Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
au anuntat astazi,cica se scumpesc rca cu cel putin 30%. o sa fie ceva de speriat cu asigurarile! da bani la agenti sa scrie polite dar nu mai dau banii la service sa rascumbere pauba! o sa fie mai mare caterinca si cu sistemul asta nou!
Skip ads

  • opel4evar

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca nu se scumpesc. Asa zic mereu la sfirsit de an.
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ai dreptate,nu se scumpesc,s-au scumpit deja Wink
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
se scumpesc in fiecare luna Smile de-asta au anuntat ca e posibil ca incepand cu 2013 sa se scumpeasca 1 data si bine...
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu mai pot modifica postul anterior...
precizare de la CSA:
Precizãri privind asigurarea RCA

Referitor la afirmațiile apãrute zilele acestea în presã, conform cãrora prima RCA ar putea crește cu 50% sau chiar mai mult, Comisia de Supraveghere a Asigurãrilor (CSA) face urmãtoarele precizãri:

Tarifele de primã pentru asigurãrile obligatorii RCA sunt stabilite exclusiv de cãtre societãþile de asigurare, în funcþie de rezultatele proprii înregistrate pentru aceastã formã de asigurare și strategia de vânzare.

Comisia de Supraveghere a Asigurãrilor nu poate interveni asupra cuantumului tarifelor de primã RCA, întrucât acest lucru ar contraveni directivelor europene și atribuțiilor CSA.

Proiectul de modificare și completare a Normelor privind asigurarea obligatorie RCA, puse în aplicare prin Ordinul nr.14/2011, pe care CSA îl supune dezbaterii publice în aceastã perioadã, nu vizeazã majorarea tarifelor, ci are în vedere stabilirea unui mod unitar de calcul actuarial care sã conducã la un cuantum corect al tarifului de primã RCA, în beneficiul asiguraților și pãgubiților.

27 noiembrie 2012

Sursa: CSA - Centrul Media
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
O firma de care cineva a fost multumit ? Sau e ca si cum as cauta dinti de gaina?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
exact asa e nelutzu... nu-ti poate garanta nimeni ca daca-ti faci polita la firma X, n-o sa ai probleme, desi platesti de Y ori mai mult decat pretul oferit de Z firma...
eu personal am avut "conflicte" cu Asirom, dar m-am inteles bine cu Astra... poate sa vina "vasile" sa zica ca el a avut probleme cu Astra, dar a fost OK cu Carpatica (numele firmelor alese aleator)...
singura "sansa" e sa mai cauti pareri, faci polita unde crezi si sa te rogi sa nu fii nevoit sa apelezi la ea...
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
nelutzul40 a scris:O firma de care cineva a fost multumit ? Sau e ca si cum as cauta dinti de gaina?


Mi-am facut niste reparatii pe o polita de Allianz si nu am intampinat nici cea mai mica problema!
Skip ads

  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri!
Am vazut ca de ceva vreme astia ai lu nenea Tiriac au multe reclame la tv cum ca la ei nu sunt probleme cu decontarea, sa vad...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
statistic vorbind Allianz ar fi cei mai OK.
Adica daca cauti pe net, de ei gasesti cele mai putine chestii naspa.

Din proprie experienta iar pot sa iti spun ca Allianz sunt OK. Am avut la ei 3 daune, una in 2009, doua anul asta. Drept e ca pe CASCO.
  • opel4evar

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
sant buni cei de la Alllianz, nimic de zis, dar au niste scoruri si la casco si la rca de te doare capul cind vezi...
  • ionutmarius85

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2012

  • Mesaj Privat
eu am avut casco la BCR - dauna totala o masina,daune la actuala masina odata 57-60mil..odata 67 ...fara probleme..pacar ca au fuzionat cu omniasig. nu sunt deloc seriosi. am stat o luna pana mi-au dat niste bani ptr ca am ales regie proprie.
Skip ads

  • kosasig

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2012

  • Mesaj Privat
opel4evar a scris:sant buni cei de la Alllianz, nimic de zis, dar au niste scoruri si la casco si la rca de te doare capul cind vezi...


Oricum asa scumpe (pentru buzunarul nostru) , tot nu se ridica la nivelul celor de afara !
  • ionutmarius85

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2012

  • Mesaj Privat
ideea este ca eu am avut dauna la Allianz..am fost lovit de un nene cu o skoda . s-au miscat rpd nu pot sa spun nimic .
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Victorie Smile am reusit sa-mi iau masina din service dupa 2 luni fara cateva zile ...pun maine o poza ,daaar euroins tot de k k este ...to be continued
  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Buna seara si eu am avut de lucru cu asigurarile,cel mai bine mi-a platit fostul Ardaf si Astra,Omniasig si Asirom au fost foarte neseriosi,si eu am auzit ca cei mai buni ar fi Aliantz,dar au si preturi pe masura,adevarul este insa ca toate societatile de asigurari sunt intelese intre ele si cu serviceurile si sub obladuirea CSA,jecmanesc cat pot de mult pe asigurati,patesc cat pot de putin si de tarziu lucrarile facute de mantuiala cu facturi unflate de catre service,iar cei care castiga in instante sunt putini si in general cei cu bani multi si cu relatii.In fiecare an cresc preturile pe motiv ca creste limita de despagubire,iar cand platesc calculeaza preturile dupa cle mai ieftine chinezari.Iar mai nou orice solicitare de despagubire este consideerata suspecta de frauda iar solicitantul hot,si tratat ca atare si ca un cersetor,e drept ca mai sunt si cazuri din astea dar adevaratii hoti sunt cei de la asigurari si de la service care fac facturile, platile si lucrarile dupa cum vreau ei si sa le iasa lor bine,dar pe ei nu-i trage nimeni la raspundere,instantele si CSA nu prea se baga ca sunt pe mana cu ei,ca tot de pe urma lor traiesc si ei, iar toata hotia asta se desfasoara sub ochii atenti ai Statului care,prin legile care le da permite societatilor de asigurare sa faca ce vor,ca doar prin ele se fura bani multi si traiesc si politicienii bine.Vinovati suntem si noi ca nu suntem uniti si ca acceptam mizeriile astea de asigurari fara despagubiri,roviniete pentru drumuri pline de gropi,de zapada,sau mai nou inchise.Noi suntem obligati sa ne facem asigurare,daca nu avem platim amenzi foarte mari,ni se retine talonul si numerele,dar societatile de asigurari care nu platesc nu patesc nimic,pentru ca cu ajutorul lor traiesc bine cei care fac legile.
Poate pare o prostie,dar citind postarile anterioare cu necazurile colegilor,m-am gadit oare cum ar fi daca unul dintre noi ,cu o rabla cu RCA,la Euro Ins,Crpatica sau alte deastea am sifona serios una din limuzinele de lux ale directorilor de la companiile de asigurari,oare la ce serice le vor repara?,oare cu piese s h? cu chinezarii?cat va dura reparatia?,sau cat ar primi pt reparatie in regie proprie?ca ma gandesc ca la reprezentanta cu piese originale nu le fac ca e pre mult!?
Cred ca daca legea ar fi facuta cum trebuie si nu ar permite asiguratorilor sa plateasca,cand vor ei si cum vor ei,daca ar fi obligati sa rezolve in 30 de zile dosarul,daca serviceul,ar fi controlat si ar raspunde pt calitatea lucrarilor,daca ar primi si ei amenzi de sute de mii de euro si s-ar retrage licenta la cei care fac prosti,daca nu s-ar permite asiguratorilor sa plateasca reparatii cu piese S H,asta ca tot bat atata moneda guvernantii si politia pe siguranta traficului si stare tehnica a masinii,adica daca avem ceva defect la masina politia ne poate lua talonul numerele si da amenda ca punem in pericol securitatea celor lalti participanti la trafic si a noastra,pt ca masina nu corespunde tehnic,dar daca o reparam cu piese sh,adica folosite si uzate intr-un anumit procent,asta ca asiguratorul sa plateasca mai putin nu e nici-o problema,atunci cred ca situatia ar fi alta,pana atunci insa stimati colegi de forum va doresc drumuri bune si fara evenimente rutiere,si Sarbatori Fericite,si sa nu aveti nevoie de asigurari.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR