Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am un Opel Zafira, din 2006, motorul 1.9 CDTI, 101 cai. Din cand in cand are un consum foarte mare, gen 4-5L/h la relanti si se aude un sunet mai gros pe evacuare.

Stiu ca acestea sunt deobicei, manifestarile unei regenerari de filtru de particule, insa nu imi apare in bord martorul "bujie incandescenta" care sa clipeasca. In rest manifestarile sunt normale ca la regenerare. Daca merg cu ea turata (in 3000 de ture), in 5-10 minute revine la consumul normal. 0.7-0.8 L/h la relanti. Asta nu ar fii o problema, doar ca se intampla cam des in ultima perioada, adica de cel putin 4 ori pe luna iar pana acum 1 an, nu prea se intampla niciodata, sau foarte rar.


Ar putea sa fie altceva de vina care sa cauzeze aceasta problema?
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
E regenerarea sigur. Cred ca este prea infundat DPF-ul si senzorul de presiune al acestuia sesizeaza o diferenta prea mare a presiunii si incearca sa faca regenerari dese pentru o curatare cat mai buna.La mine s-a facut asta vara regenerarea de 2 ori intr-o zi. Normala aceasta se face cam la 1000 Km. O solutie ar fi demontarea DPF si spalarea acestuia. Cauta pe forum metoda si vei gasi. Succes.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
atunci cand becul clipeste inseamna ca a avut tentative nereusite de regenerare din n motive si trebuie facuta o regenerare fortata sau in mers. Nu ai voie sa opresti motorul in aceasta situatie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR