Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • greddy

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Termostatul este ok, functioneaza perfect, deschide si inchide cand trebuie, la mers intins imi sta la ~87 de grade, prin oras (aceeleratie, frana, trecere de pietoni, semafor, etc) sta la 90 de grade, insa am patit odata am urcat undeva intr-un sat cu a 2-a, ~1000 de ture, cand am ajuns unde trebuia apa imi era la 95 de grade, "ventilatoarele" erau oprite, am tinut-o 2 min la 2000 ture, apa a urcat la 100 de grade, m-am speriat si am oprit-o, iar dupa ce am oprit-o am vazut ca "ventilatoarele" mergeau. Este ceva in neregula sau e doar experienta mea precara? Cand am vazut apa la 100 de grade, sincer, m-am cam speriat...


Cu stima,
Calin.
  • iuli_md

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z1.6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
ca a ajuns apa la 100 grade nu afecteaza cu nimic motorul,dar e bine sa stai cu ochii pe temperatura apei..am patit-o si eu o data si de-atunci(2 ani ) nu mi-a mai facut niciodata! apropo,ce fel de apa pui in borcan?multa bafta si drumuri usoare!
  • greddy

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu e apa, e amestec apa+antigel care a fost verificat cu "densiometrul" (nu stiu daca zic bine) si rezista -23 de grade.
  • iuli_md

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z1.6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
bineinteles ca in compozitie cu antigel se pune apa,dar te intreb pentru ca am intalnit cazuri cand au pus apa de la robinet si e posibil sa se depuna calcar pe in interiorul termostatului si il mai blocheaza cateodata.oricum parerea me ae sa nu te sperii si sa urmaresti temperatura si nevelul antigelului din borcan.
  • greddy

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nivelul antigelului e stabil, e la fix intre min si max in vasul de expansiune, iar apa a fost de la robinet, dar nu cred ca am termostatul defect deoarece se incalzeste destul de repede, in ~2 km, si sta stabil la 87-90 de grade, doar odata am patit sa urce pana la 100.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR