Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Mi s-a spart radiatorul de racire si intr-o ora mi se scurge aproape toata apa. Trebuie sa imi iau altu , si nu stiu ce firma sa aleg(nissens , nrf , ava cooling , gm, etc). Preturile variaza destul de mult .
as avea nevoie de niste pareri , daca ma poate ajuta cineva.
Skip ads

  • Wannabe

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu am pus NRF in locul celui original, acum 1 an jumatate si nu am avut neplaceri pana acum.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
cat ai dat pe el?eu am gasit la 450.dar am gasit si altele la 300. ma intreb daca as avea probleme cu ele
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
stiu ca au fost chemari in sevice pentru montarea unor cleme la radiator.poate cineva sa spuna ce cleme au fost puse , si unde , pentru a putea pune si cei care nu au fost in service si au probleme cu radiatorul. stiu ca radiatoarele se rup la prinderi , pt ca sunt din plastic , si din cauza vibratiilor acestea se rup/sparg..
Skip ads

  • Wannabe

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu mai retin exact pretul, dar a fost in jur de 450 de RON.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
asa e si acum
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Vreo parere despre firma TYC ? am gasit un radiator de la ei , destul de ieftin.acum .. nu vreau sa ma zgarcest pt 1 mil si peste 2 luni sa cumpar alt radiator
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am pus azi o solutie de la abbro - stop leak ( lichid ) . vad ca a acoperit gaura si nu a mai curs antigelul.a crescut si temperatura motorului. in oras sta pe la 87-88 ( la 88 deschide termostatul si scade pe la 83-84 ) . inainte statea in oras pe la 66 maxim 70 cand era aglomerat tare . probabil statea la o temepratura mica pt ca imi curgea lichidul si nu avea timp sa se incalzeasca. Confused nu stiu/ sper sa fie ok acum
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat o sa te tina solutia care ai pus-o,si eu am schimbat radiatorul acum un an,nu mai stiu exact ce marca,dar l-am luat pe ce-l mai ieftin in jur de 220lei si este ok!
Din cate stiu solutiile astea de infundat gaurile in radiatoare nu sunt asa de bune,poate sa-ti infunde radiatorul din interiorul masinii si nu ai sa stii de ce nu mai ai caldura!
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
l-am pus provizoriu pana iau alt radiator. sper sa nu am probleme sa infunde altceva. merge curatata solutia ? spalata ,scoasa cumva
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai aia se solidifica, asa ca, cu exceptia cazului ca gasesti o metoda sa intorci tevile pe dos, si sa cureti depunerile, nu prea merge.
Altfel l-ar spala antigelul, nu?
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
ma gandesc ca se solidifica doar acolo unde intra in contact cu aerul , deci doar o parte din el , iar restul Confused . sper sa nu am probleme din cauza lui Smile)
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
LeonteMihai a scris:stiu ca au fost chemari in sevice pentru montarea unor cleme la radiator.poate cineva sa spuna ce cleme au fost puse , si unde , pentru a putea pune si cei care nu au fost in service si au probleme cu radiatorul. stiu ca radiatoarele se rup la prinderi , pt ca sunt din plastic , si din cauza vibratiilor acestea se rup/sparg..


Nu era vorba de cleme, ci de niste saibe, montate pe surubul de prindere al electroventilatorului. Practic acele saibe au rolul de distanor intre radiator si electroventilator.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Aha.fisura la mine era in stanga sus, la prinderea din plastic.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Pana la urma trebuie sa cumpar alt radiator. Este vreo diferenta intre radiatoarele de racire de la 1.3 , 1.7 , 1.9? Am vazut ca sunt diferente de pret intre ele dar cica ar fi compatibile intre ele.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pot sa-ti zic ca de exemplu, nu stiu daca a fost pura coincidenta, dar la Astra H z13dth din 2008, radiatorul de apa, ac, este identic cu cel de apa, ac de pe z19dth din 2007. La 1.7 este diferit. Trebuie sa fii foarte atent, sa comanzi exact ce-ti trebuie. Eu am pierdut 1 zi degeaba cand am vrut sa-mi schimb radiatorul de apa de pe z19dth. Am dat serie motor, serie sasiu, si mi-au un radiator(adica mai multe) aftermarket si nu au venit pe pozitie. Se chinuiau aia sa-mi faca adaptari, sa prinda coliere si furtune, dar am renuntat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR