Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • hanz

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Calibra 1992 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2008

  • Mesaj Privat
vreau sal verific sa vad daca lucreaza.am inteles ca se scoate mufa aia de sub termostat si se poate masura rezistenta .intrebare :cat trebe sa fie rezistenta?sau poate exista alta metoda sa aflu daca merge senzorul.deci sa nu se confunde cu senzorul care trimite temperatura la bord.eu vb de senzorul ala cu 2 pini care trimite informatia la ECU.mersi.
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat

  • hanz

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Calibra 1992 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mersi mctoto ptr promptitudine,una bucata intrebare mai am ,temperatura o masor eu adica bag un termometru in apa nu?ca nu pot sa ma iau dupa ce scrie la bord ca nu indica exact temperatura.unde sa bag termometru ca sa pot masura?ca sa ajung la gradele alea tre sa mearga motorul sal incalzesc si unde trebe sa bag termometru acela ?si 2 la mana ce termometru imi trebe ?
  • cristi -fcfaa7aa2

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1998 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat senzorul care indica temperatura antigel si cu toate ca motorul e cald acesta nu indica nimic pe ceasul de la bord . Care ar fi cauza? Motorul are si un mers neregulat , pare a nu fi bun amestecul.
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Si al tine sunt 2 doi senzori , cel de pe EGR pentru bord si cel de pe pomba de apa pentru ECU.
Pate nu circual apa prin EGR cum trebuei sau nu ai bagat mufa cum trebuie.

De cel-ai schimbat ? Si cum mergea inainte?
  • cristi -fcfaa7aa2

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1998 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
L-am schimbat pentru ca imi arata se ridica acul la bord dupa 20 min de mers cu masina si asta nu numai acum cand e frig afara. Dar dupa cum am scris mai sus credeam ca din cauza lui amestecul era prost si masina nu mergea rotund. Dar se pare ca am gasit problema masinii si asta e bobina de inductie care da scanteie doar la doua bujii. Am verificat-o astazi si se vede clar ca mergea in doua pistoane.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR