Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu motorul asta.
1. Frana de motor e prea brusca, rezistenta pe care pare ca o induce motorul in lantul de transmisie e foarte mare.
2. Cand schimb vitezele, aduc motorul la 3000 de ture, si vreau sa schimb destul de repede, acul vitezometrului pica brusc sub 2000 si se normal se smuceste un pic.
Parca pica prea repede turatia. Sa fie o problema cu ...egr poate?!
Skip ads

  • ursoicristian

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2008 13dtji
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
kalu a scris:mane km sunt teoretic neimportanti daca masina se prezinta impecabil si a fost exploata corect!majoritatea care zic ca au km putini raman doar la faza cu crezutul pt ca majoritatea sunt masini aduse de afara si au de la 100.000km in sus asadar daca masina e in parametrii si are un pret bun nu vad d c nu ai cumpara-o!


Salut,

Mare dreptate ai,eu anul trecut am cumparat-o pe a mea(mi-a adus-o un verisor din Franta),masina arata impecabil zici cai noua.In bord avea 39000km,dar a aparut o problema cu o bujie si atunci mi-am cumparat tester(sa fiu gospodat cu lucrul meu),si surpriza masina avea 239000km.De acum ma pregatesc de distributie.
O seara placuta,
Cristi
  • reallife242

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut , sunt si eu posesorul unu astfel de automobil Corsa C an 2005 , 1.3 cdti primita cadou . cand am aduso in romania aveam 140000 acum am 170000 , ca si parere generala este o masinuta Ok pentru categoria din care face parte, eu am schimbat consumabilele la fiecare 10000 sau 8000 depinde de cat si unde am folosito, in rest am fost nevoit sa schimb urmatoarele : rulmenti fata , discuri frana fata , placute frana fata- spate, burduf stanga -dreapta, sistem stergator, intinzator, pompa apa, suspensii fata, bucsa caseta directie, bieleta antiruluiu si o bieleta, curea altelnator, fulie altelnator . incet ma pregatesc pentru schimb distributie .
  • petreionel76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Meriva 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Rog cine imi poate spune unde se afla mai exact SENZORUL DE TEMOERATURA COMBUSTIBIL la o meriva motor 1.3 diesel 55 kw 75 cp am o eroare P0180
Skip ads

  • CViorel85

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
am opel corsa c de 1.3. este din anul 2005. nu mai trage bn ajunge doar la 3500 de turatii este dus EGR?
  • astrahcdti

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2017

  • Mesaj Privat
imi spuneti ce sunt piesele 1 si 2 din imagine
capacul de la 1 il gasesc mereu deplasat, parca ceve din interior il tot impinge in afara
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR