Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • alexutzu_08vs

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2012

  • Mesaj Privat
am o masina opel astra 1,7 dti(Y17dt) din 2001(170.000km) si nu mai trage motorul...adik ma chinui sa prind 60-70 la ora....80 doar in vale...nici in viteza intai nu trage...si asta s a intamplat deodata...ma urcasem in ea pe la ora 3(lapovitza)si mergea stas apoi pe la ora 7 fara 20 am mers iar cu ea...nu mai tragea...calcam pedala pana la fund si nimic(am mai patit sa nu traga dar la 130 de km/h cand imi aparea si o lumina in bord)...astept un sfat...ce ar putea cauza?filtru de motorina,admisia,debitometru?a mai patit cineva?multumesc.....masina o am de vreo 5 luni...am schimbat toate filtrele inafara de cel de motorina
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Du-te la un tester si vezi ce erori ai stocate....daca nu poti sa faci singur testul agrafa(da-i o cautare aici pe forum si te lamuresti) si posteaza apoi aici codul de eroare.
In alta ordine de idei probabil ai probleme cu debitmetrul si/sau EGR....
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
scoate mufa de la debitmetrul de aer si vezi cum merge.
daca merge mai bine, inlocuieste-l.
  • alexutzu_08vs

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2012

  • Mesaj Privat
deci sa termin povestea...frana mea de mana nu prea tinea...si azi cand sa plec cu ea sa schimb filtru aud scartz///dau o tura de bloc si ma dau jos...era polei si gheata era zgariata....in concluzie era blocata o roata de pe spate...pe asfalt se invartea dar pe gheata nu....am scos roata si am deblocat cablul de la frana de mana si am si schimbat filtru de motorina(arata groaznic)...sper sa nu mai fie nimic altceva....multumesc la toti cei care au raspuns;)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR