita acuma nou verdic e valva egr, iaar plec vin iar acuma imi zic ca e debitmetru dar masina nu are nimica fizic ci doar mi se aprinde si se stinge martoru cand are el chef, asa e la noi daca nici ala de la reprezentata nu iti repara masina , cu toate ca se intreaba de ce nu mai cumpara de la ei lumea masina , oricum am intentia sa o vand si imi cumpar dacie frate sa o leg eu cu sarma decat sa isi bata toti joc de mine pe banii mei
  • civisalom

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra G z14 xep revizie 60000 km ... Manopera si piese total preț
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR